Bilgi

iPhone’da Siri Kadın ve Erkek Sesi Nasıl Seçilir?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “iPhone’da Siri Kadın ve Erkek Sesi Nasıl Seçilir?” sorusuna yanıt vereceğiz.

Siri, Apple’ın iOS, watchOS, MacOS, tvOS işletim sistemlerinde bulunan bir kişisel asistandır. Türkçe dil desteği iOS 8.3 güncellemesi ile gelen Siri; ilk olarak iOS cihazlarda bulunsa da sonrasında Apple TV, Mac ve Apple Watch’a eklenmiştir.

Siri asistan; iPhone, iPad, Mac, Apple Watch kısacası tüm Apple cihazlarda her daim komutumuzu bekleyen bir asistandır. Türkçe dil desteği ve yapabildikleri ile şu anda açık ara en iyi kişisel asistan olduğunu söyleyebiliriz.

Apple cihazınızın kurulum aşamasında asistan Siri’yi kullanıp kullanmayacağınız soruluyor. İster bu aşamada isterseniz de sonrasında ayarlara giderek Siri’yi etkinleştirme şansına sahipsiniz. Siri ayarlarında “Hey Siri’yi Dinle” ve “Kilitliyken Siri’ye İzin Ver” olmak üzere iki seçenek var.

Seçiminizi “Hey Siri” seçeneğinden yana yaparsanız cihazınıza dokunmadan Siri ile konuşabilirsiniz. Diğerini açarsanız Siri ile konuşmak için Ana Ekran (Home) tuşuna basılı tutmanız gerekir. Bazı cihazlarda sadece şarja takılıyken “Hey Siri” komutunun verilebildiğini, çok eski modellerde de kullanılamadığını belirtelim.

iPhone’da Siri Kadın ve Erkek Sesi Nasıl Seçilir?

İlk olarak telefonun “Ayarlar – Siri ve Arama – Siri Sesi” sekmesine gidiyoruz. Burada karşımıza Ses 1 ve Ses 2 şeklinde iki seçenek çıkacaktır. Bunlardan bir tanesi erkek sesi diğer ise kadın sesidir. Eğer daha önce ayarlamadıysanız seslerin yüklenmesi için biraz beklemenizde fayda var.

Siri‘nin en bilinen, orijinal Amerikan sesi, “Samantha” olarak da bilinen “Susan Bennett” tarafından Temmuz 2005’te sağlanmıştır. Türkçe Siri’yi seslendiren kişi, seslendirme uzmanı ve radyocu olan Yelda Uğurlu‘dur.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı