Bilgi

İşte Beklenen DDR5 RAM’lerin Çıkış Tarihi


Günümüzde önemli bir ilerleme kaydeden RAM (diğer adıyla Rastgele Erişim Bellek ) Teknolojisinin, bir sonraki adımı olarak kabul edilecek olan DDR5 belleklerin özellikleri hakkında bilgiler gelmeye başladı bile. Bakalım bu yeni nesil bellekler bizlere ne gibi özellikler sunuyor.

DDR5 RAM‘ler çok yakında hayatımıza girecek. DDR4 RAM‘ler ile kıyasladığımızda iki kat daha hızlı performans sunan DDR5 RAM‘ler donanım dünyasını değiştirecek. Bellek standartları firması olan JEDEC yaptığı açıklamada artık DDR5 teknolojisine geçmeye hazır olduklarını ve çok yakında yeni RAM’lerin özelliklerini duyuracaklarını bildirdi. Daha fazla güç verimliliği, iki kat daha hızlı performansı ve DDR4 yoğunluğunu ikiye katlayan mevcut neslin böylece önüne geçilmiş olacak. Bilgisayar bellekleri için yeni standartları tanımlayan JEDEC ( Katı Hal Teknolojisi Derneği ) kısa süre önce önümüzdeki yılın Haziran ayında yeni nesil DDR5 RAM modüllerini tanıtacağını açıkladı.

DDR4’ün devamı olacak olan DDR5 bellekler, DDR4’ten iki kat daha hızlı olacak ve enerji verimliliği konusunda da önemli adımlar atacak. Ayrıca DDR5, iki kat daha fazla yoğunluk sunacak. Başka bir deyişle, DDR4 modüllerinde bulunabilen kapasite, DDR5 modüllerinde iki katına çıkacak.

DDR5 RAM‘ler ile birlikte ilk defa 128 GB GB modeller ile tanışacağız. Açıkçası bu kadar yüksek boyutlarda RAM’lere ihtiyaç duyulur mu orası aşikar. Şuanda oyunlar için minimum 8 maksimum 16 GB’lık modüller zaten işimizi görüyor. DDR4 RAM’lerin 2012 yılında geliştirildiğini ancak son bir – iki yılda yaygınlaştığını hesaba katacak olursak, yeni nesil DDR5 bellek modüllerinin standart haline gelmesinin 2018 yılına kadar sürebileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Intel Geliştirici Forumu’nda (IDF) açıklanan bilgilere göre DDR5 RAM’ler 2020 yılında kullanıcılarla buluşacak. Kullanıcılar için daha fazla PC performansı sunacak olması bir yana, öte yandan dizüstü bilgisayarlarda da daha fazla pil ömrü odaklı olacak olmasıyla daha az güç tüketimine ihtiyaç olacağı söyleniyor.

Onun dışında DDR5 RAM‘leri daha çok sunucular ve üst düzey iş istasyonlarında kullanabiliriz. Ek olarak daha düşük modüllerini oyun bilgisayarlarına uygulayarak performans testleri ve DDR4 RAM‘ler ile karşılaştırmalarını sizlere yapacağız. Bu arada ufak bir not düşelim: AMD DDR4 RAM modüllerine yeni geçmiş durumda. En merak ettiğimiz konu ise yeni RAM modüllerinin AMD platformuna göre yenilik getirip getirmeyeceği olacak.

Günümüzde 3000 MHz’lik hızda çalışan DDR4 RAM’lerin olduğunu düşünecek olursak, yeni nesil DDR5 RAM’ler 6000 – 7000 MHz’lik hızlarda çalışacaktır. Öte yandan, DDR5’in şimdiden bir rakibi olduğu unutulmamalı. Intel’in geliştirdiği Optane bellekler, önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek. DDR DRAM’e göre en büyük avantajları ise, bilgisayar kapandığında bile, içerisindeki veriyi saklayabilmesi olacak.

Kaynak:

http://www.tweaktown.com/news/53539/ddr5-ram-released-2020-specification-finalized-soon/index.html

2 Yorum

2 Yorum

  1. Kadirli

    25 Mart 2019 at 13:43

    Muazzam bir hız bizi bekliyor. Ancak kıytırık bir DDr2 4 gb ram bile hala 100 liranın üzerinde. Türkiye’ye gelirken de fiyatların Ram’larin hızı gibi muazzam olacağı kesin. Artık bilgisayara bir proğram yüklerken iki kez düşünmeye gerek kalmayacak fakat; Sanal sunucular ile birlikte zaten bir kaç sene sonra sadece açma kapama işine yarayacak geri kalan tüm uygulama ve proğramlar sanal sunucularda saklanacak.

  2. mehmut

    16 Ekim 2019 at 13:11

    s.a gardaş

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı