Bilgi

Yeni Nesil RAM’ler Sınırları Zorluyor!


Günümüz dünyasında hem akıllı telefon dünyasında hem de bilgisayar dünyasında yaygın olarak kullanılan DDR4 standartı 2020 yılı içine kadar yerini DDR5 standartına bırakmaya hazırlanıyor.

Bilgisayarların bellek standartlarından sorumlu organizasyon olan JEDEC ( Katı Hal Teknolojisi Derneği) önümüzdeki yılın Mayıs-Haziran ayında yeni nesil DDR5 RAM modüllerini tanıtacağını açıkladı. JEDEC’in verdiği bilgilere göre yeni nesil RAM olan DDR5 ile birlikte bant genişliğinin ve yoğunluğun DDR4’e göre iki katına çıkacağını belirtti. Ayrıca bu yeni standart ile daha yüksek güç verimliliği sağlanacak.

Günümüzde DDR4 RAM’ler 3000 MHz’lik hızda çalışabiliyor. Yeni nesil DDR5 RAM’ler ise 6000 – 7000 MHz’lik hızlarda çalışabilecek. Yani DDR4’ün iki katı hazı sunacaklar. Standart gelecek yıl resmiyet kazanacağından, DDR5’in üreticilerin kullanımı için hazır duruma gelmesi 2020’yi bulabilir.

Hızlı bir bilgisayarın yolu hızlı bir RAM‘den geçiyor. Elbette RAM’ler tek başına güçlü bir bilgisayar oluşturmak için yeterli değil fakat kendisinin bu konudaki etkisi de yadsınamaz. Güçlü bir RAM dediğimizde aklımıza sadece onlarca GB RAM gelmemeli. Zira RAM’in kapasitesi kadar saat hızı ve enerji tüketimi gibi konular da önem taşıyor. Geliştirilen yeni nesil RAM’ler, günümüzde kullanılanları ikiye katlıyor.

DDR5 RAM‘lerin DDR4’lere göre tam iki kat daha fazla bant genişliğin sunduğu belirtiliyor. Bant genişliğinin fazla olmasının yanı sıra hız olarak da mevcut RAM’leri geride bırakacak olan DDR5 RAM’lerin enerji tasarrufu konusunda da iddialı değerler vadedeceği konuşuluyor. Yeni nesil RAM’lerin daha önce de olduğu gibi ilk olarak oyuncu odaklı bilgisayarlarda karşımıza çıkması bekleniyor. Yüksek performansın kritik önem taşıdığı sistemlerde önemli bir rol oynayacağı ifade ediliyor.

Sadece yüksek performanslı bilgisayarlarda karşımıza çıkmayacak olan DDR5 RAM’lerin daha küçük boyuttaki cihazlarda da kullanılacağı söyleniyor. Böylece mobil cihazlarda da bu yeni nesil RAM’leri görmenin mümkün olacağı dile getiriliyor. DDR5 RAM’lerin ne zaman yaygın olarak kullanılacağı net olarak bilinmese de 2018 yılı içersinde ilk örneklerini göreceğiz gibi duruyor. Dolayısıyla yeni RAM teknolojisine sahip cihazlar satın almak isteyenlerin bir süre daha beklemesi gerekiyor.

Kaynak:

http://www.milliyet.com.tr/ddr5-ram-mevcut-hizlarin-iki-teknoloji-2425538/

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı