Bilgi

İşyeri/Okul İçin Hangi Fotokopi Makinasını Almalıyım? Fotokopi Makinası Tavsiyesi!


Bu yazımızda İşyeri/Okul İçin Hangi Fotokopi Makinasını Almalıyım? En İyi Fotokopi Makinası Hangisidir? Sorularına cevap vermeye çalışacağım. Bir fotokopi makinası satın almak istediğinizde karşınıza bir sürü seçenek çıkacağına eminim. Tabi bu seçenekler kafanızda daha çok soru işaretine neden olacaktır. Ancak fotokopi makinasında aranan temel özelliklerin sınırsız/ücretsiz bir teknik servis, ucuz toner ve en az arıza verebilen bir cihaz olması aranan temel özelliklerden olduğunu söyleyebilirim.

Satın alacağınız fotokopi makinası sürekli olarak çalışıyor olsun veya olmasın herhangi bir arıza anında kısa süre içerisinde bir teknik servis müdahalesi gerektirir. Çünkü fotokopi makinaları sürekli teknik servis ile ilişkili olan cihazlardır. Bu nedenle alacağınız fotokopi makinasının teknik servis şartlarını iyi öğrenmenizde fayda var.

İstediğiniz fotokopi markasını inceleyin hemen hemen hepsi “ideal ve uygun fiyat” seçeneği olan cihazlar sunmaktadırlar. Ancak teorikte çok uygun ve birbirine yakın fiyatlara denk gelen iki makina arasındaki sarfiyat farkı çok yüksek rakamlara çıkabiliyor.

Burada önemli olan almak istediğiniz fotokopi makinesini ihtiyaçlarınız doğrultusunda, kullanım süresine, beklentilerinize, garanti şartlarına, yetkili servislerine göre değerlendirmeniz, vaat edilen teknik şartları değerlendirdikten sonra (örneğin boyutlar, enerji sarfiyatı, üretim teknolojisi vs.) fiyat ve verim faydasına göre değerlendirerek satın almanızdır.

Fotokopi makinası satın alımınında karşımıza çıkan ilk terim “Analog ve Dijital” makinalar olacaktır. Bu iki sistem arasındaki temel farklar dijital fotokopi makinelerinin bilgisayar ortamına (network) bağlanabilmesi ve dolayısıyla, ilave ünitelerle yazıcı, faks ve tarayıcı olarak da kullanılabilmesidir.

Neyse lafı çok uzatmadan detaylara gelelim!

Bir fotokopi makinesinde en önemli husus sarfiyat, bakım, onarım, teknik servis, öngörülemeyen masraflarının vs. ne olacağıdır! Haliyle fotokopi makinesinin amacı basit haliyle fotokopi çekmektir. Geri kalan özellikler tarama, fax, ağ bağlantısı vs. tercih konusudur.

Hepimizin bildiği üzere fotokopi makinaları TONER dediğimiz sarf malzemelerle yazdırma işini gerçekleştirirler. TONER’lerin pahalı sarf malzemeler olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ve tonerler kendi içerisinde Orijinal (Fabrikasyon), Muadil (Eşdeğer) ve Dolum (Boş Toner Tank Dolumu) şeklinde üç kısma ayrılmaktadır. Fotokopi makinanız belirli bir sayfa çıktısı üretiminden sonra TONER’i bittiğinde yenisini almak zorunda kalacaksınız. Orijinal tonerler olabildiğince pahalı olduğundan haliyle daha ucuz olan muadil veya dolum toner almak isteyeceksiniz. Bu durumda bazı fotokopi makinalarının üzerindeki elektronik donanımlar sayesinde bu toneri kabul etmeyeceğini veya kabul etse bile ilerde başınıza sorun çıkarabileceğini unutmamak gerekiyor. Tabi bu durum bununla bitmiyor. Belirli bir yazdırma işlemi 20.000, 25.000 v.s sonunda makine kilitleneceğinizde teknik servis çağırmak durumunda kalacaksınız. Bu bir çeşit arabanın periyodik bakımı gibidir. Çağırdığınız teknik servis ücretli mi ücretsiz mi gelecek bunları en baştan öğrenmelisiniz.

Eminim kastettiğim maliyet olayını az-biraz düşünmüşsünüzdür. Çünkü bir makine ortalama 2500 TL civarında iken sonradan alacağınız 200 TL’lik bir toner ve 500 TL’lik servis bakımını düşündüğümüzde olayın rengi değişiyor. Size ürünü satacak firma cihazdan değil bakım ve sarf malzemeden para kazanmak isteyeceğini unutmayınız.

Alacağınız bir fotokopi makinasının analog mu? yoksa dijital mi olması gerektiğine karar vermeniz gerekiyor. Satın alacağınız makinada orijinal toner yanında diğer muadil tonerlerin kullanımına izin veriyor mu? Her toner kaç tane sayfa yazdırmaya elverişlidir?  Bakımları kaç sayfa yazdırdıktan sonra oluyor ve ne kadara yapılıyor? Garanti süresi ne kadar? Teknik servis taleplerine ne kadar sürede cevap veriliyor ve ücret durumu nedir? Bunları detaylı bir şekilde sorgulamanızda fayda var. Aksi halde işyerinizde/okulda bu cihaz süs gibi duracaktır.

2. El fotokopi cihazlarını piyasada satıldığını veya fotokopi cihazlarını kiralayan şirketlerinde olduğunu unutmayın.

1 Yorum

1 Yorum

  1. murat başkan

    4 Mayıs 2018 at 08:49

    16 yıldır fotokopi piyasasının içersindeyim. kendime ait bir kırtasiyem var ve üniversite bölgesindeyim. yıllık çekimim yaklaşık 4-5 milyon sayfa.. bununda anlamı şudur ki kullanmadığım makine kalmadı. öncelikle fotokopi makinesi alırken tercihiniz servis elemanını en az göreceğiniz markalar olmalıdır.. Bu konuda yıllarca kullandığım ricoh grubunda kesinlikle uzak durun. havadaki dumandan bile servis ihtiyacı çıkarır.sözü hiç uzatmadan şu anda kullandığım ve kullanmaya devam edeceğim iki markayı vereceğim. son yıllarda piyasaya çıkan konika minolta bizhup 654e (1 milyonda bir servis elemanı görürsünüz) diğeride masa üstü grubundada dakikada 60 ve 50 kopya yazıcılar var utax grubu cd5030 ve cd6030 (400.000 kopyada servis elemanı görürsünüz. konika olan 300 tl civarı toner fiyatı 45-48 bin kopya yapar utax olanlar ise 130 tl ile 25 bin kopya yapar. konika orjinal kullanır utax ise muadil kullanır. utax olanlar 1000 tl ye kit değişilir ve bir 400.000 daha yola devam eder konikalar ise 2000-2500 tl gibi masraflarla 1 milyon daha yola devam eder. kısacası toneri koymanız yeterlidir. renkli yazıcıda ise henüz kullanmdım ama hp bir makine çıkardı 2017 yılında bakmak lazım. maliyeti düşük deniliyor. dakikada 60 yopya dram felan kullanmıyor. farklı bir teknoloji ile yapmışlar (bakılabilir)bu yazılanlar karadeniz bölgesine aittir istanbul izmir ankara gibi şehirlerde dahada düşük maliyetetlere işinizi görürsünüz..

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı