Bilgi

Toz Torbalı Elektrik Süpürgesi Nedir? Nasıl Çalışır?


Evler ve iş yerleri gibi birçok alanda temizlik için kullanılır. Elektrik süpürgeleri, süpürge gövdesi içerisine monte edilmiş motor, toz torbası ve hortum grubundan oluşmaktadır. Bazı süpürge modellerinde mite (toz akarı, toz böceği) yok etme özelliği de mevcuttur.

Toz Torbalı Elektrik Süpürgesi Çalışma Prensibi: Elektrik süpürgesi çalıştırıldığında, yüksek devirlerde çalışan motor ve fan yardımıyla vakum oluşturulur. Fan, süpürge içinde bulunan vakum odasına sızdırmaz bir şekilde bağlıdır. Vakum odasına bağlı emiş adaptörü yardımı ile vakum, hortum ve borunun ucuna kadar gelmektedir. Hava, emici uç uzatma borusu ve spiral hortumdan toz torbasına girer.

Toz ve diğer pislikler toz torbasında kalır. Hava, toz torbası ve filtre vasıtasıyla süzülerek motor üzerindeki kapaktan dışarı atılır. Hava her ne kadar süzülse de çok ince tozlar hava ile taşınarak ortama yayılır. Bazı süpürgelerde toz, torba kullanmaksızın birkaç filtre yardımı ile tutulur ve havanın kapalı sistem içinde döndürülmesiyle tozların dibe çökmesi sağlanır.

Elektrikli Süpürgenin Çalışma Prensibi

Elektrikli Süpürgenin Çalışma Prensibi

Mite (toz akarı, toz böceği) yok etme özelliği mevcut olan elektrik süpürgelerinde, temizlik esnasında özellikle halı yüzeyinden toplanan, gözle görülmeyen mitelar çift katlı kâğıt filtre içinde toplanır ve hapsedilirler. Mitelar çok hızlı üreme-çoğalma özelliğine sahip oldukları için kısa sürede yok edilmeleri gereklidir. Miteların yok edilmesi için 55-60°C sıcaklık yeterlidir. Temizlik bittikten sonra emiş ağzındaki kapak kapatılır ve kapağa bağlı bulunan mikroswitch elektronik devreyi tetikleyerek motoru çalıştırır. Üst kapak içinde bulunan hava kanalları yardımıyla motor içinden geçen hava tekrar vakum haznesine gelir ve kâğıt filtre içinden geçer. Kapalı devre hava akışı olduğu için, motor ısısıyla sirküle olan hava sıcaklığı 65°C geldiği zaman, termik devreyle girerek elektronik devreyi durdurur.

Mite Özellikli Elektrikli Süpürgenin Çalışma Prensibi

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı