Bilgi

Jack Dorsey’nin Twitter Hesabı Hacklendi


Sosyal medya platformu Twitter‘ın Üst Yöneticisi (CEO) Jack Dorsey‘in Twitter hesabı geçtiğimiz Cuma günü hacklendi. Hesabı ele geçiren Chuckling Squad isimli hacker grubu, ırkçı mesajlar ve bombalama tehditleri yayınladı. Paylaşılan gönderilerde Twitter‘ın San Francisco merkezinin bombalanacağı iddia edildi ve Dorsey‘nin hesabı, hacklemeyi üstlenen birkaç kişinin tweetlerini retweetledi.

Twitter Sözcüsü Brandon Borrman, yaptığı açıklamada, “Jack’in hesabının gizliliği ihlal edildi. Bunun üzerinde çalışıyoruz ve ne olduğunu araştırıyoruz” ifadelerini kullandı. Söz konusu paylaşımların kısa sürede silindiği görüldü.

Jack Dorsey‘nin hesabının hacklenmesi, platformdaki birçok ünlü ve tanınmış kişinin hesaplarının güvende olmadığını düşündürdü. Hesabın hacklenmesi, hem teknoloji şirketlerinin yöneticileri için hem de günlük kullanıcılar için ciddi bir güvenlik uyarısı olarak konumlandı. Zira günümüzde kullanıcılar alışverişten bankacılık işlemlerine kadar birçok alanda dijital teknolojilerden faydalanıyor.

Mesajları yayınlayabilmek için Twitter tarafından 2010 yılında satın aldığı CloudHopper‘ı kullanan hackerlar, Jack Dorsey‘nin hesabına ulaşmayı başardı. CloudHopper, Twitter kullanıcılarının telefon numaralarını hesaplarına bağlamasını sağlıyor. Böylece kullanıcılar, mesaj göndererek Twitter’da gönderi yayınlayabiliyor. Twitter ise yaptığı açıklamada konunun platformla alakalı olmadığını, Jack Dorsey’nin mobil servis sağlayıcısının güvenlik hatası nedeniyle Hackerların mesaj atabildiğini ifade etti.

Hackerlar SIM odaklı saldırılarda telefon servis sağlayıcılarının çalışanlarını kandırıyor ya da onlara rüşvet teklif ederek hedefledikleri kişinin telefon numarasını yeni bir SIM karta tanımlıyor. SIM-değiştirme olarak bilinen bu yöntemde iki aşamalı koruma da geçerliliğini yitiriyor.

Jack Dorsey‘nin hesabını ele geçiren Chuckling Squad isimli grup paylaştığı hashtagler ile kendini öne çıkarırken, mesajlaşma uygulaması Discord‘taki sohbet bağlantısını paylaşmayı ihmal etmedi. Discord sözcüsü Tali Fischer ise yapılan şikayetin ardından grubun uygulamadan kaldırıldığını silindiğini açıkladı.

Amerikalı yazılım mimarı ve iş adamı Jack Patrick Dorsey, birçok kişi tarafından Twitter ve bir mobil ödeme şirketi olan Square‘un kurucusu kimliği ile tanınır. 2008’de MIT Technology Review tarafından “35 yaşın altındaki en yenilikçi 35 kişi”den biri seçildi.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı