Bilgi

Javelin Anti-Tank Füze Sistemi


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere ABD yapımı yeni nesil portatif (taşınabilir) özellikte anti-tank silah sistemi olan “Javelin” yada diğer adıyla “FGM-148 Javelin” konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Javelin personel tarafından taşınabilen, lazer güdümlü, bünyesinde bulunan savaş başlığı çarpma tetikli yüksek ısı yayan bir patlayıcı içermektedir. Bu silahı kullanan personelin taşıdığı “fırlatıcı tüp” aracılığı ile  “lazerli elektronik işaretleme” kullanılarak hedefe kilitlenir. Hemen hemen bütün zırhlı-zırhsız kara araçları ile düşük irtifada ve düşük hızda seyreden hava araçları için kullanılabilmektedir. Fırlat-Unut diye isimlendirilen bu anti-tank füze sisteminin iki farklı paterni mevcuttur. Bu silah sistemi zırhlı araçların daha çok zayıf noktaları olan üst kısımlarını vurmak için tasarlandığını söyleyebiliriz. Yüksek irtifadan dalış gerçekleştirdiğinde ulaştığı maksimum yükseklik 150 metre olup direk uçuş ile hücum ederken 60 metre irtifada seyretmektedir. Özellikle “reaktif zırha” sahip hedeflere karşı etkili olabilmesi için iki adet boşluk tahrip kalıbı ile donatılmıştır.

Ateşleme olabildiğinde yumuşak bir şekilde meydana gelir ve güdümlü mermi motoru anında ateşlenmez. Sistemden çıkan mermi belli bir mesafeye kadar düşük hızda gider ve emniyetli mesafede motorunu çalıştırarak atağa geçer. Bu nedenle bir bina içerisinde bile rahatlıkla kullanılabilir. Merminin ilk patlayıcı grubu zırhı patlatıp yolu açarken ana dolgu hedefi imha eder.

Termal güdümlü (ısıl) olan bu sistemde arka plan kontrastı düşük yoğunluklu oluğu durumlarda hedefi ıskalayabilir.

Bu füze sistemi Raytheon ve Lockheed Martin silah şirketleri tarafından 1989 yılında “M47 Ejderha” anti-tank füzesinin yerini alması için geliştirdiği fırlatıcı ve füze sistemidir. 1996 Yılından itibaren askeri envantere giren Javelin füze sistemi ağırlığı (füze ile birlikte) 22,3 kg olup bir füzesi (mermisi) 6.4 kg ağırlığındadır. Etkili atış menzili 2 ila 4 km arasında değişmektedir. Füze sisteminin maliyeti ise 250.000 Dolar (Yaklaşık 1.000.000 TL)’dir.

Bilgi Notu:

Reaktif zırh aktif zırh üzerindeki, patlayıcı malzeme peteklerinden oluşan, dışarıdan gelecek zırh deliciyi, çarpma sonucu zırhın biraz üzerinde karşıt kinetik enerji ile tutarak, aktif zırhın direncini mümkün kılan tipteki zırh örtmesidir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı