Bilgi

Kaç Derece Sıcaklıkta Resmi Tatil Olur?


Bir çok kişi sıcaklığın 50 derece üzerine çıkması durumunda devletin o bölgede bulunan tüm devlet memurları için resmi tatil ilan edeceğine dair bi düşüncesi var. Hatta bu sıcaklık miktarı olan 50 derece kanunda gösterilmiştir. Hatta şöyle bir gizli anayasa maddesi olduğu varsayılır;

“Hava sıcaklığı 50 derecenin üzerine çıkarsa o bölgede resmi tatil ilan edilir.”

Şehir efsanesine dönüşen bu kanun maddesine göre devlet bu nedenle sıcaklık değerlerine müdahale ederek 50 derece üzerinde göstermiyor. Sıcaklık 50 üzerine çıksa bile 40-45 derece olarak gösterilir.

Yok öyle bir şey.

Valilik doğrudan sıcaklığın özellikle yaşlılar, hamileler, küçük çocuklar üzerinde olumsuz etkisi olduğuna kanaat getirirse o ilde resmi tatil ilan edebilir. Çok yüksek sıcaklıklarda ülke genelinde bir resmi tatil ilan edilmesi Bakanlar Kurulu kararıyla olur ki şu ana kadar böyle bir karar alınmış değil.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Cuma

    7 Temmuz 2023 at 11:26

    Boş bir yazı, 50 derece sıcaklık ülke genelinde mümkünmü? Bahsedilen genellikle sıcaklıkın 50 dereceye çıktığı güneydoğu illeri için, mesela diyarbakırda her yaz 50li sıcaklıklara ulaşılıyor ama resmi kanallarda 42yi geçmiyor. Anayasada olmayabilir ama insanların sağlıklı bir hayat sürmesi için valilikler böyle bir karar verebilir daha önce sadece yaşlılar için yaptığı gibi. O sıcaklıklarda işe gidip gelirken bile zaten kendinizden geçiyorsunuz, günboyu kendinize gelmeye çalışıyorsunuz.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı