Bilgi

Maksimum Ortalama ve Normal CPU Sıcaklıkları Nedir?


CPU veya diğer adıyla İşlemci, bilgisayarınızın içinde günlük görevlerden sorumlu bir çiptir. Sisteminizin en önemli parçasıdır. İşlemciyi korumak ve optimum performans elde etmek için normal CPU sıcaklığını ideal değerlerde tutmalısınız.

Normal CPU sıcaklığı, İdeal CPU sıcaklığı, iyi / en iyi CPU sıcaklığı terimi eşanlamlıdır. Bu yüzden kafanız karışmasın. CPU sıcaklığınız normalse, PC performansında bir artış hissedeceksiniz.

CPU performansınızı artırmak için düzenli olarak yapmanız gereken ilk ve önemli şey, PC’nizi temizlemektir. Bildiğiniz gibi toz elektroniğin düşmanıdır ve bilgisayar donanımı da bir istisna değildir. Bu önemli adımı görmezden gelirseniz, zamanla hava deliklerini tıkayan bilgisayar kasasında toz ve kir birikir. Hava engellendiğinde CPU fanı ve bilgisayar fanı daha az temiz hava verir. Temiz havanın bu yetersizliği genel olarak yüksek bilgisayar sıcaklığına ve özellikle yüksek CPU sıcaklığına neden olur.

Bu durumu daha uzun bir süre görmezden gelirseniz, karşılaştığınız bir sonraki şey halsiz bilgisayar veya mavi ekranı olacaktır. Temiz bilgisayar, normal CPU sıcaklığını elde etmek ve korumak için en basit reçetedir.

Intel ve AMD (özellikle Ryzen) işlemcilerin modern CPU’ları maksimum 110 derece santigrat dereceye sahiptir. Herhangi bir aksaklık olmadan performans gösterebilecekleri CPU sıcaklığıdır.

Bu CPU’lar aynı zamanda arıza güvenliği olarak bilinen koruma özelliğine sahiptir. CPU sıcaklığı kritik sınıra ulaştığında, elektrik akımı ile sonuçlanan performansı düşüren bir duruma düşer. Bu başarısız güvenli özellik, PC’lerin güvenli CPU sıcaklığı olarak adlandırılan şeye geri dönmelerine yardımcı olur.

Windows PC için Normal CPU Sıcaklığı Nedir?

Normal CPU sıcaklığı üreticiden üreticiye ve modelden modele farklılık gösterir. Bu nedenle ideal CPU sıcaklık aralığını temsil eden tek bir kesin sayı belirlemek imkansızdır.

Ancak çeşitli çalışmalar ideal CPU sıcaklığının olabildiğince serin olduğunu göstermektedir. Bu, genellikle oda sıcaklığı olarak kabul edilen ortam sıcaklığı anlamına gelir. Yani, etrafında oda sıcaklığı 22- 24 derece Celsius bir olan normal CPU sıcaklığı. Bilgisayar donanımı ortam seviyesinin 10 santigrat derece üzerinde çalışıyorsa, hala güvenli CPU sıcaklığı olarak kabul edilir.

Yukarıdaki CPU sıcaklığına ulaşılamıyorsa, sağlıklı ve yeterli bir soğutma sistemine sahip bir sistem için normal CPU sıcaklığı 45-65 Santigrat civarında olmalıdır.

Ancak asıl sorun CPU sıcaklığı 90 Derece Santigrat’a ulaştığında başlar, burada önlem almalı ve CPU’dan yükü azaltmalısınız.

İki büyük CPU üreticisinin CPU serileri için farklı numaraları vardır. Örneğin: Intel Core i7 serisi normal CPU sıcaklığı 50-66 ° C civarındayken, AMD A6 serisi normal CPU sıcaklığı 45-56 ° C civarındadır.

Oyun Oynarken Ortalama CPU Sıcaklığı Nedir?

Soru, bir oyun bilgisayarı için ne kadar sıcak olduğu, birçok internet kullanıcısı tarafından sorulan şeydir. Burada oyun bilgisayarı için iyi bir CPU sıcaklık aralığı sağlanmıştır.

 • 100 C: Tehlike
 • 80 C: Sıcak (% 100 Yük)
 • 75 C: Sıcak
 • 70 C: Sıcak (Ağır Yük)
 • 60 C: Normal
 • 50 C: Normal (Orta Yük)
 • 40 C: Normal
 • 30 C: Soğuk (Boşta)

Artık PC’nizin CPU sıcaklığını yukarıdaki grafikle kolayca ölçebilir ve karşı önlemleri başlatabilirsiniz. Oyun oynarken ortalama CPU sıcaklığı 70-80 ° C ise genel bir kural olarak hala kabul edilebilir, ancak bu sınırı aşmamalıdır.

Intel ve AMD, işlemcilerinin yük altında 100 ila 110 ° C gibi yüksek sıcaklıklara dayanabileceğini söylemelerine rağmen bu doğru değildir, çünkü oyunlar CPU’ya ağır baskı uygular ve CPU sıcaklık limiti belirtilen oyun aralığının üzerine çıktığında hasarı önlemek için gerekli önlemlerin alınması gerekir.

Intel Core i7 8700K, oyun oynamak için en iyi CPU olarak kabul edilir. % 100 stres altına alındığında sıcaklığı iyi bir CPU sıcaklık limiti olan 79-80 ° C civarındadır.

Boş CPU Sıcaklığı Nedir?

Boştaki CPU sıcaklığı, bilgisayarı boşta bıraktığınızda her PC bileşeninin sıcaklığıdır. Bilgisayarı açtıktan ve herhangi bir uygulamayı başlatmadan önce, bilgisayar sıcaklığı 30-40 ° C arasında kalırsa bu iyi bir boş CPU sıcaklığıdır.

PC’nizin boş CPU sıcaklığını bilmiyorsanız; Speccy, HWMonitor veya SpeedFan‘ı indirip kullanabilirsiniz. Bu ücretsiz CPU sıcaklık monitörleri ile CPU sıcaklığını boşta, normal ve maksimum olarak izleyebilirsiniz.

CPU Sıcaklığı Nasıl İzlenir / Kontrol Edilir?

Normal CPU sıcaklık aralığını açıkladıktan sonra bilgisayar sıcaklığını nasıl kontrol edebileceğimi sorabilirsiniz. İkincisi, bilgisayar sıcaklığının sınırda kalması için CPU sıcaklığını düzenli olarak nasıl izleyebilirim.

İlk olarak, Windows 7 veya Windows 10’da CPU sıcaklığını kontrol etmek için yerleşik bir araç bulunmadığından emin olun. Bu gizli bilgiyi ortaya çıkarmak için CPU sıcaklık izleyicisini indirmeniz gerekir. Bunlar üçüncü taraf PC ısı monitörleri olduğundan pencerelerin onlarla hiçbir ilgisi yoktur.

Popüler CPU sıcaklık monitörleri yukarıda zaten açıklanmıştır, ancak daha fazla ihtiyacınız varsa speccy programı, gerçek sıcaklık, çekirdek sıcaklık en iyisidir. Bunlar ücretsizdir ve kolayca indirilebilir.

Yüksek PC Sıcaklığı ile Başa Çıkma

Normal CPU sıcaklığını düşürmek ve korumak için uygulanabilecek birkaç yöntem vardır. Bunlar;

 • Toz ve kirden kurtulmak için bilgisayarı düzenli olarak temizleyin.
 • Kasanın içindeki hava akışını iyileştirin.
 • Bilgisayarınızı soğuk ortama yerleştirin.
 • Arızalı fanı veya güç kaynağı ünitesini değiştirin.
 • Sisteme göz kulak olmak için sıcaklık izleme programını kurun.
 • CPU ve ısı emicilerine termal macun uygulayın.
 • Hız aşırtmayı önleyin.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı