Bilgi

Katar Devleti Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Bir çok kişinin haritada bile göstermeyi bırakın adını ilk kez duyduğu Katar (Qatar – Devletü’l-Katar) Devleti hakkında kısaca biraz bilgi vermeye çalışağıcam. Yarım ada şeklinde ki (üç tarafı denizlerle çevrili) bu ülkenin tek kara komşusu olan  “Suudi Arabistan” olup diğer tarafları “Basra Körfezi” ile çevrilidir. Yaklaşık 11.500 km2 toprak parçasına (Kütahya kadar) sahip olan Katar 7 ayrı belediyeye sistemine bölünmüştür. Bu idari bölümler sırasıyla Ad Doha (Başkent), Al Rayyan, Umm Salal, Al Khor, Al Wakrah, Al Daayen ve Al Shamal şehirleridir.

Katarın toplam nüfusu yaklaşık 2 milyon civarında olup yaklaşık 1.8 milyonluk nüfus Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerden gelen Arap göçmenlerden oluşmaktadır. Katarın yerleşik halkı 200 bin civarındadır. Göçmenlerin çoğunluğu idari kurumlarda çalışan memurları oluşturmaktadır.

Dünyanın en zengin ülkesi olarak sayılan bu ülkede kişi başına düşen yıllık gelir dünya sıralamasında ilk sırada olup yaklaşık 120.000 $’dır. (GSYH Kişi Başı)

Zenginliğin ana nedeni ise kuşkusuz petrol/gaz rezervlerinden kaynaklanmaktadır.  Ülkede kazma vurulan yerden petrol çıkıyor desek doğru olacaktır. Ülkede petrol dışında hiçbir şey üretilmiyor desek doğru olacaktır. Neredeyse hiçbir tüketim maddesi üretmeyen bu ülke gereksinimlerin tamamını ithal ederek karşılamaktadır. Bu nedenle petrol ve petrole bağlı elektrik vs. dışında herşey çok pahalıdır.

Resmi dil Arapça olmasına rağmen ülkenin nerdeyse çoğu İngilizce konuşmaktadır. Buda İngilizceyi bir çeşit ikinci resmi dil durumuna sokmaktadır.

Üniter anayasal mutlak monarşi ile yönetilen ülke 1971’de İngiliz hakimiyetinden ayrılarak resmen bağımsız (tartışmalı -halen perde arkasında İngilizlerin olduğu-) bir devlet olmuştur.

Doha-Katar

Bu ülkenin dünya gündeminde olmasının en büyük nedeni tartışmasız sahip olduğu petrol rezervi ve kasasında trilyon dolar değerinde ki para. Bu nedenle bir çok güçlü ülkenin (!) hedefi haline gelmiş olduğunu söyleyebiliriz. Buna rağmen askeri gücüne baktığımızda nerdeyse afrikada ki yerli bir kabileden öte bir güce sahip değildir. Aha buradan da askeri gücü hakkında fikir sahibi olmak açısından aşağıda ki videoyu izleyebilirsiniz. İlgilisine bilgi: Silahlı kuvvetleri yaklaşık 8.500 kara kuvvetleri, 1.800 civarında deniz kuvvetleri ve 1.500 hava kuvvetleri olmak üzere etkin personel sayısı 11.800’dür.

Ülke olabildiğince sıcak olmasına rağmen elektriğin ucuz olması nedeniyle ülke adeta klima ile soğutulmaktadır. Hırsızlık vs. gibi kavramlar dünya ortalamasının altında olduğundan olabildiğince güvenli bir ülkedir. Cuma ve Cumartesi günleri resmi tatil olan ülkede Cuma namazı nedeniyle işyerleri bir saat kapalı kalmaktadır. Haftanın ilk resmi günü ise Pazar günüdür.

Bu ülkeyi kısaca özetlemek gerekirse petrol (doğal gaz) ve baraberinde gelen para, lüks, ihtişam, gökdelenler.

Selametle.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı