Bilgi

Rodaj Nedir? Nasıl Yapılır? Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


Rodaj “bir motorun yavaş yavaş çalıştırılarak alıştırılması” işlemine denir. Aslında temel olan şey bir araç “ilk kullanımda yani soğuk iken” aniden yüksek devir ve hızlara erişilmesi tavsiye edilmez. Bunun nedeni ise motor sistemi bileşenlerinin belirli bir sıcaklığa eriştiğinde en iyi verim elde etmesidir. Mesela motor yağını buna örnek gösterebiliriz. Motor yağı belirli bir sıcaklığa geldiğinde viskozitesi en uygun kullanım durumuna gelir. Bu alıştırma işlemi aracın rölantiden çok yavaş hızda araç sürerek gerçekleştirilmesi önerilir. Motorun ana yapıları oluşturan bileşenler sürtünme ilişkisi içerisinde olduğundan tüm ana bileşenlerin uygun bir durumda bulunması gerekiyor. Bunu şöyle bir örnekle açıklayabiliriz. Sıfır bir araç üretildiğinde üretilen bir çok parça belirli bir hata payıyla üretilir. Mesela bir vidanın köşesinde bulunan bir çapak gibi veya bir pistonda mikron düzeyinde de olsa bir fazla yapı gibi. İşte motorun alıştırılarak uygun olan çalışma durumuna getirilmesi sağlanır. Bu durum tabi yeni teknolojilerde artık fabrikasyon aşamasında –kısmen- yapıldığından ve üretilen parçalar çok az hata payıyla üretildiğinden çokta önemsenmiyor. Yinede sıfır bir araç alındığında motorun sağlığı için ani hareketlerden ve yüksek hızlardan kaçınılır.  Bu bazen 1000 km’dir bazende 2000 km’dir. Tabi bu durumu çok kasmamak gerekiyor. Araç için rodaj rodaj deyip aracı normal bir devirde kullanmak doğru değil. Nihayetinde araç size maximum performans sağlamak için tasarlanış. Bir çok sıfır aracı alan filolar doğrudan 170-180 km hızlarda kullanabilir. Rodaj olayı sadece dikkat edilmesi gereken, bilinmesi gereken bir püf nokta gibi düşünmek gerekiyor. 

Özellikle sıfır araçta ani hareketlerden kaçının. Bunun nedeni sürtünmeye dayalı motor sistemleri henüz alışma evresinde olduğundan daha fazla aşınmaya neden olacaktır. Tabi burada sürekli aynı devirde araç kullanmak araç için faydalı olmadığını söylemem gerek.

Rodaj; Yeni alınan bir arabanın belirli bir km aşınmasıdır. Rodaj sırasında araç tam gazla araç çalıştırılmaz ani fren yapılmaz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı