Bilgi

Kırmızı Işıkta Geçmenin Cezası Ne Kadar? | 2020


Yapılan son değişikliklerle birlikte kırmızı ışık ihlaline yeni maddeler eklendi. Kırmızı ışıktan geçerken sürücülerin daha fazla dikkat etmesi gerekecek. Alt kısımda kırmızı ışık ceza ihlalinin ne kadar olduğu ve kanuna eklenen yeni maddeleri birlikte inceleyebilirsiniz.

Kırmızı Işık Cezası 2020

Ceza Maddesi 47/1-b
Ceza Miktarı 288 TL
%25 İndirimli Hali 216 TL
Sürücü Ceza Puanı 20

İndirimden faydalanmak için ceza tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödeme yapmanız gerekir.

Not: Kırmızı ışık cezasıyla birlikte en yaygın ihlaller sırasıyla emniyet kemeri takmama ve radar cezalarıdır.

Kırmızı Işıkta Geçme Konusunda Kanunda Neler Değişti?

Yapılan son değişikliğin ceza miktarıyla ilgili olmadığını söylemeliyiz. Trafik kanununa ışık ihlaliyle ilgili eklenen madde ihlal sayısı ve sonrasında uygulanacak ağır yaptırımlarla ilgilidir. İşte değişiklikler:

1- Sürücünün son bir yıl içerisinde 3 defa kırmızı ışık ihlali yaptığının tespiti halinde sürücü belgesi 30 gün süreyle alınacaktır.

2- Aynı yıl içerisinde tekrardan 3 defa kırmızı ışıkta geçenlerin ehliyetleri 45 gün süreyle alınacaktır.

3- Aynı yıl içerisinde tekrardan 3 defa veya daha fazla sayıda kırmızı ışık ihlali yapanların ehliyetlerine 60 gün süreyle el konulacaktır.

4- Aynı yıl içinde bu madde kapsamında iki ve daha fazla kez sürücü belgesi geri alınanlar geri alma süresi sonunda psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçirilir. Sürücü belgesi almasına mâni hâli olmadığı anlaşılanlara bu kanun kapsamında verilen trafik idari para cezalarının tahsil edilmiş olması şartıyla belgeleri iade edilir.

Ceza Süreci Değerlendirme

Yapılan son değişiklikle birlikte kırmızı ışıkta geçenlere aynı yıl içerisinde kademeli olarak ehliyete el koyulması cezası ön görülmüştür. Aynı yıl içerisinde 3. ihlalinde yakalananların 30 gün, 6.ihlalinde yakalananların 45 gün ve 9. İhlalinde yakalananların 60 gün ehliyetine el koyulacak. Bunun yanı sıra 6. defa veya daha fazla yakalananlar hem psiko-teknik testine hem de psikiyatri değerlendirilmesine tabi tutturulacaktır.

Ceza Süreci Nasıl İşliyor?

Cezalar eğer EDS sistemleriyle değil de polis denetlemesi sonucunda olursa plakaya değil sürücünün kendisine kesilmiş olur. Üstte belirtilen durumlar sürücünün kendisine yazılmış olması gerekmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı