Bilgi

Klavyede Home ve End Tuşu Ne İşe Yarar?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “Klavyede Home ve End Tuşu Ne İşe Yarar?” sorularına yanıt vermeye çalışacağız. Bilgisayar klavyesinde “Home ve End Tuşu” kullanımı çok yaygın olmamakla birlikte Microsoft Office uygulamalarında çok faydalı bir fonksiyona sahip olduklarını söyleyebilirim. Günümüzde bilgisayar klavyelerinin -neredeyse- tamamında görebileceğiniz bu tuşların bazı görevleri bulunuyor.

Home Tuşu

İmleci bulunulan satırın en başına getirir. Ctrl ve Home tuşlarına aynı anda bastığınızda ise, imleci doğrudan açık olan belgenin en başına götürür.

Home tuşu End tuşu ile birlikte veya alt alta bulunur. Bu tuşun üzerine de Home yazısı yazdığı için bulmanız kolay olur. Fakat bazı klavyelerde çapraz bir ok ile belirtilmiş olarak da bulunabilir. Home tuşu imleci satırın başına götürmekle görevlidir. Bu tuş da genellikle Word gibi kelime işlemcilerde kullanılır.

End Tuşu

İmleci bulunulan satırın en sonuna götürür. Ctrl ve End tuşlarına aynı anda bastığınızda ise, imleci doğrudan açık olan belgenin en sonuna götürür.

End tuşu yukarıda söylediğimiz gibi Home tuşu ile birlikte veya alt alta bulunur. End tuşu ilk bakışta İmleci belgenin sonuna götürmek için kullanılan bir tuş gibi düşünülse de, aslında bulunduğunuz satırın sonuna ulaşmanızı sağlar. Benzerliklerinden dolayı Home tuşunun hemen yanına yerleştirilmiştir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı