Bilgi

Klavyede Üssü 2 Nasıl Yapılır?


Aslında Word, Excel, PowerPoint gibi ofis programlarında 2 üssü gibi bir ifadeyi doğrudan programın kendisinde bulunan bir özellik. Bunu basit bir şekilde aşağıda görüldüğü üzere Microsoft Word’de “giriş” kısmında bulunan özelliği kullanabilirsiniz. Örneğin Word’de herhangi bir sayı veya harf yazdıktan sonra aşağıda gösterdiğim kısma kliklerseniz 2 üssü veya altı şeklinde değer elde edebilirsiniz.

Ancak farklı bir platformda bunu kullanmak için ya karakter eşlem veya doğrudan basit bir klavye kısayolu kullanarak elde edebilirsiniz. Örneğin herhangi bir uygulamada veya platformda 2 üssü elde etmek için kullanılacak klavye kısayolu ALT+0178′dir. Yani klavyeden ALT tuşuna basılı tuttuktan sonra 0178 tuşlarına basın. Otomatik 2 üssü gelecektir.

Karakter Eşlem‘de ise aradığınız bütün karakter tiplerini barındıran bir kütüphanedir. Bunun için bilgisayarınızdan Windows+R tuşlarına aynı anda basın.

Açılan panele charmap yazıp “Tamam” yapın.

Karşınıza Karakter Eşlem kütüphanesi gelecektir. Buradan dilediğiniz üslü veya diğer karakterleri seçip kopyala diyelim ve istediğiniz yere yapıştırın.

Ek bir bilgi olarak buradan hatırlatalım. ALT tuşu ve rakamları kullanarak bir çok karaktere ulaşmam mümkün. Bu aslında Windows ile gelen ve tüm Windows işletim sistemlerinde bulunan standart bir özellik. Aşağıda ALT tuşunu kullanarak ulaşabileceğiniz kısayollar verilmiştir. Fotoğrafı büyütmek için üzerini klikleyebilirsiniz.

Complete List of Windows Alt Codes

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı