Bilgi

Neden Suya İhtiyacımız Var?


Zayıflama ve Güzelliğin Anahtarı : Hidrasyon

Hayatın Başlangıcı: Su

Bazen o kadar yorgun o kadar mutsuz hissederiz ki. Hani ne yapsak o huzursuzluğun geçmediği o anlarda yapılması gereken şey şu: 1 bardak su ve harika bir müzik. Saçma olarak nitelendirmeden bu konuda yapılan bir çok bilimsel çalışmanın olduğunu unutmayın. Mutsuzluğunuzun ve huzursuzluğunuzun nedeni dehidre olmanız.

Mutluluğun, zayıflamanın ve güzelliğin sırrı o bir bardak suda saklı. Yüzlerce lira vererek aldığınız o hydration vaat eden kremler spreyler var ya işte aslında onlara hiç gerek yok. Sadece su için yeter.

Hidrasyon vücudun gün içinde ihtiyacı olan sıvı ihtiyacının karşılanmasıdır.

Neden Suya İhtiyacımız Var?

Su hayatımızda büyük bir öneme sahiptir. İnsanda vücut ağırlığının % 70’i sudan meydana gelmiştir. Vücudumuzdaki toplam su miktarı üç ana noktada bulunur: hücrelerimizde (suyun üçte ikisi), hücrelerimiz ve kanımızdaki boşlukta (suyun üçte biri). Örneğin; 70 kg’lık bir erkek, yaklaşık 49L toplam sudan oluşur. 35L hücre içi su, 14L hücre dışı sıvıda bulunur.

Hücre Dışı Sıvı;

  • 3L Kan Plazmasıdır.
  • 1L Transselüler Sıvıdır. (Beyin-Omurilik Sıvısı, Oküler, Plevral, Peritoneal ve Pinovyal Pıvılar)
  • 10L Hücreleri Çevreleyen İnterstisyel Sıvıdır.

Gün içinde içtiğimiz kahveden, çaydan veya metabolik olaylardan her türlü su kaybediyoruz. Kısa süreli su kayıplarında bir etkisini hissetmesek bile bu oran sadece %2 olduğunda baş ağrısı, uyuşuluk hissedebiliyorz.Kendimizi huzursuz ve uyuşuk hissettiğimizde iaçlara yönelmek yerine sadece 3 bardak su içmek..

Günde Ne Kadar Su İçmeliyiz?

Bu sorunun tam olarak 100000 tane cevabı olsa da normal bir sıcaklık ikliminde yaşayan yetişkin bir erkek günde ortalalama 3-3,5 litre yetişkin bir kadın 2-2,5 litre su içmelidir.Siz ne kadar karpuz gibi sulu meyvelerle beslenseniz çorbalar içseniz de suyun yeri ayrı. Mutlaka gün içerisinde su içmelisiniz.

Suyun Temel Görevleri Neler?

Hücre boyutunda incelediğimizde her bir hücremizin içindeki organellerine kadar tüm işlevlerini yerine getirebilmeleri için suya ihtiyaçları var. Suyun olmadığı durumlarda hücrelerimiz difüzyon yoluyla çeşitli cevaplar verebiliyor. En kötü sonuç ise hücre ölümü..

Temel Olarak Su:

  • Terleme ve solunumla vücut içi sıcaklığımızı düzenler.
  • Vücudumuzun yiyecek olarak kullandığı karbonhidratlar ve proteinler, kan akışında su ile metabolize olur ve nakledilir;
  • Boşaltımda önemli role sahiptir.
  • Beyin, omurilik ve fetus için amortisör görevi görür.

Su İçme Ritüeli

Tüm bu yazılanları okuduktan sonra hala ve hala su içmeyi ihmal eden ya da sevmeyen ya da unutan insanlar varsa kendinize bir an önce su içme ritüeli oluştumanızı şiddetle tavsiye ederim. Telefonunuza su içme hatırlatıcıları indirebiliriniz veya su içerken güzel bir bardakla ve güzel bir müzikle o anı bir ritüele çevirebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı