Bilgi

Klavyeden Türk Lirası ( ₺ ) İşareti Nasıl Yapılır?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere Klavyeden Türk Lirası (₺) İşareti Nasıl Yapılır? Sorusuna kısaca cevap vereceğiz. Verdiğim bu güncelleme paketini yüklediğinizde bilgisayarda kısayol olarak  AltGr +T veya Ctrl+Alt+T tuş kombinasyonu birlikte basarak Türk Lirası (₺) işaretini klavyede kullanabilirsiniz.

Eski işletim sistemlerinde ise çeşitli güncellemeler aracılığı ile Türk lirası simgesi desteği sağlanabilmektedir. Microsoft’un Windows Vista, 7 ve Server 2008 ailesi işletim sistemleri için Türk lirası simgesi güncellemesini aşağıdaki adreslerden kurabilirsiniz:

Bilgisayarım kaç bit diyenler için masaüstünden Bilgisayarım simgesine dağ klikleyip Özellikler dedikten sonra açılan pencerede Sistem Türü yazan yerin karşısındaki 32 veya 64 Bit işletim sistemi olup olmadığını öğrenebilirler.

Türk lirası simgesi (₺) 1 Mart 2012 itibarıyla kabul edilmiş olan, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de kullanımda bulunan resmi para birimi Türk lirasını simgelemekte kullanılan semboldür. Para biriminin uluslararası üç harfli standart kullanımı ise, (ISO standardı ISO 4217) TRY şeklindedir.

 Simge, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda ALT GR+T kombinasyonu ile, Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlarda ise ALT+T kombinasyonu ile yapılabilmektedir.

Mobil cihazlarınızla TL simgesini görüntülemek için aşağıdaki sayfayı ziyaret edebilirsiniz.:

Kaynak:

http://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/tcmb+tr/tcmb+tr/bottom+menu/diger+faaliyetler/tl+simgesi/kurulum

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı