Bilgi

Kravat Nedir? Kravat Kimler Tarafından Bulunmuştur?


Kravat, bir boyun bağıdır. Kelimenin aslı Fransızca “cravate“dir. Hırvatlar anlamında kullanılan croates veya cravatesden gelmektedir. Hırvatlar, boyunlarına uzun bez kurdeleler takarlardı. Bundan dolayı çeşitli kumaş ve derilerden yapılmış boyuna takılan ve kendine has bağlama şekli olan boyun bağlarına da kravat denmiştir.

1630’lu yıllarda Hırvat askerleri ile yapılan savaşlardan dolayı kökeni Hırvatlar olarak bilinen kravat savaşlar sırasında askerler tarafından kullanılıyordu. Hırvat askerler boyunlarına bu bezleri takıyor ve zengin görünüyorlardı. Ayrıca aralarındaki rütbeler içinde farklı kumaşlardan üretilmiş olanları tercih ediliyordu. Uçlarına rozetler takılı olan bu ürünün asıl kaynağının Çinliler olduğu ve Kin Hanedanının kralının mezarında bulunan heykellerde de kravata rastlamak mümkündü. Çinlilerden gelen bu geleneğin zamanla dünyaya yayıldığı biliniyordu. Kravatların renkleri bir süre sonra önemli bir durum haline geldi. Her rengin bir anlamı ve statüsü oluşmaya başladı. İnsanlar kravatı sınıf farkını belli etmek için kullanıyordu.

Hırvatlarda 1600’lü yıllarda karşımıza çıkan kravat daha sonra Fransa’ya oradan da Amerika’ya geçmiştir. Avrupalılardan gelen bu ürün daha sonra Ruslar tarafından kullanılmaya başladı. 19. yy kadar gelen kravat modernliğin yeni adı olmaya başladı. Osmanlı Devleti’nde ise herkesin bir kıyafeti bulunuyordu. Kravat için herhangi bir değişim yaşanmamıştı.

Türkiye’de ilk defa Tanzimattan sonra değişik tipte görülen kravata zamanla alışılmış ve erkek giyiminin bir parçası haline gelmiştir. Osmanlı İmparatorluğu içinde kravat takan ilk padişah Sultan Abdülmecid olarak biliniyor. Batılılaşma hareketleri etkisinde öncelikle aydınlar arasında kendine yer bulan kravat, padişahın da tercih doğrultusunda devlet dairelerine girmiş oldu.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı