Bilgi

Kulağakaçan Böceği Zararlı mıdır?


Kulağakaçan (Forficula auricularia), karınlarının bitimindeki çatal şekildeki kıskaçlarıyla göze çarparlar. Dermaptera takımındaki bu böcekler hem etçil (küçük böceklerle) hem de otçul olarak beslenirler. Yavru bakımı yapan böceklerdir. Kışları ağaç kovukları, taş dipleri, duvar çatlakları gibi kuytu köşelerde geçirirler. Bu yüzden evlerde de görülebilirler.

Kulağakaçan ismi yanlış inanışlardan ileri gelmektedir; birçok insan kulağa girip beyine yerleştiğini düşünmektedir. Sanılanın aksine zararsız böceklerdir. Bu rağmen Kulağakaçan, haksız bir kötü üne sahiptir. Buna, tehditkar görünen kıskacı neden olmuştur. Aslında çok ilginç ve zararsız bir canlıdır. Kulağakaçan böceği zehirli bir böcek değildir. İyi uçucudurlar, uçarken kanatları vantilatör gibi görünür. Her canlı gibi onun da bir amacı vardır; böcek toplumunun sağlık mühendisleridirler. Çürümekte olan bitkileri, ölü ve canlı böcekleri yiyerek çevrenin temizlenmesine yardımcı olurlar. Kulağakaçan böceği insanların kulağından girerek hiçbir organa girmez veya ulaşmaz. Kulağakaçan böcekleri özellikle bitki türleri arasında yaşamaktadırlar. Genellikle tarlalara girerek ekinlere zarar verebilmektedirler.

Bu böcek türü İngilizcede “earwig” olarak anılır, birebir çevirisi “kulak böceği”dir. Bu ismi almasının ardındaki neden kulak fetişisti olması değil, kanatlarının şeklidir. Bu canlıyı ilk keşfeden bilim insanının dikkatini ufak kanatların şekli çekmiştir. Kanatlar tam açık pozisyondayken aynı bir insan kulağına benzemektedir, hatta kanadın üzerindeki motifler bu benzerliği dehşet verici boyuta getirir.

Kulağakaçan Böceği Zehirli midir?

Kulağakaçan böceği insanların tükettikleri yiyeceklerden beslendikleri için insan sağlığı için tehlike oluşturabilirler. Genellikle bitkilerden beslenen kulağakaçan böcekleri eve girdikleri takdirde uyurken insanların vücutlarında dolaşarak tehlike oluşturabilirler. Bu nedenle kulağakaçan böceği evinize girdiğinde profesyonel bir ilaçlama ekibinden yardım almanız gerekecektir.

Kulağakaçan böcekleri kişiyi ısırdıysa çok fazla telaş etmeye gerek yoktur ancak çok geçmeden muhakkak bir doktora başvurmak gerekir. İlk başlarda böcek ısırığı gibi görülen kulağakaçan böceği ısırığı sinek ısırığı gibi ayırt edilebilir. Bu nedenle fark edilmediği takdirde ciltte enfeksiyonlara neden olabilirler.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı