Bilgi

Kuzey Kore Hakkında Bilinmeyen 10 İlginç Bilgi


Kuzey Kore dünyanın en ilginç ülkelerinden biri olarak kabul ediliyor. Sosyal hayattan tutun yönetim biçimine kadar aklınıza gelmeyecek özelliklere sahip. Gelin şimdi Kuzey Kore’deki bu ilginçliklere birlikte bakalım.

1- Kuzey Kore’de halkın internet kullanması kesinlikle yasaktır. Üniversite öğrencileri (bilim adamları) ile  devletin izin verdiği yetkili kişiler  Kwangmyong adlı verilen ve sadece ülke içinde yayın yapan web sitelerine erişebiliyor. İnternet ise tamamen devletin kontrolündedir.  Dış dünya ile herhangi bir bağlantı yoktur.

2- Turistik bir seyahatinizde Kuzey Kore’yi planladıysanız eğer bazı problemleri göze almanız gerekir. Kuzey Kore Hükümeti tarafından akredite edilmiş tur operatörleri aracılığıyla yılın belirli zamanlarında ülkeye 2000 kişi kadar yabancı ziyaretçi kabul edilmektedir. Seyahat öncesinde ülkeyi ziyaret edecek yabancılara Kuzey Kore’deki yasaklar ve kurallarla ilgili bir brifing verilip kuralların dışına çıkılmayacağına dair bir belge imzalatılmaktadır. Her yerde kafanıza göre fotoğraf çekmeniz yasak olduğu gibi sadece devletin size rehber olarak görevlendirdiği kişilerin gösterdiği yerlerde fotoğraf çekebilirsiniz. Haliyle çektiğiniz  fotoğrafları sürekli kontrol ettikleri için yasak olanları sileceklerdir. Eğer Kuzey Kore liderlerinin heykellerinden birini çekecekseniz, ayaklarını mutlaka fotoğraf karesine almanız gerekiyor. Yoksa başınız fena halde derde girebilir.

3- Kuzey Kore; Somali, Etopya gibi dünyada  yardıma muhtaç ülkelerin listesinde olan üçüncü dünya ülkesi konumundadır. Halkının yaklaşık %70’i açlık sınırında bulunuyor. Ekonomik olarak çöküş yaşayan ülkenin insanları arasında gelir farkı oldukça yüksek.

4- Ülkede askerlik süresi 3-5 yıl sürmektedir. Ülkede polis yoktur. Tüm işlere asker bakmaktadır. Halkın yüzde 40’ı orduda görev almaktadır. Tek hayalleri ebedi ve ezeli düşmanları Amerika’yı üretecekleri okyanus ötesi bir füzeyle yok etmektir. Bunun için zaman zaman Amerika’ya gözdağı için nükleer füze fırlatmaktan çekinmezler.

5- Ülkede ev sahibi  olmak nerdeyse mümkün değildir. Çünkü bütün evler devletin malıdır. Halk devletin belirlemiş olduğu evlerde ücretsiz kalmaktadır.

6- Otomobil vs. kullanmak  ise sadece devletin izin verdiği özel sınıfa sahip insanlar tarafından yapılır. Halkın şahsi araba alması yasaktır. Ülkenin yaklaşık binde biri şahsi araba kullanmaktadır. Halk genel olarak ulaşımı bisikletle veya yaya sağlamaktadır.

7- Yaklaşık %70’i ateist olan Kuzey Kore’de devletin belirlediği özel tarzda giyinmek ve saçınızı belrlenen kriterlere göre kesmek zorundasınız. Erkekler için 10, kadınlar için 20 farklı saç modeli bulunmaktadır. Bunlarda istediğiniz herhangi birini tercih edebilirsiniz. Ayrıca erkekler kot pantolon, kadınlar ise resmi bayramlar dışında minik etek giyemezler. Erkeklerin ülkenin başkanına benzer saç modeli yapması yasaktır.

8- Ülkede seçimler büyük bir coşku ile bayram havasında geçmektedir. Seçime tek parti girer ve iktidara %100 oy alarak gelir. Seçim boyunca ülkenin her yerinde kutlamalar yapılır.

9- Kuzey Kore halkı devlet tarafından Songbun adlı sistemle 3 ana sınıfa ve 51 kategoriye ayrılır ve her vatandaşla ilgili gizli bir dosya tutulur. Herkesin Songbun derecesi tüm yaşamını şekillendirir; işini, yaşam standartlarını, evliliğini, eğitimini, askerliğini, devletten aldığı hizmeti bu puanla belirler.Yurdışında akrabanızın olması puanınızın düşmesinde en büyük etkendir çünkü ajan olma ihtimaliniz yüksektir.Yurt dışına kaçmanın cezası ise ölümdür.Çok düşük puanlı kişiler ailesi ve çocuklarıyla beraber ömürboyu kamplarda ücretsiz çalışıtırılır.

10- Ülkede kafanızın estiği her yerde alışveriş yapamazsınız. Ülkede alışveriş yapmak için devletin izin verdiği yerlerde yapmak zorundasınız. Halk ile özel sınıfa tabi insanlar aynı yerde alışveriş yapamazlar. Özel sınıfa mensup insanlar için alışveriş merkezleri bulunur. Normal sıradan halk ise daha küçük yerlerde alışveriş yaparlar.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı