Bilgi

Kuzey Kore Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Dünyanın en ilginç ve sıra dışı ülkelerinden bir tanesi kuşkusuz Kozey Kore! Bu ülke akla geldiğinde ilk düşünülen şeyler Nükleer Füze ve çılgın devlet başkanı yüce lider(!) Kim Jong-un.

Kuzeyinde Rusya ve Çin Halk Cumhuriyeti, güneyinde Kore Cumhuriyeti, doğusunda Japon Denizi ve batısında Sarı Deniz ile çevrilidir. Başkenti Pyongyang olan Kuzey Kore; Kore İşçi Partisi tarafından yönetilmektedir. Devletin resmi ideolojisi Marksist-Leninist ve Juche temellerine dayalı olan sosyalizmdir.

1948 yılında kurulan Kuzey Kore’nin resmi adı  “Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti” olarak geçse de aslında demokrasi, halk ve cumhuriyet ile uzaktan yakından alakası olmayan diktatörlük ile yönetilmektedir. 120.540 km2 (3 tane Konya) büyüklüğünde olan bu devlet yaklaşık 35 yıl Japonya’nın işgalinde kaldıktan sonra 1948yılında soğuk savaş dönemi ile birlikte SSCB’nin denetimine girdi. Bununla birlikte diğer yarısı olan Güney Koreise Amerika’nın denetimi altına girmiştir.

“38.Kuzey Paralelinin” kestiği bu iki devlet 1950 yılında yılın da meşhur Kore Savaşı’nın fitilini ateşledi. Yaklaşık 3 yıl süren bu savaşta Güney Kore’yi ABD, Kuzey Kore’yi ise Çin ve Rusya destekleyince 3 milyon insan savaşta hayatını kaybetti.

1994 yılında Kuzey Kore’nin ilk lideri olan Kim İl-sung‘un ölümünden sonra, ülkeyi oğlu olan Kim Jong-ilyönetmeye başladı. 2011 Yılında Kim Jong-il de öldüğünde yerine 8 Ocak 1983 doğumlu Kim Jong-un geçti.

Aslında devlet başkanlığı hakkı Kim Jong-il’in en büyü oğlu Kim Jong-nam’a aitti ancak Mayıs 2001’de sahte pasaport kullanarak Japonya’daki Disneyland‘ı ziyaret etmek istemesinin başarısızlıkla sonuçlanması ve babasının gözünden düşmesi ile yeni varis Kim Jong-un seçilmiştir.

Kim Jong-un şu anda dünyanın en genç devlet başkanı ünvanına sahiptir.

Yaklaşık 25 milyonluk bir nüfusa sahip ülkenin resmi dini ateizm. %71’i Ateist olan bu toplumda Budizm inancı da yaygındır. Çoğunluğunu Protestanların oluşturduğu Hristiyanlar’da bulunmaktadır.

Dünyanın sayılı kapalı ekonomilerinden birine sahip olan ülke ekonomik olarak yoksulluğun alt sınırlarınıyaşıyor. Ülkenin %80’ini ormanlar oluşturduğundan ormancılık mesleği yaygındır. Ülke mineral yönden çok zengindir. Endüstrisi için önemli olan kömür, kurşun, tungsten, çinko uranyum, grafit, magnezit, demir cevheri, bakır, altın, tuz madenleri bulunur. Önemli kömür madenleri ve zengin mineral yatakları bulunmasına rağmen, ülke başlıca temel ihtiyaçlardan çoğunu karşılayamamakta ve uluslararası yardıma olan ihtiyacını sürdürmektedir. Kuzey Kore’nin 2011 yılındaki ihracatı 4.7 milyar$, ithalatı ise 4 milyar$ olarak gerçekleşmiştir.

Kuzey Kore’de resmî dil olan Korece konuşulmaktadır. Şu an Korece’de tam 2 tane lehçe bulunur. Bunlar Seul ve Pyongyang lehçeleridir. Kuzey Kore’de konuşulan lehçe ise Pyongyang lehçesidir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı