Bilgi

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar | 2021


Bir laptop satın almak istiyorsunuz. Cebinizde laptop satın almak için ayırdığınız bir miktar para var. Laptop seçimi sanıldığı kadar zor bir konu değil. Az biraz araştırmayla en uygun fiyata en uygun seçenekte bir laptop alabilirsiniz. Bunun için öncelikle yapmanız gerekenler Google’den araştırmak, çevrede bilen birine danışmak ve teknoloji mağazalarını ziyaret etmek.

Bu üç işlemden önce size bazı teknik detaylar hakkında kısaca bilgi vermeye çalışayım. Bilgisayarı bilgisayar yapan ana donanım birimi işlemci, ram ve ekran kartıdır. Bu üç donanım birimi ne kadar iyi olursa bilgisayarınızın performansı o derece yüksek olur. İşlemci dediğimiz şey bilgisayarın beynidir. İşlemleri gerçekleştiren ana donanım birimidir. Piyasada daha çok i3, i5, i7 şeklinde işlemcilere rastlarız. Mantık olarak i7 işlemci i5 işlemciden üstün gibidir. Ancak durum her zaman böyle değildir. Çünkü işlemciyi işlemci yapan şey; çekirdek sayısı, temel işlemci frekansı, nesli, önbelleği, veri yolu hızı gibi terimlerdir. Bu nedenle bir i5 işlemci i7 işlemciden daha üstün performansa sahip olabilir. Diğer bir konu RAM olayı. RAM Bilgisayarın hafızası gibidir. Bütün işlemleri aklında tutan, bilgisayar kapanınca silinen bir yapıya sahiptir. Bellek değeri ne kadar yüksek olursa bilgisayarın performansına ve hızına o derece etki eder. Ancak RAM alırken genellikle ilk bakılan GB’ değeridir. Mesela 2 GB RAM kapasitesi olan bir RAM Belleği her zaman 1 GB RAM belleğinden üstün değildir. Hafıza Bus Hızları yani Frekans dediğimiz şey RAM’in kalitesini belirler. Örneğin bir RAM 1333 Mhz iken başka bir RAM 2400 Mhz değerinde olabilir. Ekran Kartı ise alacağınız görüntünün kalitesini belirleyen donanım birimidir. Ekran kartı aynı şekilde kalitesini belirleyen değerler vardır. Siz aha bu çok iyi dediğiniz ekran kartı aslında alt düzeyde bir ekran kartı olabilir. Bellek arayüzleri ve adını belkide hiç duymadığınız özellikler ekran kartının kalitesini belirler.

Kısaca bir mağazaya daldınız ve etiket üzerinde gördüğünüz i7 işlemci, 4 GB RAM, 2 GB Ekran Kartı özellikli bir laptop çöp olabilir veya isteğinizi karşılamayabilir. Çünkü bu tipte devasa etiketlerle satışa sunulan laptoplar sürümden kazanmak için yapılan reklam hareketleri olabilir. Buna dikkat etmeniz gerekiyor.

Bir diğer olay laptoplar üretimleri segment segmtenttir. Yani oyun için üretilenler, için üretilenler, ev kullanımı için üretilenler, multimedya için üretilenler gibi. Eğer oyun için yüksek performans isteyen bir laptop arıyorsanız ve gidip multimedya için bir laptop alırsanız “way efendim neden ısınıyor, neden fanı ses çıkarıyor” gibi şikayetlerde bulunmayın. Burada Ferrari ile Şahin arasındaki fark ortaya çıkıyor. Otobanda Ferrari 300 km hızla gidebilir. Ancak köy yoluna girdiğinizde şahin açık farkla milyon dolarlık Ferrarinin tozunu dumanına katar. Kısaca burada amacınız nedir bilmeniz gerekiyor. Tem tersinide düşünebiliriz. Siz sırf paranız var diye gidip Gaming bir laptop aldınız. Bilgisayar hem ağır, hem büyük, hemde kaba gelecektir. Bir cafede bilgisayarınızı açtığınızda herkes size dönüp “bu şahsın amacı ne, neyi kastetmek istiyor” gibi fikre kapılacaktır.

Son bilmeniz gereken şey FreeDos bilgisayarlar. Bu bilgisayarlar daha ucuzdur. Nedeni ise üzerinde işletim sistemi yoktur. İşletim sistemini (Windows7,8 veya 10) kendiniz yüklemeniz gerekiyor. Bu işlem 2-3 saat sürebilir. Bu işleme kısaca format atmak deniliyor ki bu işten anlamıyorsanız veya çevrenizde format atmasını bilen biri yoksa bence bu türde laptop almayın. Bazı arkadaşlar laptopun özelliklerine bakmadan evine alıp götürüyor. Açıp baktığında oda ne simsiyah bir ekran! İşte bu durum bilgisayarın FreeDos olduğunun göstergesi.

Laptoplarda çanta ve fare bazen hediye olarak veriliyor. Ancak çoğu zaman çantayı ve fareyi kendiniz satın almanız gerekiyor. Ve satın alırken mümkünse kaç inç laptop aldıysanız ona uyumlu bir çanta alın. Çanta küçük veya büyük gelebilir. Fare yani Mouse ise kablosuz almanızı tavsiye ediyorum. Kablo karmaşasından biraz olsun kurtulursunuz.

Buraya kadar herşey tamamsa bütçenizi net bir şekilde belirleyin. Bir şirkette mi kullanacaksanız, evde oyun için mi alacaksınız, öğrenci veya öğretmen misiniz, inşaatta mı kullanacaksınız bunun kararını verin. Eğer buda tamamsa bütçenize ve kullanımınıza uygun bir laptop satın alabilirsiniz. Satın almadan önce kesinlikle tam özelliklerini öğrenmeniz gerekiyor. Örneğin bir öğretmen olarak slayt vs. için okulda kullanmak üzere aldınız. Bi baktınız oda ne okuldaki projeksiyon’da VGA girişi veya HDMI girişi yok ve bu özellik laptopunuzda yok. Bu durum baş ağrıtabilir.

Laptop satın almada çok detay var. Ancak siz siz olun kaliteli bir marka alın. Yani Asus, Lenovo, MSI, Gigabyte vs. gibi. Çünkü bu tarz elektronik cihazlar biraz şans işi olabiliyor. Binde bir olsa da alacağınız laptopta donanımsal bir problem çıkabilir. Bu durumda vay efendim değişmem, yapmam, etmem, bana ne diyen bir teknik servisle uğraşmak istemezsiniz. Her zaman üç kuruş fazla olsun ama iyi olsun mottosuyla hareket edin.

Ayrıca şu anda bütçeniz kısıtlı diyelim. 3000 TL’lik laptop alamayacaksınız. 2000 TL’lik bir laptop alacaksınız ancak performans konusunda kaygılarınız var. RAM özelliğine bakın. Eğer arttırılabilir bir RAM özelliğine (16 GB veya 32 GB) sahip ise daha sonra ekstra RAM alarak yükseltebilirsiniz. Veya HDD var ama sonrada takabileceğiniz SSD özelliği bulunuyor. Sonradan SSD Disk satın alıp takabilirsiniz. Bu performansta inanılmaz artış sağlayacaktır. HDD Disk (Harddisk) ile SSD’ler arasında çok fark var. Okuma yazma hızları bilgisayarın oldukça hızlı çalışmasına neden olacaktır. Ayrıca SSD’ler kolay kolay bozulmayan ve oldukça sessiz çalışan, içerisinde hareketli parçaların olmadığı yeni nesil depolama birimleridir.

Son olarak alacağınız laptopu kesinlikle diğer laptoplarla karşılaştırın ve bilen birine danışarak alın. Bir manavdan karpuz alır gibi şu iyimi deyip almaya kalkışmayın. Bir mağaza görevlisinin amacı satış yapmaktır. Ne yapar ne eder bir mühendis edasıyla size laptop satmaya çalışacaktır.

Bazı laptoplarda DVD/CD okuyucu opsiyonel yani olmayabiliyor. Eğer bu özellik yoksa taşınabilir bir DVD/CD okuyucu alabilirsiniz. Bilgisayara format atarken USB Belleklerden format atılabiliyor ama çoğu zaman DVD/CD ile işiniz varsa ya taşınabilir yada laptopta dahili bir DVD/CD okuyucu/yazıcıya ihtiyacınız olacaktır.

Laptopu alırken acele etmeyin. Bazen kampanya veya doların düşmesi 500 TL’ye kadar indirim sağlayabiliyor. Bu bütçe bir çoğumuz için ciddi bir fark. Duruma göre 1-2 hafta bekleyin. İndirime düştüğünde beğendiğiniz laptopu satın alın.

Söyleyeceklerim bu kadar. Eğer bana şu fiyata bir laptop önerin derseniz yorum kısmına yazın. Cevaplamaya çalışayım.

Selametle.

35 Yorum

35 Yorum

 1. Hasan

  4 Şubat 2018 at 13:20

  Peki sizce büyük ekran mı küçük ekran mı almalı. Kimler büyük ekran almalı kimler küçük ekran almalı. Ben hep büyük kullandım ama büyüğü taşımak çok zor. Küçüğün ne gibi dezavantajları var?

 2. ulviye

  9 Şubat 2018 at 12:51

  Merhaba, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. 2500 liraya kadar bi dizüstü bilgisayar almak istiyorum. Yeri geldiğinde oyun oynadığım, yeri geldiğinde büyük boyutlarda programlar yükleyip kullanabildiğim. Bana öneride bulunabilir misiniz?

 3. ali

  11 Şubat 2018 at 12:40

  merhaba ned for speed payback oynamak istiyorum. nasıl özelliklerde bir notebook olmalı tesekkurler

  • ali

   11 Şubat 2018 at 12:43

   bir de maksimum iki bin liralık bir notebook ile mümkün mü bu

   • Bayram SEZER

    8 Temmuz 2019 at 20:49

    Maksimum 6.000 TL ye işlemci, ram ve ekran kartı bakımından güçlü olan bir dizüstü bilgisayar önerebilir misiniz

 4. Sema

  21 Şubat 2018 at 16:13

  2000 lira diz üstü bilgisayar almak istiyorum özelliklerini yazabilirmisiniz veya hangi markanın hangi modeli olabilir

 5. slim reaper

  13 Mart 2018 at 01:08

  Merhaba. 2000-2500 tl ile kız öğrencinin kullanacağı ısınma sorunu olmayacak bir laptop önerebilir misiniz ? şimdiden teşekkür ediyorum .

 6. Gülseren

  21 Haziran 2018 at 00:49

  Merhaba ben üniversite öğrencisi olarak laptobumu değiştirmeyi düşünüyorum bütçe ve kullanım hedefimi belirledim iletişim öğrencisi olduğum için uygulamalarimiz çok yni foto shop yada video yapma programları gibi farklı programlar indirmeniz gerekiyor tamamen çalışma amaçlı bir bilgisayar edinmeyi düşünüyorum sizce bu hangi marka ve özellikte olmalı butcem 2000-2500 cıvarı cevaplarsaniz sevinirim teşekkürler

  • Cüneyt Çağala

   21 Haziran 2018 at 07:27

   merhaba gülseren. photshop ve normal video edit programların hali hazırda piyasada bulunan bir çok bilgisayarda kullanabilirsiniz. ancak üstü düzey video render programları için güçlü bir dizüstü bilgisayara ihtiyaç duyacağınızı söyleyebilirim. şu anda hali hazırda size önerebileceğim ve 2500-2700 tl bandında en iyi laptop aşağıda teknik bilgilerini verdiğim “Lenovo IDEAPAD 320” modeli. aslında verdiğiniz bütçe ile belki bir kaç ay önce çok güzel laptoplar alınabilirdi. ama doların değer kazanması piyasayı alt üst etti diyebilirim. daha dün 2500 e alın dediğim laptop bugun 3000 tl gibi bir fiyata çıkmış.

   buradan (tıkla) özelliklerine bakabilir veya satın alabilirsin.

   Lenovo IDEAPAD 320 Teknik Özellikler

   İşlemci: Intel Core i5 7200U – 2.5 GHz (Turbo Max 3.1 GHz) 3 MB Önbellek
   Ram: 4 GB DDR4 2133 MHz
   Harddisk Kapasitesi: 1 TB SATA (5400 Rpm) HDD
   İşletim Sistemi: Windows 10
   Ekran Karti: AMD Radeon™ 530 2 GB Paylaşımsız

  • Semra

   27 Kasım 2019 at 00:49

   Merhaba kızlarıma derslerinde kullanmak üzere videolu konu anlatımı izleyecekler bütçem 2 veya 2,5 tavsiyeniz ne olur acaba

 7. Serap

  10 Temmuz 2018 at 15:47

  Merhaba! Oğluma bir laptop almak istiyorum hem oyun amaçlı hem de eğitiminde yararlansın 11 yaşında bütçemiz 3000 tl lütfen yardımcı olabilir misiniz

 8. Süleyman

  13 Temmuz 2018 at 14:27

  3000 – 3500 arası kaliteli ve özellikleri iyi bir laptop tavsiyesi alabilir miyim acaba?

 9. Songül

  17 Temmuz 2018 at 13:19

  Merhabalar, 3000-3500 arasında kaliteli bir bilgisayar almak istiyorum. Çeşitli programlar indirmem gerekecek. Teşekkürler.

 10. Dr.An65Dr.An

  18 Ağustos 2018 at 12:34

  Öğretmenim okula uygun bir bilgisayar istiyorum sizce be almalıyım

 11. Azra

  27 Ağustos 2018 at 22:43

  Merhaba 2500 3000 arası laptop almak istiyorum tavsiyede bulunabilir misiniz

 12. Deniz

  28 Ağustos 2018 at 21:35

  Merhabalar ben ortalama 3000 civarı laptop almak istiyorum ağırlıklı olarak oyun bilgisayarı olacak ve limitimi belki çıkarabilirim ama 2500 den başlayan limitim var yardımcı olursanız sevinirim

 13. Deniz

  28 Ağustos 2018 at 21:39

  Merhaba lar ortalama 3000 lira değerinde oyun laptopu almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim limitim yükselebilir az miktarda ve 2500 den başlayan limitim var tşk e. Şimdiden

 14. rehnüma

  2 Eylül 2018 at 13:30

  bilgisayar mühendisliği okuyacağım nasıl bir bilgisayar almam gerekir bilgi verebilir misiniz

  • Cüneyt Çağala

   12 Eylül 2018 at 00:26

   minimum 5000 TL değerinde bir bilgisayar almanızı tavsiye ederim. eğer gerçekten bilgisayar konularına hakim olmayı düşünen biriyseniz performanslı bir ürün almanız ekstra avantaj sağlayacaktır.

 15. kibar

  7 Eylül 2018 at 14:42

  Merhaba, ben üniversite öğrencisiyim mimarlık 3. sınıfta okuyorum, bilgisayarımı değiştirmeyi düşünüyorum, autocad, photoshop, sketch up, illustrator ve 3d max gibi programları kullanabileceğim ve mezun olduktan sonrada ofiste kullanabilceğim bir bilgisayar önerebilir misiniz? bütçem 4000-5000 tl. Teşekkür ederim.

  • Cüneyt Çağala

   12 Eylül 2018 at 00:23

   hiç düşünmeden Asus ROG FX503VD Gaming Notebook alın. zaten 5000 TL ye bu özellikte başka laptop bulmanız imkansız. hem performansı yüksek hemde istediğiniz işlemleri rahatlıkla gerçekleştirebileceğiniz bir laptop. (tıkla)

   Asus ROG FX503VD Gaming Notebook Teknik Özellikler

   İşlemci: Intel Core i5 7300HQ – 2.5 GHz (Turbo ile Max 3.5 GHz) 6 MB Önbellek
   Ram: 8 GB DDR4 2400 MHz
   Harddisk Kapasitesi: 1 TB SATA (5400 Rpm) HDD
   İşletim Sistemi: Windows 10
   Ekran Karti: NVIDIA GeForce GTX 1050 4 GB GDDR5

 16. Çiğdem

  16 Eylül 2018 at 14:56

  Doktorum seminer slayt müzik ve dosya indirme sıklığım fazla internetten bol film de seyrediyorum slayt sunum yapmam gereken durumlar da çok olacaktır ofis programlarını aktif kullanmam gerekecek hızlı ve internette takılmayacak pil ömrü uzun bir pc arıyorum 4000 tl max limitim çok mükemmel ise max 6000 tl ye çıkabilirim öneriniz ne olur

 17. Adnan Öztürk

  5 Ekim 2018 at 13:55

  Merhaba; kızım bu sene Erciyes Üniversitesi , Endüstriyel Tasarım Mühendisliğini kazandı. Bütçem 3,500 civarında ve bir laptop’a ihtiyacımız var. Öneriniz ne olur , Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler…

 18. Tuba g.

  6 Ekim 2018 at 14:13

  Merhaba…iki oglum var ve laptopu degistirmeyi dusunuyoruz…buyuk oğlum molekuler biyoloji ve genetik bolumunde okuyo ve tez rapor vs.gibi seyler yazmasi gwrekiyo ve bol bol arastirma yapmasi gerek ders ciktilari almasida cabasi…diger oglumda oyun oynamak istiyor nasil bi laptop almamiz gerekli butcemiz en fazla 3000 3500…

 19. Selin

  12 Ekim 2018 at 03:59

  Merhaba sunum hazırlayabileceğiniz.film izleyebilecegim aynı anda çok sayfa açmam gerektiğinde kasmayan hızı iyi olan ogrenciye ve aileye hitap eden taşıması kolay bir notebook onerirmisiniz bütçemiz kısıtlı iki okulda okuyorum dersler başladı yardımına ihtiyacım var teşekkür ederim

 20. Zeynep Yılmaz

  20 Ekim 2018 at 01:55

  Merhaba ekonomi bölümünde okuyorum aynı zamanda yazılım alanında da ilerliyorum Max 5000 bütçem var hızlı cevap alabirsem çoook mutlu olurumm

 21. Yunus

  23 Ekim 2018 at 22:56

  Merhaba 3000 tl bütçem var,hem okul için hem de countır strik oynaya bileceğim bilgisayar istiyorum lütfen ne önerirsiniz

 22. Kerime

  11 Kasım 2018 at 21:24

  Merhaba öğretmenim hem sınavlar hazırlarken word excel gibi programları rahatöa kullanabilceğim hem de okulda projeksiyonlara bağlarken filmler cdler izletip dinletirken sorunlar yaşamayacağım en fazka 4000 tl lik öneriniz nedir acaba

 23. Zeki

  22 Kasım 2018 at 23:52

  2000-3000 TL bütçe ile oyun oynayabileceğim bir laptop arıyorum.Lütfen yardımcı olur musunuz?

 24. Tugay

  26 Ocak 2019 at 23:39

  Iyi günler ben odevlerimi rahatcana yapıp ve yazın rahatcana oyun oynayabilecegim bir bilgisayar arıyorum 1500-2500 arası uygun bir bilgisayar onerebilirmisiniz

 25. Hatice

  5 Şubat 2019 at 10:28

  Merhaba. Max 3000 TL bütcemiz var. Kızım için hangi notebook’u önerirsiniz? Internet, excel, word ve SIMS ve League of Legends oyunları için. Çok teşekkürler,

 26. Mehmet

  16 Mart 2019 at 12:41

  Merhabalar.Bana acil yardım lazım.Makine mühendisliği okuyorum laptop alacağım ama pek bi fikrim yok.Autocad solideords gibş programları kullanabileceğim aynı zamanda iyi oyunlar da oynayabileceğim bir laptop arıyorum.Fiyat aralığım 2500-4000 (zorlarsam 4500 de olabilir) civarında Ssd olan bi bilgisayar bulmak istiyorum.Önerebileceğiniz model varsa yakın zamanda tavsiyeye ihtiyacım var.Şimdiden teşekkür ediyor cevap vermenizi sabırsızlıkla bekliyorum

 27. Mehmet

  1 Nisan 2019 at 06:46

  Merhaba. Tıp öğrencisi için bir laptop önerebilir misiniz? Oyun oynanmayacak ve ortalama 5000 // 5500 TL civarında olursa çok iyi olur. Tercihim MSI dan yana.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı