Bilgi

WordPress Web Sitesi Yedekleme Nasıl Yapılır?


WordPress web siteniz varsa -ara ara- yedeklemek meydana gelebilecek çökmelere ve saldırılara karşı alınabilecek en doğru önlemlerden bir tanesidir. Bu yazımızda WordPress web sitenizi basit bir şekilde nasıl yedekleyeceğinizi anlatacağım. Web sitenizi yedekleme için C-Panel kullanmanız gerekiyor. Eğer C-Panel kullanıcı adı ve şifrenizi bilmiyorsanız hizmet aldığınız Hosting Firmasından bilgileri alabilirsiniz. Bazı kullanıcılar VHM-Panel kullanabilmektedirler. Bu kullanıcılarda altta göstereceğim yöntemle C-Panel kısmına geçerek yedekleme yapabilirler.

VHM-Panelden C-Panele erişmek için VHM-Panele giriş yapın ardından açılan pencerede arama kısmına List Acount yazın. Ve altta ki List Account sekmesini klikleyin. Burada CP Logosuna klikleyin. Bu işlem sizi C-Panel sayfasına götürecektir.

Şimdi adım adım C-Panelden WordPress sitenizi nasıl yedekleyeceğinizi anlatayım.

1- C-Panelden Backup Wizard (Yedekleme Sihirbazı) sekmesini klikleyin.

2- Açılan pencerede Backup (Yedekleme) sekmesini klikleyin.

3- Karşımıza üç seçenek çıkacaktır. Buradaki Home Directory (Ana Dizin) WordPress sienizdeki tüm fotoğraf, resim, belge, doküman ve temanızın olduğu veriler burada yer alır. MySQL database’de ise web sitenizde yazdığınız yazıların tümü burada saklanır. Bu ikisini yedeklemeniz yeterli. Eğer aktif bir şekilde sitenize ait mail adresini kullanıyorsanız E-Mail Forwardes/Filters kısmında e-mail bilgileriniz bulunacaktır.

4- Önce “Home Directory (Ana Dizin)” sekmesini kliklediğimiz alttaki gibi kısım gelecek ve ok ile gösterdiğim kısmı kliklediğinizde Home Directory inecektir.

Ardından “MySQL database” ve “E-Mail Forwardes/Filters” kısmını seçip açılan pencerede ilgili kısmı seçiyoruz ve bilgisayarımıza indiriyoruz. MySQL database ve E-Mail Forwardes/Filters daha küçük kapasiteli olduğundan hızlı inecektir.

Not: Eğer Internet Download Manager programı bilgisayarınızda yüklü ise daha hızlı inecek ve ani kesintilerde kaldığı yerden tekrar devam edecektir. Bu nedenle Internet Download Manager programını bilgisayarınıza indirip bu şekilde işlemleri yapmanız tavsiye edilir. Programı indirmek için burayı klikleyebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı