Bilgi

Laptop Tavsiyesi 2018 | Hangi Laptopu Almalıyım?


Bir laptop almayı düşünüyorsunuz. Cebinizde ayırdığınız bir bütçe var. Bu bütçe ile en iyi laptopu almak emin olun herkesin hayali. Aslında bakarsanız bir-kaç günlük kısa bir araştırma ile vereceğiniz fiyata en uygun, en iyi laptopu satın alabilirsiniz. Ancak bazı konular hakkında –az biraz- bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Öyle rastgele bir elektronik mağazasına dalıp “bana şu fiyata bir laptop derseniz” mağaza görevlisi kafasında tasarlamış olduğu laptopu size –öyle böyle- satacaktır. Az önce ütü reyonunda ütü satan görevli bir anda karşınıza bilgisayar mühendisi edası ile tabiri caizse kılı kırk yarıp çok iyi olduğunu iddia ettiği laptopu almanızı isteyecektir. Yapmayın böyle! Sonra pişman olmayın!

Laptop seçmek elbette çok kolay bir iş değil! Emek vererek kazandığınız parayı nasıl kolay kazanmıyorsanız satın alacağınız laptopunda değerinin hakkını vermesini istemek en doğal hakkınız. Laptop alımında ilk işlem elbetteki bütçe! Ayırdığınız bütçede ki her 100 TL artış ekstra performans ve hız anlamına geliyor. Bir laptopu 750 TL’den başlayıp 30.000 TL’ye kadar bulmak mümkün! Buradaki fiyatın yüksekliği kafanızı karıştırmasın. En önemli seçim ne amaçla kullanacağınız! Örneğin internete girsin, video/film izlerim, slayt gösterisi hazırlarım, derste kullanırım diyorsanız 1000 TL-3000 TL arasındaki bir laptop rahatlıkla işinizi görecektir. Yok efendim ben GTA, Counter Strike, League of Legend, Fortnite, Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege, World Of Tanks gibi oyunlar oynuyorum, bunları sorunsuz çalıştıracak bir laptop isterseniz o zaman bütçeyi 3000-5000 TL aralığına çekmeniz gerekiyor. Kısaca “ne kadar ekmek o kadar köfte” olayı.

Bir çok kişi internetten veya bir mağazadan “way efendim bunun işlemcisi, ram’i, ekran kartı çok yüksek” deyip bilgisayarı satın alıp eve geliyor. Sonra açıyor bilgisayardan World Of Tanks adlı oyunu! Oda ne? Bilgisayar donuyor, kasıyor, ısınıyor, ses yapıyor! Kafasında canlandırdığı o muhteşem hayaller bir anda hüsranla sonuçlanıyor. Evdekilerle papaz oluyor, baba fırça atıyor, eşinden azar yiyor. Sonra oyalı tülbenti alıp laptopun üzerine asıyor! Yada tam tersi sırf parası var diye gidip en iyi bilgisayarı alıyor! Bi bakıyor oda ne? Laptopu taşımak için kuvvetli bir adam tutması gerekiyor. Ağır laptopu okulda, işyerinde masanın üstüne koyduğunda uzaylıların tasarımına benzeyen laptop dikkat çekiyor! E haliyle devasa laptop baş belasından öteye gitmiyor.

Laptoplar segment segment üretilirler. Kimisi oyun, kimisi multimedya, kimisi profesyonel amaçlı şeklinde piyasaya sürülürler. İnsanlarda kendilerine en uygun olan laptop segmentini belirleyip bütçesine göre satın alırlar. Siz sırf özellikleri yüksek bir multimedya bilgisayarı onlarca para sayıp aldığınızda bir çok oyunu kaldırmadığına tanık olacaksınız. Çünkü adı üstünde multimedya! Bu tip bir laptop ile oyun oynadığınızda kasar, donar, ısınır!

Laptopların ekranının kaç inç olduğu, ağırlığı oldukça önemli. Bazı laptopların ekranı daha küçük olur bazıları ise oyun segmentinde olduğunda daha büyük olurlar. Yine bazıları ise ortalama profesyonel laptoplar ikisi arasında bir ekran genişliğine sahip olurlar. Oyun bilgisayarlarının performansa göre daha ağır olduğunu hatırlatmadan geçmeyelim.

Neyse kafanızı çok karıştırmadan bazı teknik bilgilere geçelim! Bir bilgisayarın performansını belirleyen en önemli üç donanım birimi “işlemci, ram ve ekran kartı”dır. İşlemci bilgisayarın beynidir. Tüm matematiksel işlemleri gerçekleştiren ana donanımdır. Piyasada AMD ve İntel işlemcili laptoplar yaygın olarak satılmaktadır. Ancak İntel işlemcililer en çok tercih edilen laptoplardır. İntel işlemciler söz konusu olduğunda i3, i5, i7 gibi sıralanırlar. Hemen hemen herkes i7 işlemcinin i5’ten üstün olduğunu düşünür. Ancak durum her zaman böyle değildir. Bir i5 işlemci i7 işlemciden üstün olabilir. İşlemcide dikkat etmeniz gereken GHz ve Önbellek değerleridir. Karşılaştırmada her zaman üst değerde olanı tercih edin. RAM ise bilgisayarın geçici hafızasıdır. Yaptığınız işlemleri aklında donan bir donanımdır. Değer yükseldikçe bilgisayarın performansı artış gösterir. Taa ki anakart dediğimiz yapının desteklediği kadar RAM takılabilir. Genellikle karşımıza 4 GB, 6 GB, 8 GB, 12 GB, 16 GB, 32 GB vs. şeklinde çıkarlar. Ancak buradaki en önemli püf nokta aslında frekanstır. Bunlar daha çok 1333 Mhz, 1600 Mhz, 2133 Mhz gibi gösterilirler. Örneğin 4GB 1600 Mhz, 4GB 1333 Mhz’den daha yüksek performansa sahiptir. Buna dikkat etmenizde fayda var. Ekran kartı ise görüntüyü monitöre yansıtan bir donanımdır. Ekran kartınız ne kadar kaliteli ise o derece net ve sorunsuz bir görüntü elde edersiniz. Ayrıca yüksek grafik isteyen Photoshop, İllistrator vs. gibi programlar ile oyunları için her zaman üst değerde bir ekran kartı tercih edin. Aynı işlemcide olduğu gibi 4 GB ekran kartı her zaman 2 GB ekran kartından iyi değildir. Bunu belirleyen bir çok etmen var ancak öncelikle Bit değerinin yüksek olmasına dikkat edin. Mesela oyun oynayan veya yüksek grafikli program kullanan biriyseniz en az 128 Bit’lik ekran kartlarından tercih edin.

Burada anlattıklarımdan ince detayı anlamışsınızdır. Bir çok firma en üst değerde gösterdiği laptopları ucuz diye piyasaya süre ve bunlar çerez gibi satar. Çünkü kullanıcı takılı olan donanımın teknik detayları hakkında bilgi sahibi değildir.  Mağazalarda gördüğünüz i7 işlemci, 4 GB RAM, 2 GB Ekran kartı etiketlerine sahip ucuz laptoplarda genellikle düşük düzeyde donanımlar kullanılır. Bunlara kanmayın.

Bazı laptoplarda DVD/CD oynatıcı bulunmaz. Yani opsiyoneldir. Alacağınız laptopta DVD/CD özelliği olmasını istiyorsanız kesinlikle bu özelliğin olup olmadığını öğrenin. İkincisi FreeDos olayı ki bu tip laptoplarda Windows 10 gibi bir işletim sistemi olmaz. Bilgisayarı açtığınızda simsiyah bir ekran gelir. Kullanmanız için işletim sistemini yüklemeniz gerekiyor. Bu laptoplar biraz daha (250-500 TL) ucuz oluyor. Formattan anlıyorsanız veya çevrenizde bundan anlayan biri varsa 2-3 saat içerisinde bilgisayarınız hazır hale gelir. Ancak unutmayın doğru bir format atmadığınız taktirde performans kaybı yaşayacaksınız.

Marka olarak Asus, MSI, Toshiba, Dell, Sony, Lenovo gibi kendini kanıtlamış bir laptop alın. Elektronik ürünler bozulma eğilimi gösterirler. Bazen de şans eseri sorunlu çıkma ihtimali bulunuyor. Böyle bir durumda tanınmayan, bilinmeyen bir laptop markası başınızı ağrıtabilir. Üç kuruş fazla olsun ama iyi olsun düşüncesiyle, sorun çıktığında müşteri ve teknik desteği olan bir marka tercih etmenizi tavsiye ediyorum. Sonra “vay efendim laptopum bir aydır tamirde” diye veryansın etmeyin.

Alacağınız laptopu kesinlikle gidin görün veya gidemiyorsanız videolarını izleyin. İncelemelerine ve yorumlarına bakın. Bilgisayar ekranından “aha tam aradığım bilgisayar” deyip satın almayın! Çok fazla anlamıyorsanız özellikle Vatan Bilgisayar gibi bir mağazadan laptop almaya çalışın. Gerçekten kendini kanıtlamış bir mağaza. Haa bu arada Vatan Bilgisayar ile en ufak bir bağlantım yok! Bunun dışında Teknosa, İstanbul Bilişim, Bimeks gibi mağazalardan da temin edebilirsiniz.

Ufak bir detay daha hatırlatayım. Laptoplarda ürün marka modelinden sonra seri numarası gibi bir değer bulunur. Bu değer aslında laptopun donanım bileşenleri ile ilgili bir koddur. Bu kod değiştiğinde RAM değeri, Harrdisk Kapasitesi, İşlemci vs. değişir. Buna dikkat edin.

Bazı laptoplarda HDD veya SSD diye iki kapasite birimlerinde biri veya her ikisi bulunabiliyor. HDD dediğimiz şey aslında eksiden beri kullandığımız normal sabit harddisktir. 500 GB, 1 TB, 2 TB şeklinde uzar gider. Ancak SSD yeni nesil bir kapasite birimi olup daha hızlı, sessiz ve sorunsuz bir kapasite birimidir. Fakat daha pahalıdır. SSD bir laptop oyunları, programları daha hızlı yükler. Bilgisayar daha hızlı açılır ve genellikle işletim sistemi burada kurulur.

Anlatacaklarım kısaca bunlar. Yorum kısmına ne amaçlar kullanacağınızı ve bütçenizi yazarsanız mümkün olduğunca kısa sürede cevap vermeye çalışacağım. Selametle.

106 Yorum

106 Yorum

 1. mehmetcan

  12 Haziran 2018 at 22:35

  Merhabalar benim 7500 TL bütçem var. World of tanks oyununu oynuyorum bunu da belirteyim. Bilgisayarı yurtiçi veya yurtdışı olarak alabilirim sıkıntı olmaz ama her iki durum için de önerinizi bekliyorum. Malum yurt dışı işi suya düşebilir. Şunu da belirtekte fayda var ben bilgisayar mühendisliği okuyacağım bu sene sınava gireceğim buna yönelik bir tercih olursa daha makbul olur. Teşekkürler.

  • Cüneyt Çağala

   13 Haziran 2018 at 01:21

   7500 tl‘lik bütçe ile çok iyi performansa sahip bir laptop almanız mümkün. wolrl of tanks oyununu bende oynuyorum. en üst seviye limit için en az gtx1050 bir ekran kartı ile en az 8 gb ram gerekiyor. eğer şık, hafif ve güçlü bir şey arıyorsanız ASUS VivoBook Pro 15 N580VD tam size göre. vatan bilgisayarda (burada) şu anda etiket fiyatı 7.200 TL civarında. Bu model profesyonel bir laptop. hemen hemen bir çok alanda rahatlıkla kullanabileceğiniz üst düzey donanımlara sahip. 1.99 kg ağırlığında ve Windows 10 yüklü olarak geliyor. diğer teknik özellikleri ise kısaca şöyle;

   İşlemci: Intel Core i7 7700HQ – 2.8 GHz (Turbo Max 3.8 GHz) 6 MB Önbellek
   Ram: 16GB DDR4 SDRAM
   Harddisk Kapasitesi: 1 TB SATA (5400 Rpm) HDD + 256 GB SSD
   İşletim Sistemi: Windows 10
   Ekran Karti: NVIDIA GeForce GTX 1050 4 GB GDDR5
   Ekran Özelliği: 15.6″ Full HD LED Ekran (1920 X 1080)

   aklınızda şimdi “ya çok pahalı” düşüncesi oluşabilir ancak istanbul bilişimde (burada) şu anda kampanya fiyatı ile 6300 TL gibi bir fiyatı bulunuyor. tek fark vatan bilgisayarda ssd 256 gb iken istanbul bilişimde 128 gb. kesinlikle kaçırılmayacak bir laptop.

   eğer gaming serisisi bir laptop düşünüyorsanız Lenovo Legion Y520‘yi tavsiye ediyorum. yalnız hatırlatayım bu bilgisayar oyuncular için geliştirilmiş ve biraz daha ağır (3 kg gibi). haliyle güçlü soğutma sistemleri bulunuyor ve full time oyunlarda problem çıkarmasın diye bi ton ekstra sistemle donatılmış. görünüş olarak çok kaba değil. ancak gaming serisi laptopların görünümü bir futuristik olabiliyor. vatan bilgisayardaki (burada) fiyatı 7780 tl civarında. özellikleri ise şöyle;

   İşlemci: Intel Core i7 7700HQ – 2.8 GHz (Turbo 3.8 GHz) 6 MB Önbellek
   Ram: 16 GB DDR4 (Max 32 GB)
   Harddisk Kapasitesi: 1 TB HDD + 256 GB SSD
   İşletim Sistemi: Windows 10
   Ekran Karti: NVIDIA GeForce GTX 1050 Tİ 4 GB GDDR5
   Ekran Özelliği: 15.6″ Full HD (1920×1080) IPS Ekran

   araştırıken istanbul bilişime baktım. burada 256 GB’siz (1 TB olanı) 6300 TL civarında.

   bu arada Lenovo Legion Y520 için vatan bilgisayardaki yorumları kesinlikle tavsiye ederim. son olarak ürünü görmeden bakmadan almayın.

   • Kubra

    5 Aralık 2018 at 14:51

    Merhabalar ben bu sene mezun oluyorum dolayisiyla tez hazirlayacagim tez hazirlarken sorun yasamayacagim odevler icin sunum hazirlayabilecegim arada sirada film izleyebilecegim ve is hayatimda kullanabilecegim bir bilgisayar ariyorum. Uygun fiyatli bir sey bulabilirsem mutlu olurum.😃 tabi ben bilgisayardan hic anlamam 🙈 bu yuzdeb yardimci olabilir misiniz acaba? Butcesi 4000ne kadar cikabilir. Simdiden tesekkur ederim

    • Cem

     19 Haziran 2019 at 18:56

     Merhaba, ben emekli oldum ve biraz kripto para borsalarında işlem yapmaya merak sardım. İnvesting türü platformlarda grafik okuyabilecegim ve bunlar ile ilgili dersleri uygulamalı calisabilecegim bir laptop ihtiyacım var. Kripto para borsalarında işlem yapacağım için virüs tehditlerine karşı bilgisayarı başka bir iş için kullanmayı düşünmüyorum. Hafif ve taşınması rahat küçük ekranlı bir PC işimi görür. Yardımcı olursanız sevinirim.tesekkurler

 2. Ahmet

  16 Haziran 2018 at 01:05

  Merhaba… Bütçem 4000-4500 TL arasında acaba en uygun laptop hangisidir bu fiyat aralıklarında. Bilgisayarda COD, FM tarzı oyunlar oynıyorum buna uygun bir öneriniz varmı. Teşekkürler

  • Cüneyt Çağala

   16 Haziran 2018 at 02:06

   merhaba. verdiğiniz fiyat aralığında çok kaliteli ve performanslı bir laptop satın almanız mümkün. alacağınız bu laptop ile piyasadaki bütün oyunları oynayacak performansta bilgisayar seçenekleri bolca mevcut. burada istersiniz gaming serisi bir laptop veya hem gaming hemde stardart kullanıcıya hitap eden bir tasarımda laptop satın alabilirsiniz. gaming laptoplar hem tasarımsal hemde ağırlık olarak biraz farklı oluyor. bunu hatırlatayım. şimdi size alabileceğiniz üç laptop önereyim.

   1- Monster Abra A7 V7.1.2 17.3″ Oyun Bilgisayarı: bu bilgisayarın detaylı özelliklerine buradan bakabilirsiniz. laptop gerçekten tam bir oyun canavarı. piyasadaki istediğiniz tüm oyunları kasmadan donmadan oynayabilirsiniz. eğer istanbul’daysanız kadıköyde bulunan monster merkezini ziyaret edebilirsiniz. hatta telefonla bile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. çok ilgili olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim.

   İşlemci: Intel Core i7 7700HQ – 2.8 GHz (Turbo Max 3.8 GHz) 6 MB Önbellek
   Ram: 8GB (1x8GB) DDR4L 1.2V 2400MHz SODIMM
   Harddisk Kapasitesi: 1 TB SATA (5400 rpm) HDD
   İşletim Sistemi: FreeDos (İşletim Sistemi Bulunmamaktadır)
   Ekran Kartı: 4GB GDDR5 nVIDIA® GeForce® GTX1050 128-Bit DX12
   Ekran Özelliği: 17.3″ Full HD 1920×1080 Mat LED Ekran

   2- Asus ROG FX503VD-E4045 Gaming Notebook: bana dersen ki bana -markası kaliteli- güzel bir laptop öner! ilk önereceğim laptop bu olurdu. ancak fiyatı yaklaşık 5000 tl olduğunu hatırlatayım. hem tasarımı hemde performansı kesinlikle çok çok iyi. seni asla yarıyolda bırakmayacak eşsiz bir laptop. buradan detaylarını inceleyebilirsin.

   İşlemci: Intel Core i7 7700HQ – 2.8 GHz (Turbo Max 3.8 GHz) 6 MB Önbellek
   Ram: 8 GB DDR4 2400 MHz
   Harddisk Kapasitesi: 1 TB SATA (5400 rpm) HDD + 256 GB SSD
   İşletim Sistemi: FreeDos (windows işletim sistemi yoktur)
   Ekran Karti: NVIDIA GeForce GTX 1050 4 GB GDDR5
   Ekran Özelliği: 15.6″ Full HD LED Ekran (1920 X 1080)

   3- Lenovo Legion Y520: bütçem kısıtlı daha uygun bir seçenek sunarmısın dersen sana lenovonun y520 i5 olanından tavsiye ederim. fiyatı 4500 tl civarında. oldukça güçlü bir laptop. buradan özelliklerine bakabilirsiniz. eğer bulunduğun yerde vatan bilgisayar varsa kesinlikle ama kesinlikle bu laptop modeline bakmadan karar verme. seni pişman etmeyecek kalitede bir laptop.

   İşlemci: Intel Core i5 7300HQ – 2.5 GHz (Turbo Max 3.5 GHz) 6 MB Önbellek
   Ram: 8 GB DDR4 2400 MHz (Max 32 GB)
   Harddisk Kapasitesi: 1 TB SATA (5400 Rpm) HDD
   İşletim Sistemi: Windows 10
   Ekran Karti: NVIDIA GeForce GTX 1050 2 GB GDDR5

 3. Zehra

  16 Haziran 2018 at 22:34

  2000 -3000 lira bütçe büro işleri ilân foto düzenlemek için hangi laptop tavsiye edersiniz

  • Cüneyt Çağala

   17 Haziran 2018 at 01:07

   merhaba. burada (tıkla) verdiğim laptopu alabilirsiniz. oldukça kaliteli bir laptop. günlük işlerden tutun performans isteyen bir çok uygulamada kadar rahatlıkla kullanabilirsiniz. fiyatı yaklaşık 2800 TL gibi. hali hazırda en çok satılan laptop modellerinden olduğunu söyleyeyim. bu ürünün 4 GB RAM olanı ise yaklaşık 2200 TL civarında bulabilirsiniz. (burada)

   Asus VivoBook 15 X542UR-GQ434 Notebook

   İşlemci: Intel Core i5 8250U – 1.6 GHz (Turbo Max 3.4 GHz) 6 MB Önbellek
   Ram: 8 GB DDR4 2133 MHz
   Harddisk Kapasitesi: 1 TB SATA (5400 Rpm) HDD
   İşletim Sistemi: Windows 10
   Ekran Karti: NVIDIA GeForce 930MX 2 GB GDDR5
   Ekran Özelliği: 15.6″ LED Ekran (1366 X 768)http://www.tech-worm.com/wp-admin/edit-comments.php#comments-form

   • TÜLAY

    23 Ocak 2019 at 11:30

    Hayırlı günler Cüneyt bey bende bir laptop almak istiyorum ama bilgisayardan hiç anlamam
    Ne olarak kullanacaksınız derseniz bazı çalışmalarım var mesela Corel draw yükleyip bu işlemleri i yapmak istiyorum ayrıca bilgisayardan televizyona bağlanıp sinema filmi izlemek için kullanmak istiyorum bu durumda çok pahalı bir laptop mu almalıyım yoksa normal bir laptop yeterlimidir ve ne marka almam daha iyidir bilemedim,yanlız Asus markayı severim ama siz hangi markanın hangi modelini önerirsiniz

 4. Zühra

  18 Haziran 2018 at 12:31

  Merhabalar.. Ben word power point gibi programları kullanabileceğim film/dizi indirip izleyebileceğim cd yeri olan bir laptop almak istiyorum. Belki basit düzey oyunlar da olabilir. fiyatı 1000-2000 arası düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler

  • Cüneyt Çağala

   20 Haziran 2018 at 20:06

   merhaba zühra iki kere yazmışın isteğini. hemen altta cevap verdim. farklı bir alternatif istersen kısa zamanda cevap vermeye çalışırım.

 5. Zühra

  20 Haziran 2018 at 00:07

  Merhabalar. Ben genellikle word power point gibi buna benzer programları kullanabileceğim film indirebileceğim belki birkac oyun oynayabileceğim tarzda bir laptop almak istiyorum bu yuzden pahalı bir laptopa gerek olmadığını düşünüyorum. fiyatı 1000-2000 arası düşündüm siz hangi laptopu önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler.

  • Cüneyt Çağala

   20 Haziran 2018 at 19:48

   merhaba. aşağıda sizin için iki adet laptop öneriyorum. bu ikisi de istediklerinizi fazlasıyla karşılayacak bilgisayarlar. ilki “Asus X540LA” modeli. buradan (tıkla) bakabilirsiniz. özellikleri gayet iyi bir laptop. yaklaşık 1800 TL gibi bir fiyatı bulunuyor. aslında bütçeniz gayet iyi. ancak doların bu denli yüksek olmasındna dolayı elektronik ürünlerin fiyatı rekor kırdı diyebilirim.

   Asus X540LA Dizüstü Bilgisayar Teknik Özellikleri

   İşlemci: Intel Core i3 5005U – 2.0 GHz 3 MB Önbellek
   Ram: 4 GB DDR3 1600 MHz (Max 12 GB)
   Harddisk Kapasitesi: 500 GB SATA (5400 Rpm) HDD
   İşletim Sistemi: Windows 10
   Ekran Karti: Intel® HD Graphics 5500 / Paylaşımlı
   Ekran Özelliği: 15.6″ HD LED (1366×768)

   bir diğer tavsiye edeceğim laptop modeli Lenovo IDEAPAD 320 modeli. kendimde bir lenovo kullanıcısı olarak kesinlikle lenovo laptopları tavsiye ediyorum. oldukça dayanıklı ve kaliteli ürünler üretiyorlar. buradan (tıkla) ürünü inceleyebilir veya satın alabilirsiniz.

   Lenovo IDEAPAD 320 Dizüstü Bilgisayar Teknik Özellikleri

   İşlemci: Intel Celeron N3350 -1.1 GHz (Turbo Max 2.4 GHz) 2 MB Önbellek
   Ram: 4 GB DDR4 2133 MHz
   Harddisk Kapasitesi: 500 GB
   İşletim Sistemi: Windows 10
   Ekran Karti: Intel HD Graphics / Paylaşımlı
   Ekran Özelliği: 15.6″ HD LED (1366 x 768)

   verdiğim bu iki modelide beğeneceğinize eminim. piyasada belki performans olarak bir tık üstünde bulabilirsiniz. ancak her zaman kaliteden yana olduğumdan bunları öneriyorum.

 6. Alp Yalay

  20 Haziran 2018 at 14:19

  Merhaba yeni oyunlari oynamak icin gtx1070li laptop bakiyorum butcemde 10.000-12.000 gibi bisey biraz daha cikabilirim belki babama kalmis. Ne onerirsiniz? Suan en uygun msi ge73 8rf rgb var aklimda.

  • Cüneyt Çağala

   20 Haziran 2018 at 20:05

   merhaba alp. bütçen çok çok iyi. bununla en iyi laptopu alman mümkün. msi modellerini bende seviyorum ama gaming serisi laptopları bana görünüş olarak biraz hantal geliyor. performans ve kaliteli olarak hiçbir lafım yok. kendim donanım olarak çoğu zaman msi tercih ederim. ayrıca GTX1070 GDDR5 8GB gibi bir ekran kartı ile dünyadaki bütün yüksek grafikli oyunları ultra seviyede oynayabilirsin. benim GeForce GTX1060 DUAL OC GDDR5 3GB 192Bit ekran kartı ve world of tanks’ı en üst düzeyde kasmadan donmayadan rahatlıkla oynayabiliyorum. gerisini sen düşün.

   tavsiyelere gelince hemen aklımdaki iki üç modeli yazayım.

   1- Lenovo Legion Y520-15IKBN 80YY003JTX Notebook

   İşlemci: Intel Core i7 7700HQ – 2.8 GHz (Turbo 3.8 GHz) 6 MB Önbellek
   Ram: 16 GB DDR4 (Max 32 GB)
   Harddisk Kapasitesi: 2 TB HDD + 256 GB SSD
   İşletim Sistemi: Windows 10 Home
   Ekran Karti: NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
   Ekran Özelliği: 15.6″ Full HD (1920×1080) IPS Ekran

   2- Asus G Series ROG G752VY-DH72 Gaming Notebook

   İşlemci: Intel Core i7 6700HQ – 2.6 GHz (Turbo Max 3.5 GHz) 6 MB Önbellek
   Ram: 32GB DDR4 RAM (Max 64 GB)
   Harddisk Kapasitesi: 1TB HDD + 256GB SSD
   İşletim Sistemi: Windows 10
   Ekran Özelliği: 17.3″ IPS FHD anti-glare (1920×1080) Ekran

   3- MSI Stealth Pro GS63VR 7RF-267XTR Gaming Notebook

   İşlemci: Intel Core i7 7700HQ – 2.8 GHz (Turbo Max 3.8 GHz) 6 MB Önbellek
   Ram: 16 GB DDR4 2400 MHz (Max 32 GB)
   Harddisk Kapasitesi: 1 TB SATA (7200 Rpm) HDD + 128 GB SSD
   İşletim Sistemi: FreeDos (windows işletim sistemi yoktur)
   Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
   Ekran Özelliği: 15.6″ Full HD LED Ekran (1920 X 1080)

 7. Tanju

  20 Haziran 2018 at 15:36

  Merhaba Bütcem 2500 Tl Çizim Programlari Icin Öneri bir laptop varmi

  • Cüneyt Çağala

   20 Haziran 2018 at 20:14

   merhaba tanju. hangi çizim programları kullandığını yazarsan daha net bir tavsiyede bulunabilirim. ancak şunu söyleyeyim çok yüksek grafik isteyen çizim programları için kaliteli bir ekran kartına ve güçlü bir işlemciye ihtiyacın var. ve tabi ayrıca ram özelliğinin de yüksek olması gerekiyor. bütçene göre alabileceğin en uygun laptop burada (tıkla) bulunan LENOVO IDEAPAD 320 modeli.

   bu laptop modeli “iş/businnes” sınıfında ve günlük kullanım için tercih edilebilecek kaliteli bir laptop olduğunu belirteyim.

   Leonovo IDEAPAD 320 Dizüstü Bilgisayar Teknik Özellikleri

   İşlemci: Intel Core i5 7200U – 2.5 GHz (Turbo Max 3.1 GHz) 3 MB Önbellek
   Ram: 4 GB DDR4 2133 MHz
   Harddisk Kapasitesi: 1 TB SATA (5400 Rpm) HDD
   İşletim Sistemi: Windows 10
   Ekran Karti: AMD Radeon™ 530 2 GB Paylaşımsız
   Ekran Özelliği: 15.6″ HD LED (1366×768)

 8. İlhan

  23 Haziran 2018 at 20:33

  Merhaba,

  Zühre Hanım için önerdiğiniz bilgisayarlara benzer özellikte ama paylaşımsız ekran kartı ve CD/DVD sürücüsü olan ve Celeron/Pentium işlemcisi olmayan, iyi pil ömürlü, azami 1800TL’lik hangi laptopu önerirsiniz?
  Teşekkürler.

  • Cüneyt Çağala

   24 Haziran 2018 at 01:59

   merhaba. 1800 tl lik bir bütçe ile günlük kullanıma uygun bir laptop satın almanız mümkün. günlük kullanımdan kastım internette gezinme, word, excel, powerpoint gibi ofis programları kullanabilme, yüksek grafik istemeyen uygulama ve programları kullanmadır. ancak celeron/pentium olmayan ve paylaşımsız ekran kartı özellikte bir laptopu 1800 tl’ye bulmanız biraz zor. zaten paylaşımsız bir ekran kartı dediğinizde laptop 1500 tl den başlar, intel core dediğinizde fiyat en düşük 1600-1700’e çıkıyor. bunlar ise genellikle FreeDos oluyor. yani içinde işletim sistemi barındırmıyor. gidip format atmak durumundasınız. kısaca sıfırdan işletim sistemi yüklemeniz gerekiyor. kaldı ki FreeDos olsa bile bu türde bir laptopu biraz zor tavsiye ederim. bir bilgisayarın celeron/pentium olması sizi korutmasın. tamam çok yüksek performans elde edemezsiniz. ancak genel olarak film dizi izleme, rutin internette gezinme temel ofis programlarını kullanma gibi aradığınız şeyleri rahatlıkla yapabilirsiniz.

   ben yinede bir tavsiyede bulunayım. iyi günler.

   Asus X Series X541SA-XX038T Notebook (tıkla)

   İşlemci: Intel Celeron N3060 – 1.6 GHz (Turbo Max 2.4 MHz) 2 MB Önbellek
   Ram: 4 GB DDR3 1600 MHz
   Harddisk Kapasitesi: 500 GB SATA (5400 Rpm) HDD
   İşletim Sistemi: Windows 10
   Ekran Karti: Intel HD Graphics / Paylaşımlı
   Ekran Özelliği: 15.6″ HD LED (1366 x 768)

 9. Aslı Çetiner

  25 Haziran 2018 at 15:12

  Merhaba,
  Ben film, müzik, internet, ofis programları vs. için taşınması kolay bir laptop almak istiyorum. Asus X serisi 15,6inch güzel fakat çok ağır açıkçası.
  Teşekkür ederim.

  • Cüneyt Çağala

   25 Haziran 2018 at 19:02

   aslında çok ağır değil. asus x serisi laptoplar batarya ile beraber 2.45 kg gibi bir ağırlığı var. diğer laptop modellerine göre gayet ideal bir özellikte. ancak yinede çok ağır geliyorsa o zaman ultrabooklara bakmanızı tavsiye ederim. ancak fiyat konusunda bütçeyi arttırmanız gerekiyor.

   ayrıca ikinci bir seçenek olarak Apple MacBook Pro veya Apple MacBook Air alabilirsiniz. mesela burada (tıkla) bulunan Apple MacBook Air ağırlığı yaklaşık 1.35 kg. aynı şekilde burada (tıkla) bulunan Apple MacBook Pro ise 2 kg gibi ağırlığı bulunuyor. güç, performans ve tasarım olarak çok ideal. ancak daha önce hep windows kullandıysaız veya apple kullanmadıysanız biraz yabancılık çekeceksiniz.

   son olarak tavsiyem uygun bir seçenekte Asus VivoBook 15 X505BP Notebook olacak. bu günlük kullanım için ideal. ancak oyun ve yüksek grafik uygulamalar için pek tavsiye etmiyorum. ağırlığı 1,68 kg.

   Asus VivoBook 15 X505BP Notebook Teknik Özellikler (Tıkla)

   İşlemci: AMD A9 9420 – 3.0 GHz (Turbo Max 3.6 GHz) 1 MB Önbellek
   Ram: 4 GB DDR4
   Harddisk Kapasitesi: 1 TB SATA (5400 Rpm) HDD
   İşletim Sistemi: Windows 10
   Ekran Karti: AMD Radeon R5 M420 2 GB
   Ekran Özelliği: 15.6″ LED Ekran (1366 X 768)

   Not: Buradan da (tıkla) görsel ve diğer özelliklerine bakabilirsiniz.

   ya benim bütçem iyi 10.000 tl’ye kadar alabilirim derseniz yaklaşık 1 kg ağırlığında ki dünyanın en hafif ve performanslı (güçlü) laptopu olan ASUS ZenBook 3 UX390UA alabilirsiniz. buradan diğer (tıkla) bakabilir veya satın alabilirsiniz. ancak ekran boyutu 12.5″ olduğunu hatırlatayım.

   Asus ZenBook 3 UX390UA Ultrabook

   İşlemci: Intel Core i7 7500U- 2.7 GHz (Turbo Max 3.5 GHz) 4 MB Önbellek
   Ram: 8 GB DDR3
   Harddisk Kapasitesi: 512 GB SSD
   İşletim Sistemi: Windows 10
   Ekran Karti: Intel HD Graphics / Paylaşımlı
   Ekran Özelliği: 12.5″ Full HD LED (1920 X 1080 )

 10. İbrahim

  27 Haziran 2018 at 00:32

  Merhaba,
  Bütçem 3500-4000 tl arası gaming laptop almayı düşünüyorum sıkıntım şu hangi laptopu alacağımı bilmiyorum ve 256 gb ssd olan bir laptop almayı düşünüyorum sonradan 1 tb 7200 rpm bir hdd takmayı düşünüyorum sizce mantıklı mı ve bana laptop önerir misiniz teşekkür ederim şimdiden

  • Cüneyt Çağala

   27 Haziran 2018 at 03:31

   merhaba ibrahim. 3500-4000 tl aralığında gaming serisi laptop bulman mümkün ancak donanım seviyesi biraz düşük olacaktır. örneğin 8 gb ram yerine 4 gb ram, ssd yerine hdd, windows yerine freedos, 4 gb 1050 gtx yerine 2 gb 1050 gtx, i7 7700HQ yerine i5 7300HQ gibi. tabi bu değerler yine küçümsenmeyecek düzeyde olacak ama hiç bir zaman gerçek bir gaming laptop yerini tutamayacak. sana tavsiyem -eğer performans arıyorsan- monster ürünlerine bakman. örneğin 4000 tl değerinde Abra A5 V11.1 15.6″ Oyun Bilgisayarı (tıkla) incelemeniz tavsiye ediyorum. zaten hali hazırda 4000 tl performans olarak bu laptop üzerinde bulman imkansız diyebilirim. alternatif olarak 3750 tl değerinde Asus ROG FX503VD Gaming Notebook öneriyorum. ahada aşağıya teknik özelliklerini yazıyorum. buradan (tıkla) diğer özelliklerine bakabilir veya satın alabilirsin.

   Asus ROG FX503VD Gaming Notebook Teknik Özellikler

   ayrıca hatırlatayım sonradan bütçen oluştuğunda 32 GB’a kadar ram’i yükseltebilirsin. ve son olarak 128GB/256GB/512GB SATA3 M.2 SSD takabilirsin. m.2 ssd slotu bulunuyor. bu arada m.2 ssd’ler normal ram gibi takılıyor. aklına hdd gibi gelmesin. bunlar sonradan ek bütçe ayırdığında bilgisayar tam bir canavara dönüşecektir. (hani bilmiyorsan diye yazdım) ağırlığı asus teknik özelliklerinde yazmamış ama sanırım 2.5 kg gibi bir şey.

   İşlemci: Intel Core i5 7300HQ – 2.5 GHz (Turbo Max 3.5 GHz) 6 MB Önbellek
   Ram: 8 GB DDR4 2400 MHz
   Harddisk Kapasitesi: 1 TB SATA (5400 Rpm) HDD
   İşletim Sistemi: Windows 10
   Ekran Karti: NVIDIA GeForce GTX 1050 4 GB GDDR5
   Ekran Özelliği: 15.6″ Full HD LED Ekran (1920 X 1080)

 11. Aysu

  3 Temmuz 2018 at 15:26

  Merhaba ben kasmayacak world office programlarını kolaylıkla halledebileceğm dizi film indirebileceğim Kısacası günlük işleri kolaylıkla halledebileceğim üniversitede işime yarayacak bir laptop arıyorum lütfen yardımcı olun fiyat aralığı 2000-3000

 12. Serap

  10 Temmuz 2018 at 16:04

  Oglum 11 yasinda 3000 tl butce ili laptop almak istiyorum conter gibi oyunlar da oynuyor ama genelde film video izliyor bu konuda yardimci olabilirseniz cok minnettar laliriz

 13. Metin

  17 Temmuz 2018 at 01:15

  Selamlar bana cizim programlari(autocad,regedit,skethup icin smdilik professional olmadasa amatorce ugrasip ogrenecegim bir bilgisayar lazim varmi bir oneriniz

  • Abdulbaki karahan

   11 Haziran 2019 at 13:45

   Merhaba ben modelistlik için gerber çizim programı için laptop bakıyorum bütçem 2000-2500 tl

 14. Metin

  17 Temmuz 2018 at 01:21

  Selamlar butce 2000-3000 arasi cizim programlarini calistiracak(autocad,skethup,revit,3dmax)profesional olmasada amatorce ogrenecegim bir laptop tavsiyeniz varmidir?lütfen cvp verirmisiniz smdiden teşekkürler

 15. tuce

  27 Temmuz 2018 at 17:01

  Merhaba,ben günlük kullanabileceğim bir notebook almak istiyorum.Bütçem max3000TL.Günlükten kastım film,müzik,dizi film izleme,internet,office programları ve uyap adlı avukatların kullandığı bir program yüklenecek.Oyun vs oynanmaz.ASUS’tan memnun kaldığım için mümkünse yine ASUS almak istiyorum.Hangisini önerirsiniz ?
  Bu arada yazıiçin teşekkürler,faydalı olmuş.Şimdiden teşekkürler.

  • Cüneyt Çağala

   27 Temmuz 2018 at 17:25

   burada verdiğim linkte bulunan (tıkla) laptop hem performans olarak hemde tasarım olarak tercih edeceğinizi düşündüğüm bir laptop. hangi şehirdeniz bilmiyorum ama vatan bilgisayar yakınınızda varsa veya bir şekilde erişim imkanınız varsa incelemenizi öneriyorum.

   Asus VivoBook 15 X542UR Notebook

   İşlemci: Intel Core i5 7200U – 2.5 GHz (Turbo Max 3.1 GHz) 3 MB Önbellek
   Ram: 8 GB DDR4 2133 MHz
   Harddisk Kapasitesi: 1 TB SATA (5400 Rpm) HDD
   İşletim Sistemi: Windows 10
   Ekran Karti: NVIDIA GeForce 930MX 2 GB GDDR5
   Ekran Özelliği: 15.6″ LED Ekran (1366 X 768)

 16. Muhammed

  28 Temmuz 2018 at 23:35

  Extra Photoshop kullanacağım.en ucuz olanı sizce nedir , fikirlerinizi bekliyorum…

 17. İrem K.

  5 Ağustos 2018 at 16:59

  Merhaba ben öncelikli olarak tez yazmak ve film,internet,müzik,dizi vs. için laptop almak istiyorum pil ömrünün iyi olması,ısınmaması,kasmaması,beni uzun süre idare etmesi tercihim. Bütçem 2000 2500 tl.

 18. Buse

  8 Ağustos 2018 at 01:14

  Merhaba ben günlük sürekli kullanabilceğim uzun süre dizi film izleyebileceğim müzik video izlemek ayrıca office programlarını kullanabılcegım uzun ömürlü mümkünse bozulma yapma olasılığı cok düşük sağlam bir laptop almak istiyorum bunun için şuan macbook air 2017 düşünüyorum sizce mac air istediğim performanslara karşılık ucretını hak edıyormu yada bunun yerine bana daha uygun fıyatta ıstedıgım gıbı saglam bı bılgısayar onerebılırmısınız

 19. Şehriban

  19 Ağustos 2018 at 13:06

  Oğlum ve kızım icin orta okul öğrencisi ama kızım ayrıca bilsem öğrencisi ileri kodlama ve tasarımda yapması gerekiyor çok zor şartarda taksitle işlerine yarayacak birsey almam lazim acil yazarsaniz sevinirim

  • Cüneyt Çağala

   19 Ağustos 2018 at 13:50

   merhaba. sizin için araştıracağım. kısa zamanda yanıt vermeye çalışırım. ama bana yakın bir bütçe söylerseniz daha hızlı yanıt verebilirim.

 20. AHMET

  20 Ağustos 2018 at 18:56

  2500 TL civarında güzel ve şık bi leptop almak istiyorum PUBG oyununu çok seviyorum ve sürekli oynuyorum. Yani leptopu genelllikle oyun için kullanacağım ama aynı zamanda öğrenciyim yeri gelicek ders çalışacağım yeri gelicek film izleyeceğim hızlı ve sessiz bir leptop olursa iyi olur. Lenovo V 110 modeline biraz baktım sizin tavsiyelerinizi alamk istiyorum.

 21. AHMET

  20 Ağustos 2018 at 19:20

  2500 TL civarında genelde oyun oynamak için kullanıcam PUBG oyununu çok seviyorum bunun gibi oyunlar oynamak için ve bunun yanında film izlemek ve ders çalışmak için sessiz hafif şık güzel bir leptop almak istiyorum LENOVO V110 modeline baktım güzel gibiydi önerilerinizi bekliyorum. Hızlı cevap yazabilirseniz iyi olur.

 22. kerim

  24 Ağustos 2018 at 19:28

  Merhaba,
  unity,autocad, android studio, Matlab vb programları kullanıyorum. hem programlama hemde çizimde kullanabiliecğim bir bilgisyar önerebilir misiniz. Fiyat olarak max 4000 TL bütçem var.

 23. Kübra

  25 Ağustos 2018 at 21:43

  İyi günler ben öğrenciyim sınava hazırlanıyorum ders çalışma, video izleme ve gibi etkinlikler için uygun laptop olarak ne önerirsiniz bütçemiz 1800 civarı bide kullandığım zaman ses gelmesin istiyorum umarım cevap verirsiniz teşekkürler 😊

 24. nuray tırtar

  29 Ağustos 2018 at 01:49

  Merhaba
  Ben yeğenim için bir laptop arastırıyorum.Yegenim inşaat müh. fakültesine baslayacak ve özellikle öğrenciliği boyunca ona yeterli olacak bir laptop istiyoruz.Bütçemiz en fazla 4500tl civarıdır.Bize ne önerirsiniz acaba.

 25. Merve

  1 Eylül 2018 at 17:32

  merhaba ben dizi izlemek ve ders çalışmak için bir bilgisayar alacağım 4500 tl ye kadar uzayabilecek bir bütçem var. Xiaomi pro i7 8 gb olan laptopu almayı düşünüyordum sizce iyi bir seçim mi yoksa farklı bir laptop önerir misin cevaplarsanız çook sevinirim şimdiden teşekkürler

 26. Hasan

  11 Eylül 2018 at 07:16

  Merhaba benim bütçem max 5000 oyunlarda problem yaşamayacağım bir öneride bulunurmusunuz teşekkür ederim

  • Cüneyt Çağala

   12 Eylül 2018 at 00:00

   merhaba hasan. şu anda oyun için 5000 TL değerinde tavsiye edeceğim iki laptop Abra A5 V13.1.1 15.6″ Oyun Bilgisayarı (tıkla) veya
   Asus FX503VD Gaming Laptop. (tıkla) Bu iki ürünüde bir kaç ay sonra 5000 TL’ye bulamayabilirsiniz. çünkü fiyatlar inanılmaz bir artış gösterdi. geçen ay 2000 TL olan laptop şimdi 4000 TL olmuş. hali hazırda 5000 tl ye alabileceğin en iyi donanım özelliklerine sahip iki laptop bu. başka bulabilirsen bana haber ver 🙂

   Asus ROG FX503VD Gaming Notebook Teknik Özellikler

   İşlemci: Intel Core i5 7300HQ – 2.5 GHz (Turbo ile Max 3.5 GHz) 6 MB Önbellek
   Ram: 8 GB DDR4 2400 MHz
   Harddisk Kapasitesi: 1 TB SATA (5400 Rpm) HDD
   İşletim Sistemi: Windows 10
   Ekran Karti: NVIDIA GeForce GTX 1050 4 GB GDDR5

 27. İrem

  11 Eylül 2018 at 21:04

  Merhaba, umarım hala cevap veriyorsunuzdur.Öğrenciyim bu sene burslu olarak özel bir üniversite kazandım.Ailemi zora sokmadan ödevlerimi slaytlarımı yapmak ve arada film seyredebilmek amacıyla uygun fiyatlı bir laptop arıyorum.Cevap verirseniz çok sevinirim.

  • Cüneyt Çağala

   11 Eylül 2018 at 23:49

   merhaba irem. fırsat buldukça yorumlara cevap vermeye çalışıyorum. bütçeniz ne kadar bilmiyorum. dolar biraz yükseldiğinden dolayı elektronik ürünlerde fiyat baya arttı diyebilirim. istediğiniz özellikler için en uygun fiyatlı laptop olarak Asus VivoBook 15 X505BP öneriyorum. oldukça şık bir tasarıma sahip. bununla gündelik işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. laptop vatan bilgisayarda 2800 tl gibi bir fiyata satılıyor. buradan (tıkla) ürünü satın alabilir veya inceleyebilirsiniz.

   Asus VivoBook 15 X505BP Teknik Özellikleri

   İşlemci: AMD A9 9420 – 3.0 GHz (Turbo ile Max 3.4 GHz) 1 MB Önbellek
   Ram: 4 GB SDRAM
   Harddisk Kapasitesi: 1 TB SATA (5400 Rpm) HDD
   İşletim Sistemi: Windows 10
   Ekran Karti: AMD Radeon R5 M420 2 GB
   Ekran Özelliği: 15.6″ LED Ekran (1366 X 768)

 28. Enes

  12 Eylül 2018 at 11:38

  Merhaba, casper f650 yi önerir misiniz fiyatı 3000tl ram’i 4 gb olan versiyonu, bu fiyata başka önerebileceğiniz bir ürün var mıdır önceki tavsiyelerinizi okudum fakat 3000liralık bilgisayar şuan 5bin civarına yükselmiş

  • Cüneyt Çağala

   12 Eylül 2018 at 13:23

   casper ürünleri diğer markalara göre biraz daha uygun. ancak kalite söz konusu olduğunda asus, lenovo, msi, dell gibi ürünler her zaman tercih nedeni olmalıdır. üç kuruş fazla olsun ama iyi olsun 🙂

 29. Gamze f

  14 Eylül 2018 at 13:03

  Merhaba
  Grafik tasarım ve digital çizim için bir laptop almak istiyorum. Bütçem 5-6.5 arası. Dokunmatik ekranlı çizim kalemi kullanılabilir bir laptop da olabilir. Yada dokunmadığı olmazsa extra çizim tableti onerisi de alabilirim
  Tesekkurler

 30. Emine

  15 Eylül 2018 at 02:56

  Merhaba film dizi izlemek ve arada oyun için bilgisayar almak istiyorum ekran konusuna çok takığım Full hd 3000/4000 arası bilgisayar önerebilir misiniz? Teşekkürler

 31. Eren

  17 Eylül 2018 at 00:59

  Merhabalar, üniversiteye yeni geçtim ve bol not tutacağım hukuk bölümü öğrencisiyim. Oyun oynamıyorum. Isınmayan, hızlı sayılabilecek(en azından donmadan çalışan), Word, Spotify, Netflix gibi günlük kullanım uygulamalarının altından kalkabilen ve çok da ağır olmayan, sırt çantama atabileceğim bir laptop arıyorum. Şarjının da Asus x541uj core’Um gibi 2 saatte bitmemesi gerekiyor. Bütçem 3000-3500 tl arası. Asus’la berbat anılarım var. Teşekkürler

 32. Harun

  20 Eylül 2018 at 01:23

  Kolay gelsin Cüneyt bey, laptop arıyorum kullanım amacım : fifa 19 seviyesinde oyunları oynamak arada program yazmak gibi işlerim olacak, buna göre öneriniz olabilir mi, bu arada gaming laptoplar çok kaba daha sade Ve şık bir laptop olursa iyi olur bütçe 3.500 – 4.500 arası şimdiden teşekkür ederim

 33. Cemre

  20 Eylül 2018 at 14:13

  Üstad 4000 TL bütçem var, 200-300 tl esneme de yapabilirim.Ben genel kullanımın yanında ortalama oyunları oynayan biriyim. Bunlar COD(son çıkan oyunları olmasına gerek yok),Euro Truck,FM Serisi, bir de belki en fazla (kaldırmazsa oynamasam da olur diyebileceğim) Shadow Of Mordor ve GTA 5 olur. Bir an önce de almam gerekiyor,fazla zamanım kalmadı. Tavsiyelerini bekliyorum. Şimdiden teşekkürler,kolay gelsin.

 34. Mert Baran

  26 Eylül 2018 at 17:38

  Merhaba programlama ve teknik resim çizimleri için birazda oyun icin notebook onerisi istiyorum.

 35. Kerem ÖZTÜRK

  1 Ekim 2018 at 09:06

  Merhaba…
  Şık, güçlü ve hafif bir laptop arıyorum.
  Daha çok günlük ihtiyaçlar için kullanacağım. Football Manager yada android emulator ile PUBG Mobile oynarım.
  Bütçem en fazla 7.000-7.500 olabilir.
  2´si 1 arada sistemlerde olabilir standart laptoplarda.

  http://www.vatanbilgisayar.com/hp-pavilion-mavi-15-cs0019nt-core-i5-8250u-1-6ghz-8gb-1tb-16gb-ssd-15-6-2gb-w10.html

  HP PAVILION MAVI 15-CS0019NT CORE İ5 8250U 1.6GHZ-8GB-1TB+16GB-15.6-2GB-W10 hakkında düşünceniz nedir???

 36. Kübra

  7 Ekim 2018 at 10:52

  Merhabalar
  Office programlarını, avukatların kullandığı UYAP programını kullanabileceğim, film izleyebileceğim bir laptop öneriniz var mıdır?

 37. Osman

  14 Ekim 2018 at 18:42

  Merhaba 🙂 Ben gta 4 tarzı oyunları oynayabileceğim, film ve office programları kullanabileceğim bir laptop arıyorum. BÜTÇE : 2500-3000 TL
  Tavsiyeniz hangi bilgisayar olur acaba ?
  Başarılı bir çalışma olmuş…
  Şimdiden teşekkür ederim 🙂

 38. Mehmet Çelik

  14 Ekim 2018 at 22:54

  Benim bütçem 2500 TL. Üniversiteye hazırlık için ve bazı küçük oyunları oynatması bana yeterli olacaktır.Yardimci olursanız sevinirim.

 39. Zeynep

  29 Ekim 2018 at 18:09

  Merhaba umarım hala öneride bulunuyorsunuzdur. 3000-4300 tl arası bir bütçe ayırmayı düşünüyorum. Oyun oynamayı seviyorum pubG ve asphalt9 indirmeyi düşüyorum fakat asphalt9 icin blustack indirmek istiyorum android hesabımı oynayabilmek için. Önerebileceğiniz bir laptop var mı acaba?? Şimdiden teşekkürler

  • Cüneyt Çağala

   30 Ekim 2018 at 15:01

   bütçeyi biraz arttırmanda fayda var. bu bütçe ile pubg için çok düşük düzeyde bir donanım alınabilir. alacağın pc en az 8 GB RAM, GTX 1050 ekran kartı ve i5 2.5 Ghz bir işlemci olmalı. yoksa kasmalar, donmalar seni rahatsız edecektir. burada verdiğin fiyata öneride bulunabilirim ancak istediğin performansı alamayacaksın.

 40. Hamza Abi

  30 Ekim 2018 at 09:28

  Monster Abra A5 V13.2.1 15.6″ modelini almayı düşünüyorum.

  Intel Coffee Lake Core i7-8750H
  4GB GDDR5 Nvidia GTX1050 128 Bit
  15.6″ FHD 1920×1080 IPS Mat LED Ekran
  16GB (2x8GB) DDR4 2666MHz
  XPG 256GB M.2 SSD + 1TB 5400RPM HDD

  Fiyatı 6400 TL. Özelliklerine göre fiyatı çok iyi ama Monster markası alınır mı kararsızım. Sizin görüşünüz nedir?

  • Cüneyt Çağala

   30 Ekim 2018 at 14:59

   monster kesinlikle çok iyi. sizi pişman etmeyeceğine eminim. laptopları zaten gaming seviyesinde olduğundan performans sorununuz olmaz. eğer istanbuldaysanız kadıyköydeki merkezine gidip ürünü inceleyebilirsiniz. çok güzel ürünleri var ve vereceğiniz ücret kesinlikle ürünün hakkını veriyor. düşünmeden alın derim. bu ürünle en üst seviyede oynayamayacağınız oyun çalıştıramayacağınız uygulama yok gibi.

   • Hamza Abi

    1 Kasım 2018 at 08:52

    Teşekkürler.

 41. Seher Duru

  8 Kasım 2018 at 09:19

  Genelde iş için kullanacağım, hafif şık bir laptop arıyorum.
  İ5 8250U, İ5 8300H, İ7 8750H işlemci, SSD hard disk, MX150, GTX 1050 ekran kartı, 15.6″ IPS mat yansımasız ekranı olan bir model istiyorum.
  5000-7500 TL arasında birkaç model önerebilir misiniz?
  Yardımlarınız için teşekkür ederim.
  İyi günler.

 42. Duygu

  9 Kasım 2018 at 09:53

  Umuyorum hala cevap veriyorsunuzdur bütçem 6000 tlye kadar çıkabilir ve 2 adet alıcam aynı bilgisayardan ben phoshop texcelle paintshop promotin gibi programlar kullanacagım bana önerebilegecin modeller varmı yqrdımcı olursanız sevinirim tabi uygun fiyatlı iyi birşeyler olursanız çok sevinirim

 43. Duygu dağ

  9 Kasım 2018 at 10:03

  Umarım hala cevap veriyorsunuzdur benim limitim 6000tl yakadar phptosho texcell promotion gibi programlar kullanıcam bana bana uygun ve hatta birazda uygun fiyatlı önere bileceginiz bilgisayar varmı birazda acil ben baktım birazda anlamayan biri oluncada sıkıntı tabiki

 44. Hasan

  9 Kasım 2018 at 16:03

  Merhaba 3000-4000 arası ofis word programlarını kullanacağım dizi film izliycegim basit oyunlar oynabilcegim bi bilgisayar tavsiye eder misiniz

 45. aytekin

  11 Kasım 2018 at 01:16

  merhabalar. bütçem 3000 tl. hafif, kullanımı rahat, tercihen ekranı tablet gibi kullanılabilen bir bilgisayar almak istiyorum. 10”-14” arası büyüklükte olabilir. şimdiden teşekkürler.

 46. Şeyhmus

  14 Kasım 2018 at 17:07

  Merhabalar ben Şeyhmus Tekirdağ Namık Kemal üniversitesi bilgisayar mühendisliği bölümü öğrencisiyim bütçem 3500-4000 TL arasında bir bütçe derslerimde kullanabileceğim arada PUBG gibi çok fazla ağır olmayan oyunları da oynayabilecegim bir bilgisayar arıyorum bana Önere bileceginiz bir bilgisayar varmı bir de yazılarınızı ve yorumları okudum Asus laptop ları çok fazla oneriyorsunuz sizce gerçekten iyi bir markamidir? Şimdiden teşekkürler..

 47. Eren TEKİN

  18 Kasım 2018 at 17:20

  Yaklaşık 4500 TL bütçem var . Endüstri Mühesdiliği öğrencisiyim.Ara sıra CSGO , League of Legends, fortnite gibi oyunları onayabileceğim günlük işlerimi görücek bir laptop arıyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim .Bütçem 4800 tl ye kadar çıkabilir.Şimdiden teşekkürler…

 48. Ufuk

  10 Aralık 2018 at 22:34

  Merhabalar.universiteye giderken alacam bu yaz sonu bütçem 4000-5000 arası msı ve monster düşündüm ama pek fazla anlamam bu işlerden oyun için istiyorum özellikle her oyunu oynayabilmek için arasıra film ve ödevleri de yapabileceğim uzun ömürlü bir bilgisayar tavsiye eder misiniz?

  • Cüneyt Çağala

   10 Aralık 2018 at 23:22

   Monster en doğru tercih olacaktır. Buradaki (tıkla) Abra A5 V13.3 15.6″ laptop ile açamayacağınız oyun veya program yoktur. Fiyatı 5.199,00 TL.

   İşlemci: Intel Coffee Lake Core i5-8300H
   Ekran Kartı: 4GB GDDR5 Nvidia GTX1050Ti 128 Bit
   Ekran Özelliği: 15.6″ FHD 1920×1080 IPS Mat LED Ekran
   RAM: 8GB (1x8GB) DDR4 2666MHz
   Kapasite: 250GB M.2 SSD

 49. Burak

  11 Aralık 2018 at 15:11

  Merhabalar,

  Ben bu son zamanlarda kaçınılmaz ihtiyacımdan bir laptop almaya karar verdim ve bu konuda da (birçoğumuz gibi) bildiklerim son derece kısıtlı. 3000 tl’ye kadar bir bütçem mevcut ve bu bütçe dahilinde sorunsuz şekilde MS Office, WordPress (ara sıra websitesi de düzenliyorum) ve jenerik ofis programları kullanabileceğim, akademik amaçlarım için yazılar yazıp, araştırmalar yapabileceğim ve aynı zamanda da gayet keyifli bir şekilde The Sims oyunlarını oynayabileceğim bir laptop arıyorum ve tavsiyelerinize güvenerek hareket etmek istiyorum.

  Umarım bana yardımcı olabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler °^_^°

 50. Kerem

  15 Aralık 2018 at 23:42

  6000-7000tl civarı dizüstü bilgisayar araştırıyorum cs go, pes 2019 vb. Oyunları rahat bir şekilde oynamam ve aynı zamanda yazılım programları kullanabilmem için ne tür bir pc öneririsiniz?
  Not:iki-üç hafta sürem var :/

  • Cüneyt Çağala

   31 Aralık 2018 at 16:13

   merhaba kerem. 6000-7000 tl’ye çok iyi bir laptop alabilirsiniz. bu fiyata özellikle msi, gigabyte, lenovo ve asus‘un çok iyi laptopları bulunuyor. eğer hala almadıysan buradaki (tıkla) ürünü incelemeni tavsiye ederim. wot,lol, cs go, pes, pubg vb. gibi oyunları sorunsuz oynayacağına eminim.

 51. Tarık

  24 Aralık 2018 at 21:07

  Merhaba. Matlab 2018,Autocad 2018 programlarını kullanabileceğim Processing 3 dili ile grafik görüntüler programlayabileceğim rahat taşınabilen bir laptop arıyorum. Fiyat 4bin ile 6bin arasında.ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

 52. Gamze

  24 Aralık 2018 at 23:34

  Kolay gelsin benim laptoplar tarafından hic yuzum gulmedi , yardimci olabilir misiniz? autocad , 3dmax, solidworks gibi cizim , ve fotoshop programları kullanabilecegim , kasilmayan laptop onerebilir misiniz? Butce onemli degil yeterki Programlarda ki mimarlik, proje vb. cizimleri halledebileyim

  • Cüneyt Çağala

   31 Aralık 2018 at 16:08

   merhaba size tavsiyem buradaki (tıkla) ürün. lenovo’yu kendim 8 yıldır kullanıyorum. en ufak bir sorun yaşamadım. verdiğim linkteki laptop üst düzey bir laptop. bununla ister oyun ister program olsun kasmadan, donmadan, kilitlenmeden kullanabilirsiniz.

 53. semra bozkurt

  29 Aralık 2018 at 19:07

  avukat için bir laptop önerebilir misiniz lütfen. Oyun oynanmayacak. uyap proğramı. bir icra proğramı yüklenecek. Bir de tv izliyorum.Çok teşekkür ederim.

 54. hakan

  31 Aralık 2018 at 15:15

  cuneyt bey iyi gunler. ben londrada yasiyorum ve kendime iyi bir lap top almak istiyorum. ancak lap top ve ozellikleri konusun da hicbir bilgim yok malesef. urunu turkiye ve yurtdisindan alabilirim. ben aslinda her alan icin kullanabilecegim bir urun ariyorum grafik ve fotosop isleriyle ugrastigim icin is hayati ayni zamanda dvd/cd olan ve internette gezip muzik film izleyebilecegim ve ayni zaman da oyun oynayabilecegim bir lap top mumkun mu. aslinda cok oyun delisi biri degilim ama bazen fifa veya savas oyunlari tarzi oyunlar oynamak istiyor canim acikcasi:) fiyat araligim tl uzerinden 5-7 bin tl olarak konusabiliriz.simdiden tesekkurler

  • Cüneyt Çağala

   31 Aralık 2018 at 15:35

   merhaba. aslında bu fiyat aralığında isteğinize uygun laptoplar alabilirsiniz. özellikle msi, asus, lenovo gibi firmaların yüksek performanslı ürünlerini alabilirsiniz. tabi londra’da fiyatlar nasıl pek bilemiyorum. burada düşüneceğiniz üzere fiyatlar olabildiğince yüksek. hatta bir çok kişi yurtdışından almaya çalışıyor. http://www.amazon.co.uk yanılmıyorsam ingiltere’de en çok tercih edilen bir e-ticaret mağazası. benim tavsiyem burada (tıkla) bulunan linkten Lenovo Legion Y520 modelini almanız. hali hazırda üst düzey performansa sahip bir laptop.

   Lenovo Legion Y520 Teknik Özellikler

   İşlemci: Intel Core i7 7700HQ – 2.8 GHz (Turbo Boost Teknolojisi İle Max 3.8 GHz) 6 MB Önbellek
   Ram: 8 GB DDR4 (Max 32 GB)
   Harddisk Kapasitesi: 1 TB HDD + 128 GB SSD
   İşletim Sistemi: Windows 10
   Ekran Karti: NVIDIA GeForce GTX 1060 6 GB GDDR5

 55. Osman

  2 Ocak 2019 at 10:34

  merhabalar ben şirket için laptop alacağım 7 adet bunlardan 4 tanesinin fiyat aralığı 1500-2000 tl arası sadece birkaç muhasebe proğramı office ve mail kullanımı için diğer 3 adet ise 2000 ile 5000 arası olacak yine aynı işler ve rapor oluşturma rapor çekme amaçlı ,sadece iş için kullanılacak ve kesinlikle kasma söz konusu olmayacak bir latop için yardımlarınızı bekliyorum ,teşekkürler

  • Cüneyt Çağala

   2 Ocak 2019 at 15:09

   merhaba. kurumsal yerlerde en çok tercih edilen laptop genellikle lenovo tinkpad serisi oluyor. bu tercihin temel nedeni farklı kullanıcıların laptopları tabiri caizse biraz hor kullanmasından kaynaklanıyor. güzel bir laptopu alıp kullanıcısı sürekli değişen bir ortama koyduğunuzda bir süre sonra laptop sorun çıkarmaya başlıyor. thinkpad serisi laptoplar çok dayanıklı laptoplar olup özellikle kullanıcısı sürekli değişen yerlerde kullanılıyor. 2500-5000 TL aralığında bu laptoplardan bulmanız mümkün. 7 adet alacağınız için toplu alım yaparsanız daha uygun fiyata almanız mümkün. bunun için kurumsal şirketlere satış yapan firmalarla görüşebilirsiniz. doğrudanda bir mağazadan alabilirsiniz. ancak dediğimi yaparsanız fiyat olarak daha uyguna geleceğini söyleyebilirim.

 56. hakan

  2 Ocak 2019 at 14:11

  cok tesekkur ederim. peki ayni zaman da onerebileceginiz iyi bir antivirus programi var mi.

  tesekkurler

  • Cüneyt Çağala

   2 Ocak 2019 at 15:02

   merhaba. antivirüs konusunda kendim avast kullanıyorum. ücretsiz olanını buradan (tıkla) indirebilirsiniz. ücretsiz sürümünü kullandıktan bir süre sonra genellikle kampanya dahilinde indirim yapılıyor. şahsen burada (tıkla) bulunan internet security paketini (79.99 TL) indirimle 14.6 TL’ye aldım. dediğim gibi ücretsiz versiyonunu bir süre kullandıktan sorna antivirüs panelinden size teklif geliyor. alternatif olarak kaspersyk kullanabilirsiniz. ancak şu anda en uygun ve en iyi seçenekte avast yer alıyor.

 57. Mert

  8 Ocak 2019 at 23:19

  Lol,cs go oynayabilceğim yazılım programlarında sıkıntı yaşamayacağım ekranda pixelleri saymamam icin mumkunse full hd ekranı olan laptop arıyorum…6k-8k arası bütçem var bir kaç tane tavsiye aldım fakat tek fark gtx1050 ekran kartı bulunuyor 1050ti ile çok fark eder mi? Ve siz de bir kaç laptop önerebilir misiniz?

 58. Öykü

  12 Ocak 2019 at 00:40

  Merhabalar ben lol oynamak ve film izlemek amaçlı hafif ama ekranı büyük kasmayan donmayan 8 saat oynasan da oynamaya izin veren bir laptop istiyorum. Güzel ya da şık olması önemli değil. Taşınabilir, ekranı büyük ve oyun performansı iyi olması yeterli. Bütçem 10 bin liraya kadar çıkabilir. Uzun ömürlü olsun istiyorum. Fiyat performans açısından ben kendim de bunu alırım diyebileceğiniz bir laptop önerir misiniz 🙂

 59. ALEV COYRAT

  20 Ocak 2019 at 23:37

  Cüneyt Bey Merhaba…Ben avukatım ve laptopu kullanma amacım da malum dilekçe yazmak..Fakat alacağım ürüne icramatik programını ve uyap sistemini yüklemem gerek ve hızlı olmalı..Bugün Macbook air gold bir ürüne baktım 7600 TL kampanyalı fiyatı..Değer mi bu paraya ve aynı performansta başka hangi ürünü tavsiye edersiniz? Bu konuda fikrim olmadigi için sizin görüşünüze ihtiyaç duydum..Macbook’un dezavantajı içine windows yüklenmemesi gibi görünüyor fakat uyap işlemci kullandigim için bu sorun olmaz sadece bu kadar paraya değer mi aynı işi görecek uzun ömürlü şarjı uzun dayanan daha hesaplı bir model tavsiyeniz olur mu? Ilginize şimdiden teşekkür ederim..iyi çalışmalar

  • Cüneyt Çağala

   22 Ocak 2019 at 17:03

   macbook air şu anda laptoplar içinde en iyisi. işletim sistemi farklılığında dolayı bir çok kişi uzak kalıyor. ama kullanmak sizin için problem oluşturmayacaksa şahsen tavsiye ederim. macbook air hem şık bir tasarımı var hemde performans olarak beklentilerinizi karşılayacak türden. alternatif olarak burada bulunan lenovo legion y520 ve asus n580vd modelini öneriyorum. ikisininde performans özellikleri en üst düzeyde. uzun yıllar bir sorun yaşamadan kullanabilirsiniz. lenovo modeli gaming serisi olduğundan kaba gelebilir. asus n580vd modeli ise daha şık bir tasarıma sahip. tabi bana sorarsanız şu anda asus n580vd modelini kullanmanızı tavsiye ederim. lenovo legion y520 için burayı (tıkla), asus n580vd modeli için buraya (tıkla) bakabilirsiniz. ayrıca ürünü görerek, inceleyerek almanız daha doğru olacaktır.

 60. TÜLAY

  23 Ocak 2019 at 11:43

  Hayırlı günler Cüneyt bey banada umarım cevap verirsiniz. Ben herhangi bir bütçe belirlemedim laptop almak istiyorum ama bilgisayardan hiç anlamam. Siz neyi önerirsiniz ona bakacağım.
  Ne olarak kullanacaksınız derseniz bazı çalışmalarım var mesela Corel draw yükleyip bu işlemlerimi yapmak istiyorum ayrıca bilgisayardan televizyona bağlanıp sinema filmi izlemek için kullanmak istiyorum ve ayrıca dvd/Cd özelliğinde olursa iyi olur bu durumda çok pahalı bir laptop mu almalıyım yoksa normal bir laptop yeterlimidir ve ne marka almam daha iyidir bilemedim,yanlız Asus markayı severim ama siz hangi markanın hangi modelini önerirsiniz. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 61. nese deniz

  24 Ocak 2019 at 20:32

  Merhaba
  Butcem 3.500-4.000 arası reklamcılık öğrencisiyim montaj logo tasarım uygulamalarını kullanabileceğim laptop öneriniz bekliyorum acil olarak alıp 2.döneme yetişmesi. Tşk

 62. Gürkan

  29 Ocak 2019 at 17:08

  Merhabalar Cüneyt bey, ben beşinci sınıf öğrencisi oğlum için laptop almak istiyorum. Çok anlamadığım için size sormak istedim. Hem derslerde kullanmasını hem de oyun oynarken kullanmasını istiyorum. Telefon ve tabletten çok değişik oyunlar oynuyor ama bildiğim pubg, roblox, zula, fifa var. Bütçemiz 3000 civarı belki az biraz daha üstü olabilir. Tavsiyelerinizi merakla bekliyorum, şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

 63. Merve

  14 Şubat 2019 at 18:22

  Merhaba İç mimarlık proje çizimleri _ autocad 3dmax sketchup render programlar için 5000 -6000 bütçede marka Önerileriniz nedir? Teşekkürler

 64. Remzi

  22 Şubat 2019 at 02:19

  Merhaba 3000-3500 bütçede öneriniz nedir ?

 65. Yeşim

  26 Şubat 2019 at 15:46

  Kolay gelsin. Ben Autocad vb mimarlik cizim programları yüklemek için 2000 3000 tl arası bir laptop almak istiyorum. Nasıl bir bilgisayar almalıyım ? Simdiden teşekkür ederim

 66. Yeşim B

  26 Şubat 2019 at 16:00

  Kolay gelsin Cüneyt bey ben 2000 2500 tl civarı Autocad vb mimari çizim programları yükleyebilecegim bir laptop istiyorum hangisini almam benim için daha faydalı olur?

 67. Osman

  17 Mart 2019 at 19:26

  Kolay gelsin. Max. 4250 tl butceyle bir oyun bilgisayari (laptop)almak istiyorum. Tavsiyeniz ne olur ? Oynayacagim oyunlar GTA 5, pubg mobile, call of duty vb. Oyunlar…

 68. Recep

  28 Mart 2019 at 15:51

  Merhaba bende laptop almak istiyorum
  Kullanim amacim web üzerinden ürün pazarlama ve film izleme ve arada ets 2 gibi ufak oyunlar felan oynayabilmek
  Sizin öneriniz nedir
  Bütçem 2000 -2500 arası

 69. Recep

  28 Mart 2019 at 15:54

  Merhaba ben de laptop almak istiyorum fakat hangisini alacağımı bilmiyorum kullanım amacım film izleme e-ticarette uğraşma ürün pazarlama ufak oyunlar oynayabilirim ETS gibi.
  Bütçe sanırım 2000 TL ile 2500 TL arası
  Öneriniz nedir?

 70. Talha

  23 Mayıs 2019 at 05:07

  1000 dolar ile 1500 dolar arası bir bilgisayar almak istiyorum.muhendislik okuyorum ona uygun bir şey olsun istiyorum

 71. Burcu

  24 Haziran 2019 at 11:25

  Merhabalar, abim Amerika’da. Ondan güzel bir asus veya başka bir iyi kaptop istedim ama modeline karar veremiyorum. İleride işimde kullanacağım dilekçe yazmak için. Ama aynı zamanda bu ağır oyunlar değilde basit mimarlık, tasarım oyunları oynayabilmek istiyorum. Kesinlikle kaliteli ve donanımlı olması önemli. Onun dışında herkes gibi film, video vs kullanırım. Burada ğat düzeydekiler 15-19 bine kadr çıkıyor ve ABD de bunlar max bin dolar küsur. Ama daha uygun başka bie model işimi görebileceksem ülke içinden almakta mantıklı olacak çünkü Türkçe harfler buradakilerde var. Şimdiden önerileriniz için teşekkürler.

 72. Dilek

  27 Haziran 2019 at 11:14

  Merhaba,
  Benim bütçem 2,000-2600 arası, kullanım amacım evde resimleri ve excel ve word’a dosya yüklemek, oyun oynamıyorum, sosyal medya ve e-mail için evde kullanıcam. Önerinizi rica ediyorum,
  Şimdiden teşekkürler,

 73. Dilan

  4 Aralık 2019 at 15:00

  Merhaba, ben sadece film dizi vs izlemek için güzel ve uygun fiyatlı bir dizüstü bilgisayar bakıyorum ama birçok özellik olduğu için kafam çok karıştı, önerilerinizi dikkate almak isterim yardımcı olmak isterseniz.

 74. berna

  6 Ocak 2021 at 00:46

  merhaba üniversitede slayt hazırlamada,matlab gibi mühendislik programlarını yüklemede ve aynı zamanda zoom skyp gibi görüşmelerde ısınma yapmayan ara sıra pubg gibi oyunları oynayabilecegimiz bir bilgisayar tavsiyesi verirseniz çok memnun olurumbütçemiz 5000 tl civarı

 75. HOMELUNA

  6 Ocak 2021 at 22:07

  Cüneyt Bey, merhabalar. Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler. SSD ile HDD farkını hep merak ediyordum, sayenizde öğrenmiş oldum.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı