Bilgi

Lastik Yük ve Hız İndeksi Nedir?


Lastiğinizin yanağında lastiğinizle ilgili ihtiyaç duyacağınız tüm bilgiler bulunur. Bu sayı ve harflerin ne anlama geldiğine kısaca göz atalım.

Lastik Genişliği: Yanaktan yanağa milimetre cinsinden ölçülen lastik genişliğidir. Örneğin; 195 mm

En-Boy Oranı (Yanak Yüksekliği): Lastik kesitinin, lastik genişliğine yüzde olarak oranıdır. Örneğin; 55 en-boy oranı lastik yüksekliğinin genişliğinin %55’i kadar olduğu anlamına gelir.

R: Bu ifade Radyal Lastik türü olduğunu belirtir. Radyal lastikler lastiği oluşturan gövde katlarının tamamı aynı yönde uzanırlar ve birbirleriyle açı farklılığı yapmazlar. (Bu tür dışında birde Çapraz Lastikler bulunur. Çapraz lastikler geleneksel gövde yapısıdır. Lastiğin gövdesini oluşturan katların her biri ötekine göre çapraz yöndedir.

Lastik Çapı: Lastiğin inç olarak çapı (yüksekliği). Örneğin; 16 inç gibi.

Yük Endeksi: Lastiğinizin yük endeksi maksimum taşıma kapasitesi (kg olarak) ile ilgilidir. Kısaca bir lastiğin taşıyabileceği maksimum ağırlık anlamına gelir. Örneğin; yük endeksi 87 olan bir lastik lastik başına 545 kilograma kadar ağırlık taşıyabilir.

Hız Sembolü: Hız sınıfı, doğru şekilde şişirildiğinde ve yük altında kullanıldığında lastiğin ulaşabileceği maksimum hız anlamına gelir. Hız sınıfı yanakta yük endeksi değerinden sonraki harftir. Örneğin, hız sınıfı V olan bir lastik saatte maksimum 240 km hıza ulaşabilir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı