Bilgi

N95 Maskesi Nedir? Özellikleri Nelerdir?


Corona virüs salgınında korunma yöntemi olarak akla ilk sırada maske kullanımı geliyor. En fazla tercih edilenler arasında ise ‘N95’ maske yer alıyor. Bu yazımızda sıradan maskelere göre daha yüksek performans gösteren “N95 Maske Nedir? Özellikleri Nelerdir?” sorusuna cevap vermeye çalıştık.

Bir N95 maskesi veya N95 solunum maskesi ABD Mesleki Güvenlik ve Sağlık Ulusal Enstitüsü (NIOSH)’un hava filtrelemesinde N95 sınıflandırmasına giren, solunan hava parçacıklarının en az %95’ini filtreleme özelliğine sahip bir solunum maskesidir.

Sağlık çalışanlarının kullandığı ve N95 maddesi içeren üç katmanlı solunum izolasyonlu maskelere N95 deniyor. N95 maske, ameliyat maskelerinden daha kalın ve kullanımı kolay olmayan bir maskedir. N95 maske en üstün virüs korumasına sahip olsa da devamlı kullanımlarda solunum sıkıntıları yaşamanızı sağlayabilmektedir. Burnu açıkta bırakan ve eczanelerden satılan maskeler ile cerrahi maskeler arasındaki farkı bilmek gerekiyor. Uzmanlar normal maskelerin virüslerden %30 oranında bir koruma sağlarken cerrahi maskelerin %70 oranında koruma sağladığını vurguluyorlar.

N95 solunum maskesi, çok küçük taneciklerin %95’ini engellemek için sağlık çalışanları tarafından kullanılan bir araçtır. N95 solunum maskeleri tıbbi maskelere kıyasla yüzü ve deriyi daha güvenli bir şekilde sarar ve havada uçan tanecikleri filtreleyebilir; lakin elbette ki yüzde yüz koruma sağlayamıyor. N95 solunum maskeleri çocukların ya da sakalı olanların kullanımına uygun olarak tasarlanmamıştır.

N95 maskeler, bakteri, virüs, toz, sis ve duman gibi kirleticileri filtreleme konusunda sıradan maskelere göre daha yüksek performans gösteriyor. Çeşitli iş güvenliği ekipmanları satan yerlerde ve medikallerde bulunabiliyor. Birçok N95 maskesi yüksek filtrasyon verimliliği ve kolay nefes alıp vermeyi kolaylaştıran düşük hava direncine sahip.

N95 maskelerin gözenek yapısı (3 mikron) belli bir standart aralığındadır, bu gözenek çapı maskenin kullanılması ile birlikte değişmeye başlar. Maske zamanla toz tutmasıyla birlikte gözenekleri kapanır, nefes alıp vermeden dolayı da bazı gözeneklerin çapı büyür. Aynı şekilde suyla veya temizleyicilerle de yıkanması da bu gözenek çaplarında deformasyona sebep olur. Bundan dolayı n95 maskenin kullanım süresi kullanım şekline göre değişebiliyor. Ancak maskenin günlük olarak değiştirilmesi de öneriliyor.

N95 maskelerin belli bir kullanım süresi bulunmamakla birlikte tek kullanımlık maske sınıfı girdiklerinden dolayı çok uzun süreler kullanılması önerilmemektedir. Bu kullanım süresi havanın kirlilik durumu, kişinin nefes alıp verme hızı, kişinin kilosu gibi değişkenlere bağlı olarak değişir. Çok olağan dışı bir durum olmadıkça n95 maskenin günlük olarak değiştirilmesi uygun olacaktır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı