Bilgi

Lastikler Kaç Km’de Değişir?


Bir araç lastiğinin kullanım süresinin ne kadar olduğunu kesin olarak söylemek mümkün değildir. Bir lastiğin kullanım süresi ve kilometre performansı lastiğin tasarımı, sürücünün alışkanlıkları, iklim, yol koşulları ve lastik bakımı gibi faktörlerin bir kombinasyonuna bağlıdır.

Ancak genel olarak bir aracın lastiği en az 50 ya da 60 bin kilometrede veya 5 yıl sonrasında (iyi bir depolama şartlarında 10 yıl sonrasında) değişmesi tavsiye edilmektedir. Lastiğin üretim tarihi lastiğin yanağında ‘’DOT’’ ile başlayan kodun son 4 hanesinden anlaşılabilir. İlk iki rakam üretim haftasını ve son iki rakam ise üretim yılını göstermektedir.

Ayrıca lastik sırtı, önerilen diş derinliği seviyesinin 1,6 mm ötesinde aşınmışsa lastiklerin değiştirilmesi önerilmektedir. Yaz lastiklerinin sırt kısmındaki desenlerinin, yani çıkıntılarının aşınabileceği yasal limit değeri 1,6mm’ dir (TWI – Treadwear Indicator). Lastiğin oluklarındaki kalınlaşma onun aşınmış bir lastik olduğunu gösterir. TWI değeri lastiğin yan tarafında, sırt deseni ile yanağın birleştiği bölümde yer alır. Birçok test ve araştırmaya göre lastik sırt katmanının 3-4 mm civarına düşmesi bile lastiğin ıslak zeminde tutunma özelliğini azaltarak aquaplaning (su yastığı üzerinde kayma) riski oluşturur.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı