Bilgi

LCD ile LED Arasındaki Farklar


Bu makalemizde LCD ile LED TV/Monitörler hakkında kısaca bilgi verip aralarındaki temel farklar nelerdir? sorusuna yanıt vereceğiz.

LCD (Liquid Crystal Display) yada diğer adıyla Sıvı Kristal Ekran monitörlerin isminde de anlaşıldığı gibi yapısında sıvı kristaller bulunmaktadır. Diğer monitörlere göre çok daha incedir.  LCD monitörlerde ise görüntü sıvı kristal diyotlarla sağlanmaktadır. LCD (Liquid Crystal Display) elektrikle kutuplanması sağlanan sıvının ışığı tek fazlı bir şekilde geçirmesi ve önüne eklenen bir kutuplanma filtresi sonucunda gözle görülebilmesi olayına dayanan bir görüntü teknolojisidir.

LED (Light Emitting Diode) TV/Monitör diğer adıyla Işık Yayan Diyot yarı-iletken bir yapıda diyot temelli ve ışık yayan bir elektronik devre sistemidir. LED’ler LCD’ler de gibi Sıvı Kristal Ekran kullanılan televizyonlardır. Ancak kullanılan ışık türü ve sistemleri biraz farklı olduğu için LED olarak isimlendirilmiştir. LED TV ya da LED monitörlerin LCD monitörlerden farkı sadece arka aydınlatma sistemidir. Kısaca LCD monitörlerde aydınlatma sistemi olarak floresan lamba kullanılırken LED monitörlerde LED ışığı kullanılır. Bundan dolayı LED Monitörler LCD’lere göre daha incedir ve görüntü kalitelidir. Ayrıca enerji olarak daha tasarrufludur. LED TV’ler de aynı zamanda bir LCD TV’dir diyebiliriz.

lcd vs led

LCD ve LED Farkı

LCD TV/Monitörlerde aydınlatma sistemi floresan lamba kullanılırken LED TV/Monitörlerde LED ışığı kullanılır. LED‘ler LCD‘lere göre yapı bileşenlerinden dolayı daha az yer kaplar, düşük enerji tüketir ve radyasyon yayımları daha az seviyededir. LED TV’lerde elde edilen görüntü kalitesi LCD’lere göre daha üst seviyedir. Ancak fiyat olarak LCD’lerden genellikle pahalıdırlar. LCD’lerde kullanılan ışıklandırma ekranın kenarlarından sağlanmaktadır . LED TV’lerde ise led ışıklar ekran arkasına dağıtılarak tüm ekran arkası aydınlatılıyor. Sonuç olarak elde edilen görüntü daha kaliteli oluyor.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı