Bilgi

Monitör Nedir? Çeşitleri Nelerdir?


Monitör Nedir?

Monitör görüntü meydana getirmek için kullanılan elektronik yada elektro mekanik araçlara verilen isimdir. Özellikle televizyon ve bilgisayar gibi bir çok elektronik cihazın çıktı üreten aygıtıdır. Bilgisayara kasasını beyin, monitörü de göz olarak düşünebiliriz. Yapılan işlem ve bilgilerin dış ortama yansıması için temel ve vazgeçilmez bir parçadır.

İlk olarak televizyon ve bilgisayar olmak üzere birçok elektronik cihazların en önemli çıktı aygıtıdır. Monitör plastik bir şekilde muhafaza edilen, gereken elektronik devrelerin ve güç transformatörleri ile resimsel şekiller oluşturan önemli bir parçadır.

Monitörün boyutları ise ‘’inç’’ ölçüsü cinsi ile ifade edilir.Bu boyutu oluşturan ölçüt ise monitör ekranının bir köşesinden karşı çapraz köşesi olan uzaklığına verilen isime ‘’inç’’ denir.

Monitör Çeşitleri 

Monitörler genellikle iki tiptedir. Eski tip kullanım olan ve televizyon gibi büyük olabilen CRT, daha ince yapıda ve yeni nesil olan LCD Monitörler ve özel kullanım için üretilen Plazma Monitörler.

  • CRT (Cathode Ray Tube)
  • LCD (Liquid Cyristal)
  • Plazma Monitörler

1- CRT Monitörler

crt

Günümüzde nadiren kullanılsada artık yerini LCD Monitörlere bırakmıştır. Diğer adı ile Katot Işın Tüplü (CRT) monitörler televizyon gibi oldukça büyük monitörlerdir. Tüplü olarak bilinen geniş yer kaplayan monitör şeklidir. Monitördeki her nokta renkli fosforlardan oluşur. Bu fosfor noktaları ekrandaki ‘’piksel’’ denilen kavramı oluşturur. Bu oluşum elektronların fosfor noktalarına çok hızlı ve sürekliliğiyle görüntüler elde edilir.

2- LCD Monitörler

lcd

LCD (Liquid Crystal Display) monitörlerin isminde de anlaşıldığı gibi yapısında sıvı kristaller bulunmaktadır. Diğer monitörlere göre çok daha incedir.  Lcd monitörlerde ise görüntü sıvı kristal diyotlarla sağlanmaktadır. Mobil olarak basit çalışma sistemleri ile tasarlanmıştır.

LED TV ya da LED monitörlerin LCD monitörlerden farkı sadece arka aydınlatma sistemidir. Kısaca LCD monitörlerde aydınlatma sistemi olarak floresan lamba kullanılırken LED monitörlerde LED ışığı kullanılır. Bundan dolayı LED Monitörler LCD’lere göre daha incedir ve görüntü kalitelidir. Ayrıca enerji olarak daha tasarrufludur.

3- Plazma Monitörler

plazma

Plazma monitörler, görüntü kalitesiyle oldukça gelişmiş bir görüntüleme sistemlerine sahiptir. Bu monitörler bilgisayarlarda nadiren kullanılsada yaygın olarak sinema veya televizyon sistemleri üçün üretilmiştir. Fiyat açısından CRT ve LCD monitörlere göre oldukça pahalı olan monitör çeşitleri bireysel kullanım için uygun yapılar değildir. Plazma monitörler özellikle ev sinema sistemleri ve organizasyonlar için sunu gösterimi amacıyla kullanılmaktadır. Ancak son yıllarda bazı markalar bireysel kullanım için Plazma Monitör üretimi yapsada halen yaygın durumda değildir.

1 Yorum

1 Yorum

  1. johni

    8 Ocak 2020 at 09:07

    bilgi için teşekkür ederiz.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı