Bilgi

LCD, LED ve DLP Projeksiyon Farkları


Bir projeksiyon cihazı satın almak istediğinizde karşınıza bir çok kavram çıkıyor. Bu kavramlardan bazıları LED, LCD ve DLP adı verilen projeksiyon cihazı çeşitleridir. Bu projeksiyon çeşitleri birbirine karşı bazı üstünlükleri var. Bu nedenle cihaz seçiminde bunlara dikkat etmeniz ve satın alma esnasında buna göre bir karar vermeniz gerekiyor.

Bu makalemizde kısaca LCD, LED ve DLP projeksiyon cihazları arasındaki temel farkları anlatmaya çalışacağız. Sormak istediğiniz bir soru varsa yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

LCD, LED ve DLP Projeksiyon Farkları

Bir projeksiyon cihazında her şeyden önce iki temel unsur vardır. Bunlar aydınlatma ve görüntüleme. Bu iki unsur cihazı seçiminde oldukça önemlidir.

LED özelliğe sahip bir projeksiyon cihazı için yaklaşık olarak 30.000 saat lamba ömrü bulunmaktadır Bu nedenle LED Projeksiyon cihazlarının kullanımı LCD’lere göre avantajlı görünebilir. LED’te aynı zamanda daha küçük yapıda projektörler kullanılır ve ısınma gibi bir sorunu olmadığından ekstra bir fan kullanılmaz. Bu nedenle boyut olarak oldukça küçük yapıdadırlar. Ancak şu unutlmamalıdır ki LED Projeksiyonlarının ansilümen dediğimiz özelliği LCD’lere göre daha düşük düzeydedir. Ansilümen dış ortamdaki aydınlığa karşı ışığının ne kadar güçlü olduğunu belirleyen bir değerdir. Mesela projeksiyonu kullanacağınız alanda ışık yoğunluğu (güneş, normal ışık v.s) fazla olduğunda ANSI Lümen değeri yüksek olan projeksiyon daha net gösterir. Mesela güneşli bir alanda düşük düzeyde bir ANSİ Lümen değeri olan projektör kullanamazsınız. Görüntü silik veya sisli gibi az olur.

LCD ve DLP projeksiyonları karşılaştırdığımızda DLP’lerde pikseller arasındaki mesafe daha yakın olduğundan daha net görüntü elde edilir. Ayrıca kontrast özelliği LCD’ye göre daha gelişmiştir. Kullanımı kolay, hafif, küçük ve protatiftir. Ancak renk doygunluğu LCD’ye göre daha düşüktür. Bu nedenle LCD’lerde renk geçişleri daha keskindir. LCD’nin dezavantajı ölü pikseller ile pikseller arası boşluklar biraz daha büyüktür.

Şöyle Bir Tablo Oluşturabiliriz.

DLP >>> Teknoloji Türü: Yansıtıcı Işık Kaynağı: LED veya Standat Lamba Yıl: 1987

diagram

LCD >>> Teknoloji Türü: Geçirgen Işık Kaynağı: Standart Lamba Yıl: 1968

lcd projeksiyon

LED >>> Teknoloji Türü: Geçirgen veya Yansıtıcı Işık Kaynağı: LED Yıl: 1968

led projeksiyon

Sonuç:

DLP, LCD ve LED Projeksiyonlar farklı teknolojilere sahip cihazlar olsa da temelde aynı görevi yapmak için tasarlanmışlardır. Ancak birbirlerine karşı avantaj ve dezavantajları vardır. Çok detaya indiğinizde sizi almaktan bile vazgeçirebilir.

DLP Teknolojisi oldukça yeni olan bir teknoloji olup en sık kullanılan ve tercih edilen projeksiyon cihazı çeşididir. Diğer projeksiyonlara göre hafif, daha az arızalanan ve dayanıklı ürünlerdir. Görüntü nettir, çözünürlüğü yüksek ve gerçek renk tonları kullanılır. Bakım sorunu yok. Bu nedenle uzun vadeli kullanım için daha çok tercih edilir. LCD DLP’ye göre eski bir teknololoji olup bozulma eğilimi daha fazladır. DLP Kontrast özelliği LCD’ye göre daha üst seviyededir.

Ancak DLP’ler fiyat olarak daha pahalı ürünlerdir. Bozulduğunda ise masrafı daha fazladır. Kompakt yapısı nedeniyle tamiri her servis tarafından yapılmayabilir. Gökkuşağı etkisi ve kaçak ışık sorunları zamanla ortaya çıkabilir. Keskin görüntü olarak LCD’ler DLP’ye göre daha öndedir. Her ne kadar kalite anlamından DLP’ler iyiyse keskinlik anlamında LCD’ler daha öndedir.

LED Projeksiyon cihazlarının kullanımı pek yaygın değil. Bunun nedeni sanırsam ANSI Lümen düşüklüğünden geliyor. Ancak yinede tercih edilebilecek bir çeşittir. Bana sorarsanız size DLP almanızı tavsiye ediyorum.

Tabi sonuç olarak burada ki asıl parametre vereceğiniz “ÜCRET” olduğunu söyleyebilirim.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Uğur

    15 Mart 2017 at 10:52

    merhaba , DLP de lamba ömrü 4.000 saat LED de ise 30.000 saat bu çok büyük fark değil mi sizce ? bir de ısınmama durumu yine LED i öne geçirmez mi ? aşağıdakilerden hangisi sizce ? evde kullanacağım. televizyonum yok hem tv hemde pc bağlayarak.

    http://www.hepsiburada.com/viewsonic-pjd7828hdl-1920×1080-full-hd-3200al-22000-1-hdmi-3d-opsiyonel-kablosuz-projeksiyon-cihazi-p-HBV0000001VC2

    http://www.hepsiburada.com/lg-pw1500-1500-ans-wxga-100000-1-led-projeksiyon-cihazi-p-OFISLGPW1500?wt_gl=cpc.nelk.ofis.projeksiyon-sku&gclid=CIfqz8CN2NICFWso0wodYFIJ6A

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı