Bilgi

LG G5 Nasıl Bir Telefon! LG G5 Kullanıcı Yorumu


LG G3 Telefonum 4. kattan düştükten sonra  LG G5 almaya karar verdim. Aslında LG G4’te seçeneklerim arasındaydı. Ancak G4’ün arka kısmını pek beğenmediğimden LG G5 için fiyat ve teknik özelliklerine bakmaya başladım.

LG G5 Telefonlarına baktığımda ülkemizde daha çok H840, H850, H860 şeklinde modellerin olduğunu farkettim.  Tabi bu modeller arasında 100 TL’ye yakın fiyat oynadığını söyleyebilirim. Modeller arasında öyle çok kayda değer bir fark yok. En önemli farklara baktığımızda H840 modelinde 3 GB RAM, H850 ve H860 Modelinde 4 GB RAM olduğunu görüyoruz. Diğer bir olay ise H840 ve H850 modellerinde tek SIM kart girişi varken, H860’da çift SIM kart girişi bulunuyor. Geri kalan temel özellikler ise neredeyse tamamen aynı.

159 Gram ağırlığında ki telefonda önde 8 MP, arkada ise 16 ve 8 MP olmak üzere iki kamera mevcut. Yani toplamda üç kamera entegre edilmiş. Arka kısma iki kamera entegre edilmesi yanılmıyorsam uzak/yakın çekimlerde daha kaliteli sonuçlar elde etmek için tasarlanmış. Kameraların çekim hassasiyeti oldukça güzel. Ayrıca panoramik ve yavaş çekim modları kaliteyi biraz daha arttırmış.

2800 mAh gücündeki batarya bir çeşit şarjör gibi konumlandırmış. Alt kısımda bulunan tuşa bastığınızda şarj ünitesine bağlı batarya çıkıyor. Muhtemelen LG şarj girişi bozulmalarında doğrudan tüketicisinin kendisi parça değişimine giderek bir çeşit para kazanmanın farklı bir yolunu bulmuş. Ayrıca arka kapak sökme-takma işlemini pek sevmeyen ve ikinci bir batarya kullananan kullanıcılar için bu işlemi daha kolay hale getirmiş. İlk başta bu kısmın kötü görüneceğini düşündüm. Ancak neredeyse hiç farkedilmeyecek bir teknolojiyle alt kısım telefona entegre edilmiş.

Bataryanın kullanım süresi standart günlük kullanımda 24 saat. Ben şahsen 24 saat içinde tekrar şarj etmek durumunda kalıyorum. Telefonu aldığınızda bataryanın üzerindeki batarya imal tarihine dikkat etmeniz gerekiyor. Bu tarih ne kadar eskiyse telefon bataryasının kullanım süresi o derece azalıyor. Çok uzun süreli telefon kullanan biriyseniz bataryanın günlük yetmeyeceğini rahatlıkla söyleyebilirim.

5.3” Dokunmatik ekran bulunan telefonda ekran ne küçük ne büyük. Daha önce LG kullananları pek şaşırtmayacak bir ekranı var.

Tüm modellerinde 32 GB dahili hafıza var. Ancak ben ayarlardan kontrol ettiğimde neredeyse 13 GB hali hazırda telefonun kullandığı kapasite bulunuyor. Buda size geriye yaklaşık 19 GB gibi bir boş alan bırakıyor.

LG’nin diğer modellerinden fiziksel olarak farkına baktığımızda daha ince ve köşeleri yumuşak geçişlere sahip olduğunu görüyoruz. Ayrıca diğer LG modellerinde (G2, G3, G4) arka kısımda bulunan ses açma-kapatma tuşu bunda sol yana alınmış. Arka kısımda ise sadece POWER tuşu kalmış. Tuş kombinasyonun telefona yansıyan bir diğer özelliği ekran görüntüsü alma özelliği artık yazılımla doğrudan ekran üzerindeki aşağı kaydırma menüsüne getirilmiş. Böylece eskisi gibi ekran görüntüsü almak için “ses azaltma+power” tuşlarına basmaya gerek kalmadı.

Telefonda karşımıza çıkan bir diğer farklılık uygulamalar menü tuşu kaldırılmış kaydırma ile  uygulamalara erişebilir hale getirilmiş.

LG G5 İçin sanal gerçeklik, ses, kamera gibi ek opsiyonlar getirilmiş olsa da bu ek sistemlerin pahalı ve çok gereksiz olduğunu düşünüyorum. Hali hazırda bu opsiyonel özelliklerin pek tercih edilmediğini söylemekte fayda var.

Telefonu yaklaşık iki-üç aydır kullanıyorum. Telefon görünüm ve kalite olarak LG G3 ve G4’ün hayli üzerinde. Görünümü oldukça şık. Şeffaf bir kılıf (9 TL) ile kullanıyorum. Ayrıca beraberinde gelen telefon şarjı hızlı şarj etme özelliğine sahip. Bu gönderen firmadan mı kaynaklanıyor yoksa gerçekten orjinalde böylemiydi bilmiyorum.

LG G5 SE H840 Gri Cep Telefonunu İstanbul Bilişimden 1.399 TL’ye aldım. Fiyat olarak ilerleyen zamanlarda daha ucuzlayacağını düşünüyorum.

Telefonun en beğendiğim diğer bir uyku-bekleme modunda ekran saat ve tarihin beliriyor olması. Böylece ikide bir telefonu açıp ekrana bakmak durumunda kalmıyorsunuz.

LG G5 Sim Kart Takma Yeri Neresi? Hafıza Kartı Nereye Takılıyor?

Bir çok kullanıcı telefonun sim kartını değiştirmek istediğinde veya sim kart-hafıza kartı takmak istediğinde sim kartı takacak yeri bulamıyor. Önceki telefon modellerinde olduğu gibi beraberinde gelen iğne şeklinde aparat ile aşağıdaki kısımda bulunan parçanın üzerindeki deliğe bastırmak suretiyle çıkan parça üzerine micro sim veya hafıza kartının yerleştirilip telefonu takılması ile kullanılabilir hale geliyor.

 

1 Yorum

1 Yorum

 1. Hakan

  15 Aralık 2019 at 09:44

  LG 5 model telefonun
  Ana kart bozulmasi durumunda
  Ücreti 1050
  TL ve format atilamayan tek telefon
  Lg5 modelidir
  444 6 543
  LG müşteri hizmetlerini arayarak ta
  Teyit ettire bilirsiniz

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı