Bilgi

Linux Nedir?


1991 yılında Finlandiyalı Linus Torvalds tarafından UNIX İşletim Sisteminin yapısı esas alınarak geliştirilen açık kaynak kodlu, özgür ve ücretsiz olan bir işletim sistemi çekirdeğidir. Çekirdeğin kaynak kodları GNU (Genel Kamu Lisansı) kapsamında dağıtılabilir, değiştirilebilir ve kullanılabilir. Linux’un Unix İşletim Sistemi ile herhangi bir kod benzerliği bulunmamaktadır. Ayrıca Linux bir işletim sistemi değildir, işletim sistemi çekirdeği olup kodları tamamen sıfırdan başlanılarak yazılmıştır.

Linus Torvalds

Linus Torvalds – Linux Kurucusu

Linux çekirdeği server bilgisayarlar, masaüstü-laptop-dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, yeni nesil TV’ler, iş istasyonları ve tablet gibi hemen hemen bir çok platformda tam bir uyum içerisinde çalışmaktadır. Aynı zamanda linux şu anda dünyanın en gelişmiş 10 süper bilgisayarında kullanılmaktadır.

linux

Bir Linux dağıtımı (yani Linux çekirdeğini kullanan bir İşletim Sistemi); Linux çekirdeği, GNU araçları, X pencere sistemi ve bir masaüstü ortamının tümleşik hale getirilmesi ile bu birlikteliği sürdürülebilir ve stabil bir şekilde yönetecek bir yapılandırma araçları seti, yazılım güncelleme araçları vb. ile oluşturulan işletim sistemini ifade eder.

Günümüzde Linux çekirdeğine sahip işletim sistemleri “Linux” ismiyle anılmaktadır. Özgür Yazılım Vakfı ve çeşitli özgür yazılım ekipleri bir işletim sistemi olarak Linux söz konusu olduğunda GNU araç ve yazılımlarını barındırıyor olması nedeniyle “GNU/Linux” terimini kullanmaktadır.

GNU/Linux gelişimi açık bir şekilde yapıldığından bu işletim sisteminin her aşaması açık olarak internet üzerinde yayınlanmakta, dünyanın dört bir yanında kullanıcılar tarafından test edilmekte, hataları ve eksiklikleri belirlenerek düzeltilmekte ve geliştirilmektedir. Bazen bu deneme basamakları belirli bir noktada durdurulur ve güvenilir bir işletim sistemi sunulup, geliştirme için ayrı bir seriye devam edilir. Meydana gelen hatalar, anında kullanıcılar tarafından belirlenip rapor edilir ve birçok kişinin katkısıyla düzeltilir.

Linus Torvalds 1991 Nisan ayında işletim sistemi çekirdeğini oluşturmaya başladı tarihler 17 Eylül 1991‘i gösterdiğinde Linux’un ilk sürümü olan 0.01’i internet üzerinden yayınladı. Ardından 5 Ekim 1991‘de temel özellikleriyle beraber ilk resmi Linux sürümü olan 0.02’yi piyasaya sürdü. İşletim sisteminin çekirdeği için verilen numaralar standart hale getirildi. a.x.y şeklinde belirtilen çekirdek yapısında y bulunulan seviyeyi gösterirken, x gelişim aşamasını göstermektedir. Tek sayılı x’ler geliştirme basamaklarını çift sayılı x’ler ise güvenilir Linux çekirdeklerini ifade etmektedir. a ise değişik Linux sürümlerini gösterir.

Linux Çekirdeğini Kullanan İşletim Sistemleri: Unix, GNU, BSD, Minix

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı