Bilgi

Liveuamap.com Nedir? Nasıl Çalışır? Hangi Ülkenin?


Aslında uzun zamandır takip ettiğim bir platform olan www.liveuamap.com bir çeşit dünya savaş haritasını anlık olarak karşımıza çıkaran bir platform. Koltuğunuzda oturmuş kahvenizi içerken yanı başınızda bulunan (daha çok ortadoğu) ülkeleri ile ilgili güncel savaş pozisyonlarını ve gelişmelerini takip ediyorsunuz.

Bir çok kişiye daha çok Age of Empires gibi bir oyunun gerçek halini yansıtan bu web sitesi Ukrayna’dan yayın yapan bir habercilik sitesi. Verilerini daha çok o bölgede bulunan (twitter, facebook vs. gibi) hesapların veya doğrudan kendilerine e-mail ile gönderilen bilgilere dayanarak bir harita çıkarıyor. Hali hazırda özellikle ortadoğu’da yaşanan savaşı objektif –kimilerine göre tartışmalı- bir şekilde sunan ender sitelerden bir tanesidir.

Bu web sitesinde ilginç olan bazı noktaları hatırlatmadan geçemeyeceğim. Bunlardan bir-kaç tanesi Türkiye’nin Ortadoğu ülkeleri arasında sayılması, Rus karşıtı ve ABD taraftarlığı gibi içerikler yayınlaması, kendi ülkeleri (Ukrayna) ile ilgili bağlantıyı ana sayfada sunmalarını sayabilirim.

Eğer dünya ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyorsanız sık kullanılanlar sekmesinde kesinlikle bulunması gereken web sitelerinden biri.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı