Bilgi

Microsoft Hakkında Kısa Bilgi


MİCROSOFT

Amerika’nın  Seattle kentinde 1975 yılında kurulmuştur.  Kuruluş gayesi  “ Her ev ve her masada bir bilgisayardır”.Üniversite öğrencisi 2 kişi tarafından kurulmuş bir dünya devidir. Kurucuları Bill GATES ve Paul ALLEN dir.Dünyada milyarlarca pc de kulanılan Windows işletim sistemi bu deve aittir. Kolay arayüzü ve ciddi manada bir rakibinin olmaması windowsu bu alanda bir numara yapmıştır. En son çıkardıkları Windows 10 sürümü ile işletim sisteminde ne kadar iyi ve tecrübeli olduklarını kanıtlamışlardır. Ev kullanıcıları kadar profesyonel kullanıcıları da etkilemeyi başarmıştır.  Bu konuda Visual Studio kodlama sürümleriyle yazılım alanında liderliğe yükselmiştir. Office programı ile ev ve iş yerinde vazgeçilmez olmuştur.

MİCROSOFT ÜRÜNLERİ

MİCROSOFT WİNDOWS

İlk Windows 20 kasım 1985 tarihinde piyasaya sürülmüştür. En yaygın olarak kullanılan işletim sistemidir. Çıkan son sürüm Windows 10 dur. Stabil kolay kullanımı ile ev ve profesyonel kullanıcıların en çok tercih ettiği işletim sistemidir. Windowsa uygun üretiği Office , defender v.b. programlar ile çok amaçlı kullanım elde eder.

MİCROSOFT LUMİA

Symbian ile yola devam edilmeyeceğini anlayan Nokia ile Microsoft arasındaki anlaşmanın ürünü olan lumia adından çokça söz ettiren akıllı telefon ailesidir.Androis ve Ios işletim sisteminden farklı arayüze sahip Windows phone işletim sistemini kullanmaktadır.Metro arayüzü diye geçen bu arayüz kullanıcıya uygulamalarına kolay erşim imkanı sağlar. Ayrıca kendi sistemine göre stabil hale getirerek kasma ,donma sorunlarını en aza indirmiştir.

MİCROSOFT XBOX

Microsoftun piyasa tekeliği ortadan kaldırmak için piyasaya sürdüğü bir diğer üründür.25 ekim 2001 tarihinde piyasa bomba gibi girmiştir. Sony ile yarışmak ve piyasadaki tekeliği ortandan kaldırmak için sürülen Xbox bu görevini başarılı bir şekilde sürdürmektedir.

MİCROSOFT SKYPE

Msn nin piyasan kaldırılmasından sonra Microsoft un yerine satın aldığı görüşme programıdır. İnternet üzerinden mesaj , arama alma yapma , görüntülü konuşma gibi işlevleri içinde barındırır.

MİCROSOFT VİSUAL STUDİO

Microsoft tarafından sürülen bir kodlama programıdır. Microsoft Windows Form , web tasarımı ,web uygulamamları , web servisleri kodlamak ve geliştirmek amacı ile kullanılmaktadır.

MİCROSOFT OFFİCE

1989 yılında Microsoft tarafından tanıtılan ve Mac os platformunda da çalışabilen bir uygulamadır. Amacı kelime işlemci, slayt gösterisi , elektronik tablolar oluşturmak , mailere kısa yoldan erişmekdir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı