Bilgi

MİT Müsteşarlığı Sosyal Ağ Bildirgesi Tuzağı!


Facebook gibi Sosyal Medya ortamında neredeyse paylaşmayanın kalmadığı, paylaşanların genellikle aman başıma bir şey gelmesin diye paylaştığı MİT Müsteşarlığı Sosyal Ağ Bildirgesi konusunda az-biraz bilgi vermek istiyorum.

Bir çok arkadaşımın paylaştığı mesaj aynen şu;

RESMILEŞTI DİKKAT!!!

T.C. Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 16.02.2016 tarih ve 69471265-010-06/1955 sayılı Milli Güvenliği tehdit eden örgüt ve yapılarla irtibatlı kamu çalışanları hakkındaki Genelge (2016/4) Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Ayrıca MİT Müsteşarlığı Sosyal Ağ Bildirgesi doğrultusunda Facebook’un güvenlik açığından ötürü hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin (IP, fotoğraflarım, paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur. Bu hesabımdan başka bir hesabım olmadığını bildirir ve gereğinin buna göre yapılmasını tarafınıza arz ederim.

NOT: PAYLASMAYIN DUVARINIZA YAPISTIRIN.

9 MART 2016

Bakınız;

Milli Güvenliği tehdit eden örgüt ve yapılarla irtibatlı kamu çalışanları hakkındaki Genelge (2016/4) şeklinde bir genelge var. Ancak bu genelgenin bu paylaşımla uzaktan yakından bir ilgisi yok.

MİT Müsteşarlığı Sosyal Ağ Bildirgesi şeklinde bir bildirge ise hiç yok! MİT veya MİT’e bağlı herhangi bir kurum/kuruluşa ait bu veya bu nitlelikte resmi bir belge yok. Kaldı ki MİT’in işini gücünü bırakıp böyle bir açıklama yapması halinde gerek resmi resmi sitesinden gerekse diğer resmi kurumlar aracılığı ile açıklama yapması söz konusu olacaktır.

Diğer bir husus ise metinde geçen “Hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin (IP, fotoğraflarım, paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur.” Cümlesi ise tamamen uydurma. Yani Türk Ceza Kanunu’nun içerisinde facebook kelimesi geçmediği gibi Facebook taki bir paylaşımdan ötürü mağdur olmanız halinde facebook size bir kuruş vermeyecektir. Dünyada mağduriyetten ötürü facebooka açılmış dava vs vardır. Ancak bunlar olabildiğince sınırlı sayıdadır. Yani siz kalkıp “ben mağdur oldum,, TCK’ya göre Facebook sorumludur deyip Facebook’a dava açabilirsiniz. Ancak bunun karşılığı pek yok.” Ancak uluslararası düzeyde bir sorundan dolayı devletler arası anlaşmanın verdiği durumla dava açılabilir. Buda çok zor bir ihtimal. https://www.tech-worm.com/

Ve son olarak siz facebook’a üye olduğunuzda bir anlaşmayı kabul ederek üye olursuz. (Bakınız) Milyarlarca kişinin facebook hesabı düşünüldüğünde kalkıp durum kısmına naparsan yap ben sorumlu değilim bir şey olursa senden hesap sorarım olayı tamamen Troll avcılarının çıkardığı bir SAZAN AVI olayından ibarettir.

İnanmayın, kanmayın!…

Mantık olarak bakalım.

Ben sizin face hesabınıza benzer bir kopya hesap yaptım. Yasadışı içerikler paylaştım. Bundan dolayı Polis kapınıza geldiğinde Memur bey bakın ben facemde bunu paylaştım ben suçlu değilim mi? diyeceksiniz. Komik olmayın!” Yada kötü niyetli biri size gıcık gitti adınıza kopya hesap yaptı. Bundan dolayı suçlandınız. Ve adınıza dava açıldı. Emin olun bu durumun önüne geçemezsiniz. Herkes mağdur olur. Ancak kabul edilebilir, ispatlanabilir ve sağlam deliller olduğunda devlet harekete geçer. Mağdur olduğunuzdada facebook size dönüp bakmaz. Mesajınızında hiçbir önemi olmaz.

Selametle kalın….

Çaki Brown yazarsa acı yazar ama güzel yazar.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı