Bilgi

Modem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır? Çeşitleri Nelerdir?


Modem Nedir? Ne İşe Yarar?

Modemler bilgisayardaki verileri yani dijital sinyali, analog sinyale çevirerek kablo üzerinden iletilmesini sağlayan cihazlardır. Modem terimi, Modulation-demodulation kelimelerinin kısaltılması ile oluşturulmuştur. Modemin görevi, bilgisayardan aldığı dijital (sayısal) veriyi analog veriye çevirerek göndermek ve aynı şekilde karşı taraftan gelen analog veriyi tekrar dijital veriye çevirerek bilgisayara iletmektir. Bu dijital-analog çeviri işleminin sebebi, bilgisayarları birbirine bağlamak için kullanılan hatların dijital veriyi taşıyamamalarıdır.

Modem Nasıl Çalışır?

ADSL (Asymetric Digital Subscriber Line–Asimetrik Sayısal Abone Hattı)

ADSL teknolojisi aslında xDSL diye adlandırılan iletişim teknoloji ailesinin bir üyesidir. xDSL ailesi uzak mesafeler arasında sıradan bakır kablolar (telefon hatları) üzerinden yüksek miktarda veri aktarımı yapmayı mümkün kılan teknolojiye verilen genel bir isimdir. Farklı türleri vardır ve baştaki ―x‖ harfi bunu ifade eder (ADSL, VDSL vb.). ADSL, kullanıcılar bakır telefon hattı üzerinden konuşma yaparken aynı zamanda yüksek hızlarda asimetrik veri alışverişi yapmayı sağlayan teknolojidir. Bir ADSL bağlantı üzerinde 3 temel iletim kanalı vardır. Birincisi alış kanalı (downstream) ikincisi gönderiş kanalı (upstream), üçüncüsü de POST kanalı (Plane Old Telephone Service) olarak adlandırılır. ADSL cihazların gerçek hızları üreticilere veya cihaz modellerine göre değişir. ADSL hizmeti alabilmek için hizmeti sunan şirketin belirlediği hızları destekleyen bir ADSL modem alınmalıdır. POST kanalı, ADSL iletim ortamı üzerinden telefon konuşmasını aktarmak için kullanılır. ADSL modemler dijital kodlama tekniği ile telefon hatlarını % 99 verimle kullanır. Ayırıcı (splitter) adlı cihaz sayesinde internet bağlantısı sağlandığında bile telefon hattı meşgul edilmez.

Modem Çeşitleri Nelerdir? (Bağlantı Şekillerine Göre)

Ethernet Modemler: Bilgisayarla olan bağlantılarını, üzerinde bulunan ethernet portları ile sağlar. Bu sebeple bilgisayarda ethernet kartı bulunması gerekir.

USB Modemler: Bilgisayarla olan bağlantısını USB portu üzerinden gerçekleştirir. Gücünü USB üzerinden aldığı için bilgisayarın kapanması durumunda modem de kapanır.

PCI Modemler: Kart halinde PCI yuvalarına takılan dahili modemlerdir.

Kablosuz Modemler: Günümüzde evlerde ya da işyerlerinde daha çok kablosuz (wireless) modemler kullanılmaya başlanmıştır. Kablosuz modemler, aynı anda hem ağ oluşturulabilir hem de aynı ortamdaki kablosuz ağ kartına sahip bilgisayarları da bu ağa dahil ederek internete bağlar. Yapılması gereken; modemi uygun bir yere koyup adaptörünün ve telefon hattının bağlantısının yapılmasıdır. Bundan sonra bir kablosuz ağ kartı ile internete girmek oldukça kolaydır.

Kaynak:

Bilgisayarda Güvenlik ve Ağ Temelleri | MEGEP (http://megep.meb.gov.tr)

1 Yorum

1 Yorum

  1. BATAMANLI

    29 Nisan 2019 at 14:08

    paylaşım için teşekkür

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı