Bilgi

Monster Oyun Bilgisayarı Modelleriyle Battle Royale Oyunlarında Yenilmez Olun


Dünya çapında bilinirliği PUBG ile zirveye çıkan, Fornite’ın yaptığı atakla gündemden düşmeyen battle royale tarzı aksiyon oyunları, yüksek performans sunan oyun laptopları ile akıcı oynanabiliyor. Ancak “akıcı” sözcüğü, oyuncudan oyuncuya farklılık gösteriyor zira bahse konu oyunları güzel zaman geçirmek için oynayanlar için 60 fps ve yer yer daha düşük kare/saniye oranları yeterli gelse de bu oyunlarda ciddi başarı kazanmayı hedefleyenler, ancak daha güçlü oyun bilgisayarı ile hedeflerine ulaşabiliyor. Peki, bir gaming laptop ile battle royale türü yapımlarda ve diğer popüler oyunlarda 144 fps elde edebilmek mümkün mü; uygun donanım bileşenleri bir arada bulunduğunda, 144 kare ve üzeri oldukça mümkün görünüyor.

Güçlü İşlemci ve Grafik Yongasıyla Performans Engellerini Aşın

Oyun bilgisayarı ile battle royale oyunları oynamanın olumlu yanlarından az sonra bahsedeceğiz, ancak öncelikle her iki oyun için kısa açıklamalar yapmak gerekiyor. PUBG daha gerçekçi, Fortnite biraz daha karikatürize grafiklere sahip olsa da her iki oyunun, Unreal Engine 4.0 oyun motorunu kullanmak gibi ortak bir özelliği bulunuyor. PUBG’nin arkasını performans ve optimizasyon sorunları bırakmıyor; geliştirici ekip Bluehole Studio ve PUBG Corporation sık sık güncellemeler yayınlayarak yapımın oyun laptopları ile rahatça oynanabilmesi için adımlar atıyor. Halihazırda Unreal Engine motorunun geliştiricisi olan Epic Games ve deneyimli ekip People Can Fly’ın imza attığı Fornite’ın ise performans noktasında ciddi bir sorunu bulunmuyor. Bu kısa açıklamaların bir nedeni var; zira her iki oyunda sistem kaynaklarını hayli yüksek oranda kullanıyor ve eski nesil donanım bileşenlerine tam anlamıyla kök söktürüyor.

Güncel oyun bilgisayarı çeşitlerinde bulunan çok çekirdekli Intel Core i5 ve Intel Core i7 işlemciler, Unreal Engine 4.0’ın sunduğu fizik etkileşimi gibi pek çok değişkenin eksiksiz deneyimlenmesini mümkün kılarken grafik tarafı da oyuncuların başarısını doğrudan doğruya etkiliyor. NVIDIA’nın GeForce GTX 1060 ve üzeri grafik yongasına sahip oyuncu bilgisayarı modelleri, her iki yapımın da özelleştirilen grafik ayarları aracılığıyla saniyede 144 kare ile oynanabilmesine imkan tanıyor. 144 sayısı, sıkı PUBG ve Fornite oyuncuları için önem taşıyor; çünkü bu değer, görüntü akıcılığının yanında rakipleri anında görüp etkisiz hale getirebilme gibi bir anlama da geliyor.

144 Hz Ekranlı Gaming Notebook ile Mükemmel Battle Royale Deneyimi

İşlemci ve grafik yongasının gücü, oyunda yüksek kare/saniye oranları elde edilebilmesini sağlıyor ancak bu akıcı görüntülerin, yüksek ekran yenileme hızına ve düşük tepki süresine sahip ekranlarla desteklenmesi gerekiyor. Aksi halde istenmeyen görüntü bozulmaları, görüntü yırtılmaları ve oyun sürecini olumsuz etkileyebilecek birtakım unsurlar ortaya çıkabiliyor. Modern oyun bilgisayarı modellerinde yer verilen donanımlarla birlikte ekranlar da oyuncuların gereksinimlerine çözüm getiriyor. Özellikle battle royale türü oyunları 120 ve 144 Hz seviyesinde deneyimlemek isteyenleri memnun eden oyun bilgisayarı çeşitleri, pahalı monitörlere yatırım yapmadan da mükemmel oyun süreci yaşanabilmesine olanak veriyor. IPS panelli olabilen oyun bilgisayarı ekranları, yalnızca yenileme ve tepki süreleriyle değil, sunduğu kaliteli görsellerle de oyunlardan alınan keyfi zirveye taşıyor.

Türkiye’de oyun bilgisayarı denildiğinde akla gelen ilk marka olan Monster, battle royale türü oyunların yanı sıra diğer tüm türlerdeki oyunların da yüksek kare/saniye oranlarında oynanabilmesine fırsat veriyor. Intel’in sekizinci nesil işlemcileri ve NVIDIA’nın GeForce GTX 1000 serisi grafik işlemcileriyle donatılan Abra, Tulpar ve Semruk serisi oyun bilgisayarı modelleri, 15.6 inç ve 17.3 inçlik ekranlarıyla oyuncuları mutlu ediyor. Mekanik klavye, 144 Hz IPS ekran, yüksek kapasiteli SSD gibi pek çok özelliği beraberinde getiren oyun bilgisayarı çeşitleri, profesyonel liglerde var olmak isteyenlerin de ihtiyaçlarını karşılıyor.

PUBG, Fortnite ve CS:GO Danger Zone gibi popüler battle royale oyunlarını olması gerektiği şekilde oynamayı planlıyorsanız, Monster’ın geliştirdiği birbirinden başarılı oyun bilgisayarı modellerinden dilediğinizi edinebilir; adınızı skor tablolarının üst sıralarına yazdırabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı