Bilgi

Araç Alırken Ekspertiz Ücretini Kim Öder?


Araç alım-satımlarında en çok merak edilen konulardan bir tanesi ekspertiz ücretinin kimin ödeyeceğidir. Aslında genel geçer bir -geleneksel- kural olarak ekspertiz ücreti daima alıcıya aittir. Aynı şekilde buna NOTER masraflarıda dahil edebiliriz. Alıcı satın alacağı aracı kendi belirlediği herhangi bir ekspertize gösterir. Eğer alıcı kişi, satıcının önceden kendisine bildirmiş olduğu bilgiler dışında başka bir sorunla (arıza, hasar, değişen vs.) karşılaşırsa isterse anlaşmış oldukları fiyatta indireme gidebilir veya vazgeçerek satıcının ekspertiz ücretini ödemesini talep edebilir. Bu alıcının en doğal hakkıdır. Örneğin, satıcı fiyat anlaşması sırasında aracında sadece bir parça boya olduğunu ve herhangi bir değişenin olmadığını belirttiği halde aracında değişen bir parça olduğu ekspertiz tarafından raporlanması halinde fiyatta indirim isteğinde bulunabilir veya aracı almaktan vazgeçerek ekspertiz ücretinin satıcının ödemesini talep edebilir. Satıcının bu durum karşısında herhangi bir itirazı söz konusu değildir. Ancak keyfiyetten gösterdiği aracın ücretini satıcıya ödetemez.

Ayrıca “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliğin” Expertiz Raporu başlıklı 14. Maddesine göre; yetki belgesine sahip işletme tarafından ikinci el motorlu kara taşıtı satışından hemen önce ekspertiz raporu alınır ve raporun bir nüshası satış esnasında alıcıya teslim edilir. Ekspertiz raporunun ücreti, satış işleminin alıcıdan kaynaklanan bir nedenle gerçekleşmemesi durumunda alıcı, diğer hallerde yetki belgesine sahip işletme tarafından ödenir. Ekspertiz raporunda ikinci el motorlu kara taşıtının özellikleri, arıza ve hasar durumu ile kilometre bilgilerine yer verilir. Sekiz yaş veya yüz altmış bin kilometrenin üzerindeki ikinci el motorlu kara taşıtları için ekspertiz raporu alınması zorunlu değildir. Ekspertiz raporu, Türk Standardları Enstitüsü tarafından belirlenen standarda göre verilen TSE hizmet yeterlilik belgesi bulunan işletmeler tarafından düzenlenir. Ekspertiz raporunu düzenleyen kişiler ekspertiz raporundaki bilgilerin taşıtın gerçek durumunu yansıtmamasından sorumludur. (Not: Bu düzenlemede taşıt alım satımlarında sadece bu işi yapan tacir ve esnaflar ile yapılması istenmektedir. Vergi levhası bulunmayan ve bu işle uğraşmayan şahıslar için 1 yıl içerisinde 3 adetten fazla 2.el araç alıp satamayacak.)

Araç ekspertiz ücretleri 50-500 TL arasında değişmektedir. Ancak standart ekspertiz ücretleri genel olarak 100-250 TL arasındadır. Kurumsal yapıdaki ekspertiz firmaları farklı kategoride eksper seçenekleri sunabilmektedirler.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı