Bilgi

Motor Suyuna Yağ Karışması Neden Olur?


Benzinli veya dizel araçlar olmak üzere tüm motorlar da motor suyuna yağ karışması problemi ile karşılaşabilmektedir. Motor suyuna (halk arasında motor soğutma suyu olarak da bilinir) yağ karışması hem çok tehlikeli bir olaydır hem de sıkça karşılaşılan bir durumdur. Ayrıca maliyeti yüksek olan ve bazı araçlarda düzeltilemeyen bu durum sizlerin de hayatını seyir halinde tehlikeye sokabilir.  Bu nedenle kısa zamanda bir teknik servise uğramanızda fayda olacaktır. Eski araçlarda yada rektefe görmüş araçlarda eski kirler ve motor soğutma suyunda ki hafif yağlanma bazen yanılmaya sebep olabilmektedir. Motor bitmesi, blok çatlatma vb. sorunlar olduğu bahanesi ile kişilere masraf çıkarılabilmektedir.

Motor suyuna yağ karışmasının temel olarak iki nedeni olabilir. Bunlardan birincisi araç motorları motor bloğu ve silindir kapağı olmak üzere iki ana parçaya ayrılır. Bu parçaların arasında silindir contası adı verilen parça vardır. Silindir contası çeşitli sebeplerden dolayı hasar görüp bozulabilir.  Sebepler arasında yüksek ısı hararet veya kalitesiz antifirizin zararı diyebiliriz. Motor bloğu ve silindir kapağında birbirine çok yakın yağ ve su kanalları bulunur. Motor bloğu ve silindir kapağı arasında işlevsel mukavemet sağlayan silindir contası, aynı zamanda yağ ve suyun birbirine karışmasını önler. Yüksek hararet nedeniyle silindir contası arızası olursa su ve yağın birbirine karışması gerçekleşir. Bu olay tamirci diliyle tespiti ve açıklaması “conta yakmış” şeklindedir. Conta yanması durumuyla karşı karşıya kaldığınızda aracın çalışmasında anormallik, aşırı su kaybı gibi belirtilerle karşılaşırsınız. Bu sorunu ortadan kaldırmak için silindir kapağının sökülüp silindir kapak contasının değişimi yapılması gerekir ve silindir kapak contası arızası giderilmesi gerekir.

İkinci arıza nedeni ise son dönemde üretilen bütün motorlar da yağ soğutucusu denilen bir parça mevcuttur. Bu parça, içerisinde yağ ve su kanalları bulunan küçük bir petektir. Motor üzerindeki yağ filtresinin altında yer alır. Yağ soğutucusunun görevi, motor içerisindeki yağı soğutma sıvısı olan motor suyu vasıtasıyla soğutmaktır. Bu peteğin çürümesi veya delinmesi durumunda içerisindeki kanallarda mevcut olan yağ ve su birbirine karışacaktır. Bu durumla karşılaştığınızda aracınız çalışmasında bir anormallik görülmez fakat genleşme bidonunda karışımdan kaynaklı lekeleri fark edebilirsiniz. Bu durum yağ soğutucusunda arıza olduğunu gösterir.

Eğer sorunu erken tespit etmişseniz, çok yüksek bir maliyetle karşı karşıya kalmazsınız. Bu noktada önce sorunun çözüme kavuşması gerekir. Conta yandıysa, conta değişmesi gerekecek. Bunun sonrasında motor suyu değişecek. Gerekirse radyatör hortumları değişecek ve aracın yağı değişecek. Bu değişimlerin maliyeti kullanılan malzemeye göre farklılık gösterebilir.  Yedek su deposunun yenisini takarsanız yan sanayisi 100 TL altında tutacaktır. İşçilik ücreti vs vardır. Eğer conta ile ilgili ise biraz daha fazla maliyeti olabilir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı