Bilgi

İstanbul Bilişim’de Artan Şikayetler Üzerine


İstanbul Bilişim firmasından uzun zamandır alışveriş yapan biriyim. Şu ana kadar en ufak bir sorun yaşamadım. Birkaç gün önce bir telefon sparişi verdim. Tabi sparişin kargolanma süreci biraz uzayınca web sitesinden ticket oluşturdum ve yanıt beklemeye başladım. Fakat aradan kaç gün geçmesine rağmen hiçbir şekilde bana cevap verilmedi. Hani olabilir, kargolanma süreci uzadı vs. diye ya da elde olmayan nedenlerle süreçte problem oldu diye düşündüm. Telefona sarıldım ve müşteri hizmetlerini armaya başladım. Fakat nedense hiç kimse telefona cevap vermiyor. Düşünseniz saatlerce arıyorsunuz, dinlediğiniz sadece müzik. Koskoca bir firmaya ulaşmak neden saatler alır? Bunun üzerine Twitter ve Şikayet Var kanalından spariş hakkında bilgi istedim. Ne yazık ki buradan da cevap veren olmadı! Devamında mail adreslerine e-posta yazmaya karar verdim. Belki bir dönüş sağlanır. Muhattap olacak birileri olsa problem olmayacak. Ama cevap veren olmayınca bir şeylerin döndüğünü düşünmeye başladım. Forumlarda gezinirken özellikle twitter, ekşi sözlük ve şikayet var platformlarından benimle aynı sorunu yaşayan yüzlerce kişinin şikayetini okudum.

Şişlide bulunan alışveriş merkezine gitmeyi düşündüm, ama öğrendiğim kadarıyla buradaki dükkanı kapatıp gitmişler. Durum böyle olunca endişelerim artmaya devam etti. Neyse sinirlerim zıplamadan tekrar telefona sarıldım ve zor bela müşteri hizmetlerinden sparişimi iptal ettirdim. Bana 10 gün içerisinde hesabınıza para iade edilecek deniliyor. Neden 10 gün içerisinde iade ediliyor anlamıyorum. Bilgisayarın bir tuşuna basarak bu işlemin saniyeler içerisinde yapılabileceğini 5 yaşındaki çocuk bile biliyor. Yasal süreçteki zamanı bekleyip sonucu hep birlikte göreceğiz.

Benim için İstanbul Bilişim bu saatten sonra en son ziyaret edeceğim, alışveriş yapacağım bir platform olacak. Sadece beni değil yüzlerce müşterisini mağdur edecek bir kuruluştan uzak durmak lazım diye düşünüyorum. Normal şartlar altında bir yetkilinin çıkıp açıklama yapması gerekirken bu vurdumduymazlığın devam etmesi hiç şeylere alamet değil. Şirket batıyor mu yoksa gerçekten farklı sorunlarla mı boğuşuyor bilemiyorum. Ama böyle kurumsallaşmış bir firmanın bu şekilde devam etmesi normal değil.

İstanbul Bilişime ulaşmak isterseniz; 0850 333 0912 numaralı telefon üzerinden ya da info@istanbulbilisim.com e-posta adresi üzerinden İstanbul Bilişim müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

2 Yorum

  1. Hüseyin

    16 Ocak 2020 at 20:59

    Evet bu aralar geç göndermeye başladılar galiba fiyatların uygun olmasından dolayı aşırı bir talep var bence müşteri hizmetlerine daha fazla personel almalılar

  2. Aycup

    4 Şubat 2020 at 09:08

    Aynen insanları kandırmaya yönelik hareketler yapıyorlar çiftlikbank olayının aynısı bakalım ne olacak.

Yorum Yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top