Bilgi

Motorola, Razr’ın Yeni Versiyonunu Çıkartıyor!


Motorola, 15 yıl önce ilk piyasaya çıktığında büyük ilgi gören, ince, katlanan Razr modeli telefonunun yeni halini piyasaya sürecek. 6,2 inç ekrana sahip yeni akıllı telefon katlandığında, gelen bildirimler dış yüzündeki daha küçük bir ekranda görülüyor. ABD’de 26 Aralık’ta 1500 dolar fiyatla satılmaya başlanacak telefon, diğer pazarlara daha sonra sunulacak. Ancak uzmanlar, cihazın küresel akıllı telefon satışlarında pek bir etki oluşturmasını beklemediklerini söyledi.

IDC Analisti Fransisco Geronimo, “Herkesin sorduğu soru, bu katlanır cihazın Motorola’nın kaderini değiştirip değiştirmeyeceği, çünkü piyasa payları çok çok küçük. Dürüst olmak gerekirse, değiştireceğini sanmıyorum” dedi. Ancak yeni Razr, Çinli dev Lenovo‘nun 2014’te Google’dan satın aldığı Motorola’nın attığı yenilikçi bir adım olarak görülüyor.

CCS Insight‘tan Ben Wood, “İçinde bulunduğumuz, dokunmatik ekranlı dikdörtgen siyah telefonlar döneminde, Motorola Razr’ın piyasaya biraz heyecan getirme potansiyeli var. Piyasaya çıktığında Lenovo’nın talebe yetişmekte zorlanacağına şüphem yok” diye konuştu. Firmanın ilk aşamada sadece 200 bin telefon piyasaya süreceği söyleniyor ancak şirket henüz bu bilgiyi doğrulamadı.

Motorola, tam olarak katlanan yeni Razr‘ı “imkansız” bir mühendislik başarısı olarak tanımlıyor. Samsung Galaxy Fold telefonları katlandığında, iki ekran arasında ciddi bir boşluk oluyordu. Motorola Ürün Geliştirme Müdürü Glenn Schultz, “Yeni Razr’da telefon tasarımını yeniden düşünmek zorundaydık” dedi ve ekledi: “Hiç boşluk kalmamasını sağlayan menteşe, piyasaya tamamen katlanan bir telefon sürmemizi sağladı. Çok kişi bunu yapamayacağımıza inanıyordu. Ancak herkesin imkansız olduğunu düşündüğü bir şeyi yapmaya çalışmak eğlenceli.”

Daha önce cihazın yaz aylarında piyasa sürüleceği söyleniyordu ancak bazı aksaklıklar yaşandı. Bu sayede, Samsung ilk katlanır telefonu piyasaya sürecek zamanı buldu. Ancak Samsung’un acelesi, Galaxy Fold’da sorunlar yaşanmasına yol açtı ve firma 2 bin dolarlık cihazın dayanıklılığı konusunda uyarı yapmak zorunda kaldı.

Motorola, yeni Razr’ın su geçirmez olduğunu ve garanti kapsamındaki cihazların ekranının 24 saat içinde değiştirileceğini söylüyor. Cihazın kapalı haldeki kalınlığı 14 milimetre. İlk Razr‘ın kalınlığı ise 13,9 mm‘ydi. Firmanın “Quick View Display” adını verdiği ekran, bildirimleri görüntülemek, gelen mesajlara şablonlarla ya da sesle yanıt vermek, aramaları açmak ve temasız ödeme yapmakta kullanılabiliyor.

Katlanır ekranlı telefonların gecikmesi, sektörün daha küçük oyuncularına tıpkı Motorola’nın 2004’te yaptığı gibi piyasa paylarını genişletmek için bir boşluk sundu. Razr telefonlar, ince yapısı ve metalik estetiğiyle meşhur olmuştu. Telefonun tanıtımında Paris Hilton ve David Beckham gibi isimler de rol oynamıştı. 2006’da Motorola, cep telefonu pazarının dörtte birini ele geçirip, Finlandiyalı dev Nokia‘nın ardından ikinci olmuştu.

Ancak daha sonra iPhone‘lar çıktı ve Motorola’nın pazar payı 2007’deki yüzde 21,4’lük orandan bir yıl sonra yüzde 13,9’a geriledi. Pazar payı daha sonraki yıllarda da sürekli geriledi ve bugünkü yüzde 2’lik orana düştü.

Kaynak: Hürriyet

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı