Bilgi

Motorola’nın Geleceği Lenovo’nun Elinde


Geçmişi 1928‘li yıllara dayanan Motorola aslında dünyada ilk cep telefonu (ilk taşınabilir telefon) olan Motorola DynaTAC üreten şirket olarak tarihe geçmiştir. Yıllar 2011’i gösterdiğinde uluslararası pazardan yenik ayrılan Motorola’nın Mobil bölünü yaklaşık 12.5 milyar dolara Google Şirketi tarafından satın alındı.

Google’nin Motorolanın Mobil bölümünü satın almasından hemen sonra logoyu değiştirdi ve Motorola logosu altında a Google Company yani Bir Google Şirketidir yazısını ekletmişti. Google’nin kafasında ki proje her ne kadar büyük olsada bilinen gerçek şudur ki Google kesinlikle uzun vadeli işlerle uğraşmıyor. Kısa vadede yüksek getirisi olan her proje Google’nin ilgi alanları arasında.

Google Motorola üzerinde derin araştırmalar yapmaktayken bir anda yaklaşık 2-3 yıl içerisinde (Ocak 2014) Motorolayı 3 milyar dolara Lenovo şirketine sattı. Lenovo bilindiği üzere kısa zaman önce telefon işine girmişti ve kendini uluslararası pazarda taşınabilir aygıtlar üzerinde test etmişti diyebiliriz.

Lenovo tabi Google’nin yaptığı gibi ilk iş olarak Logo’nun M harfini bırakıp görselleri üzerinde değişikliğe gidecek ve Motorola modelleri bundan sonra “Moto by Lenovo” adını taşıyacak. Akıllara gelen soru ise bundan sonra Motorola’ya ne olacağı. Gerçekten Lenovo pazarda yeni bir trend açabilecek mi? Özellikle mobil pazarda Samsung, HTC, Xperia, iPhone gibi kurtlar sofrasında kendine yer edecek mi?

Motorolanın geleceği öyle yada böyle Lenovonun elinde! Ama şuda bilinen bir gerçek. Lenovo başarıya ulaştığı anda Motorola’yı anımsatan ait herşeyi silecektir.

Peki Google Motorola’yı Neden Sattı? 

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı