Bilgi

WordPress Robots.txt Hatası ve Çözümü


Web sitenizi google’den arattırdığınızda “Bu sitenin robots.txt dosyası olduğundan, bu sonuç için bir açıklama bulunmamaktadır. Daha fazla bilgi edinin.” şeklinde bir yazı çıkıyorsa bilinki web sitenizin indexlenmesini engelleyen nedenler vardır! Şimdi Google’nin sitenizi neden indexlemediğine dair bilgiyi verelim.

Admin Panelden Düzeltme: Web Sitenizi adını yazdıktan sonra sonuna robots.txt yazın ve enter deyin. www.siteadiniz.com/robots.txt gibi. Eğer aşağıdaki gibi değilse  admin panelinizden okuma kısmında Arama Motoru Görünürlüğü ikonunu kaldırın. (Aşağıdaki gibi)

  • User-agent: *
  • Disallow: /wp-admin/
  • Allow: /wp-admin/admin-ajax.php
  • Sitemap: http://www.siteadiniz.com/sitemap.xml

robot-txt

Admin panelinizden bu şekilde yapın.

wordpress-robots-txt

Google Search Console’a Site Haritası Gönderme

Bu işlemi yaptıktan sonra Google Console’den muhakkak sitenizi doğrulatın. Yoksa uzun zaman boyunca yukarıdaki hatayı alabilirsiniz. Peki nasıl yapacaksanız.  Google Search Console‘de oturumu açın.İlk yapacağınız işlem Mülk Ekle’den sitenizi eklemek.

google console (1)

2- Açılan pencerede sitenizeHTML dosyası yükle kısmındaki bu HTML doğrulama dosyasını indirin dosyasını bilgisayarınıza indirip FTP’den sitenizin Public HTML kısmına yükleyin. Yükledikten sonra DOĞRULA deyin.

google console (2)

3- İşlemleri doğru yaptıysanız doğrula dedikten sonda alttaki gibi seçenek gelecek. Devam et diyoruz.

google console (3)

4- Ve son olarak Google Console’de Tarama kısmında Site Haritaları kısmında sağda üstte Site Haritası Ekleme/Test Etme kısmında sitemap.xml yazın ve site haritası gönder deyin. Sayfayı yenileyin. Ve kontrolleri yapın :)) İşlem bu kadar. 1-2 saate siteniz google’de indexlenecek.

google console (4)

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı