Bilgi

MSI Fast Boot Kapatma!


Merhaba Arkadaşlar. MSI marka anakartınızın BIOS‘unda Settings | Advanced | Windows OS Configration sekmesinde “MSI Fast Boot” seçeneğini “Enable” yaptıysanız, bilgisayarınız daha hızlı bir açılış süresine sahip olacaktır. Ancak bu kez açılışta DEL veya herhangi bir tuşa basarak BIOS‘a ulaşmaya çalıştığınızda BIOS ekranı gelmeyecektir. Bu durumda “MSI Fast Boot” seçeneğini “Disable” yapmanız gerekecek. Peki bu işlemi nasıl yapacağız.

Bunun için iki yöntemimiz bulunuyor. İlk yöntem işe yaramayabilir ancak ikinci yöntem %100 işinize yarayacaktır. Hazırsanız başlayalım. 

Denetim Masasından MSI Fast Boot Kapatma!

1- Denetim Masasını açıyoruz ve buradan Sistem ve Güvenlik sekmesine gidiyoruz.

2- Güç Seçeneklerinin altında bulunan “Güç Düğmelerinin Davranışını Değiştir” sekmesini seçiyoruz.

3- Gelen pencerede “Şu Anda Kullanılmayan Ayarları Değiştir” seçeneğini seçiyoruz.

4- Son olarak “Hızlı Başlatmayı Aç (Önerilen)” kliğini kaldırıyoruz ve değişikleri kaydet diyoruz. Devamında bilgisayarı yeniden başlatıp BIOS‘a gitmeyi deniyoruz.

MSI Programı ile “Fast Boot” Kapatma!

Eğer denetim masası ile sorunu çözemediyseniz bu yöntem ile hızlı bir şekilde “Fast Boot” seçeneğini “Disable” yapabilirsiniz. Bunun için hemen buradaki “tıkla” bağlantıya gidiyoruz. Araçlar sekmesinden işletim sistemimizi seçtikten sonra “Fast Boot” başlıklı programı bilgisayarımıza indirip kuruyoruz. Eğer uyumsuz çıkarsa ki bu program çoğu anakart ile uyumlu o zaman kendi anakartınızın resmi sitesinden aynı yönergeyi izleyip “Fast Boot” başlıklı programı bilgisayarımıza indirin ve kurun. Kurulum bittikten sonra masaüstünden programı çalıştırın “Fast Boot” seçeneğinde OFF yazısı görünür hale getirip “GO2BIOS” butonuna tıklayıp gelen uyarıya “Tamam” diyerek bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz. Bu şekilde yaptığınızda “Fast Boot” özelliği devre dışı kalacak ve BIOS ekranına ulaşabileceksiniz.

Benim anlatacaklarım bu kadar. Faydalı olduysa Youtube Kanalımıza (tıkla) abone olmayı unutmayın 🙂

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı