Bilgi

Windows 11 Önerilen Sistem Gereksinimleri


Burada verdiğimiz bilgiler Windows 11 işletim sistemini bir bilgisayara yüklemek için temel gereksinimlerdir. Cihazınız bu gereksinimleri karşılamıyorsa Windows 11 işletim sistemini cihazınıza yükleyemeyebilirsiniz ve yeni bir bilgisayar satın almanız gerekebilir. Bilgisayarınızın bu gereksinimleri karşılayıp karşılamadığından emin değilseniz bilgisayarınızın Orijinal Ekipman Üreticisine (OEM) danışabilir ya da bilgisayarınızda zaten Windows 10 yüklüyse uyumluluk durumunu görmek için Bilgisayar Sistem Durumu Denetimi uygulamasını kullanabilirsiniz.

Mevcut bilgisayarınızın Windows 11 işletim sistemini çalıştırma gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını görmek için Bilgisayar Sistem Durumu Denetimi (tıkla) uygulamasını kullanın. Karşılıyorsa yükseltme geldiğinde ücretsiz yükseltebilirsiniz. Programı kullandığınızda aşağıdaki gibi iki bildirimden birini alacaksınız.

Aşağıdaki gibi hata alıyorsanız: “Bu Bilgisayar Windows 11’i Çalıştıramaz | Bu bilgisayar Windows 11 sistem gereksinimlerini karşılamadığından, Windows 10 güncelleştirmelerini almaya devam edeceksiniz” uyarısı çıkıyorsa çözümü oldukça basit. Bu durumda ya bilgisayarınız Windows 11’i desteklemiyor veya bazı özellikleri açmanız/aktif etmeniz gerekiyor. Bunun için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Aşağıdaki gibi hata alıyorsanız: “Bu Bilgisayar Windows 11’i Çalıştırabilir | Güzel bir haberimiz var: Bu bilgisayar Windows 11 için tüm donanım gereksinimlerini karşılıyor ve bu sürüm ücretsiz sağlanıyor. Yüklenmeye hazır olduğunda size haber vereceğiz.” uyarısı çıkıyorsa bilgisayarınız Windows 11’i destekliyor anlamına gelmektedir.

Windows 11 Temel Sistem Gereksinimleri

  • İşlemci: 1 Gigahertz (GHz) veya Daha Hızlı, 2 veya Daha Fazla Çekirdekli, Uyumlu Bir 64 Bit İşlemci.
  • RAM: 4 GB RAM
  • Depolama: 64 GB veya Üzerinde Depolama Kapasitesi
  • Sistem Üretici Yazılımı: UEFI, Güvenli Önyükleme Özellikli
  • TPM: Güvenilir Platform Modülü (TPM) sürüm 2.0
  • Ekran Kartı: WDDM 2.0 Sürücüsüyle DirectX 12 veya Üzeri ile Uyumlu
  • Ekran: Yüksek Çözünürlüklü (720p) Ekran, Renk Kanalı Başına 8 Bit
  • Ek Gereksinimler: İnternet Bağlantısı ve Microsoft Hesabı

Windows 11 Önerilen Sistem Gereksinimleri

İşlemci: 1 Gigahertz (GHz) veya Daha Hızlı, 2 veya Daha Fazla Çekirdekli, Uyumlu Bir 64 Bit İşlemci.

RAM: 4 GB RAM

Depolama: 64 GB veya Üzerinde Depolama Kapasitesi

Sistem Üretici Yazılımı: UEFI, Güvenli Önyükleme Özellikli

TPM: Güvenilir Platform Modülü (TPM) sürüm 2.0

Ekran Kartı: WDDM 2.0 Sürücüsüyle DirectX 12 veya Üzeri ile Uyumlu

Ekran: Yüksek Çözünürlüklü (720p) Ekran, Renk Kanalı Başına 8 Bit

İnternet Bağlantısı ve Microsoft Hesapları: Windows 11 Home sürümünde, ilk kullanımda cihaz kurulumunu tamamlamak için internet bağlantısı ve bir Microsoft hesabı gerekir. Windows 11 Home‘da bir cihazı S modundan çıkarmak için de internet bağlantısı gerekir. Tüm Windows 11 sürümlerinde güncelleştirmeleri yapmak ve bazı özellikleri indirip bunlardan yararlanmak için internet bağlantısı gerekir.

Windows 11 Sistem Önerilen Gereksinimleri | Bu Bilgisayar Windows 11’i Çalıştıramaz Hatası Çözümü!

1 Yorum

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı