Bilgi

NASA Mars’a Helikopter Göndermeyi Planlıyor


Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurumu NASA Mars gezegenine helikopter göndermeyi planladığını açıkladı. Bir beyzbol topu büyüklüğünde tasarlanan helikopterin ağırlığının 1,8 kg olması planlanıyor. Böylece daha önce balon gibi havadan daha hafif uzay araçları gönderildiği için NASA ilk defa bir gezegene doğrudan ‘havadan daha ağır’ bir araç göndermiş olacak.

Dört yıl boyunca üzerinde çalışılan helikopter, Dünya’nın atmosferinden 100 kat daha ince olan Mars’ın atmosferi için özellikle tasarlandı. Mars helikopteri, NASA’nın 2020’de Mars’a fırlatılacak aracıyla buluşacak.

NASA Yöneticisi Jim Bridenstine yaptığı açıklamada, “Başka bir gezegenin göklerinden uçan bir helikopter fikri heyecan verici” dedi.

1980’lerde Sovyetler Birliği’nden bilim insanları Venüs gezegeninin atmosferine iki balon fırlatmıştı. O zamandan bir gezegenin yüzeyinden hiçbir hava aracı bir başka gezegene doğru yola çıkmadı. NASA’nın tasarladığı helikopterin pervaneleri Dünya’daki bir helikopterden 10 kat daha hızlı olacak.

Bir pilotu olmayacağı için bu helikopter daha çok bir drone gibi olacak. NASA’lı yetkililer her ne kadar bu projeyi riskli olarak görse de başarılı olması takdirinde uzay ve Mars’a yönelik keşif çalışmaları açısından devrim niteliğinde olacağını kaydediyor.

Helikopter, lityum iyon akülerini şarj etmek için güneş pilleri ve soğuk gecelerde ısınması için bir ısıtma mekanizması sistemi içeriyor. Mars 2020 gezici görevinin 2020 Temmuz’unda Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonundan başlatılması ve 2021 Şubat’ta Mars’a ulaşması planlanıyor.

NASA, gezici jeolojik çalışmaları yürütmek ve Mars ortamının yaşanabilirliğini tespit etmek için tasarlandığını açıkladı.

Kaynak:

  • https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-44096077
  • https://www.digitaltrends.com/cool-tech/mars-2020-rover-drone-helicopter/

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı