Bilgi

Nasıl Verimli Ders Çalışılır?


Hayatımız sınav. Hal böyle olunca öğrenciler eğitim-öğretim hayatları boyunca bu zorlu süreci bir şekilde atlatmak zorundalar. Bunun tek yolu da çalışmaktan geçiyor. Çalışmak derken de zamanının tamamını ders çalışarak geçirmek değil önemli olan doğru ve verimli çalışmak.

Yaşamımız boyunca eğitim alıyoruz. Öyle ki anaokulu ile başlayan eğitim serüvenimiz üniversiteyle sonlanıyor diye bilsek de kimiler için akademisyen olabilmek için kimileri için de memur olabilmek için sınavlar dolayısıyla ders çalışmalar bitmiyor.  Bazen sınavları kendi çabamızla geçebiliyoruz fakat bazı sınavları destek almadan geçmek imkansız. Dershaneler, özel dersler vs.. Nihayetinde hepimiz bir şekilde öğrenci olduk.  Öyle ya da böyle bir şeyler  öğrendik. Peki bu sürede nasıl ders çalıştık?  Daha yolun başında olan minik kardeşlerimize J ya da yetişkinlere neler tavsiye edebiliriz? İşte bu yazımızda bu sorulara yanıt vermeyi amaçladık. Buyurun bakalım;

1- Öncelikle ders çalışmak için niyetli olun. ‘Evet ben ders çalışacağım’  diyerek işe başlayın. Ama bunu söylerken dilde değil içten söyleyin.

2- Plan çıkarın; bugün okulda şu dersleri işledik, bunların genel tekrarını yapacağım yarında şu dersler var onlara da çalışıp öyle okula gidin.  Ve derslerde mutlaka not tutun. Not tutarken hocanın anlattığı gibi değil sizin anladığınız şekilde yazın. Notlarınızı düzgün bir şekilde müsvedde kağıda yazıp onu evde defterinize geçirin. Sakın bunu zaman kaybı olarak görmeyin aksine böyle yaptıkça hem her gün tekrar yapmış olursunuz hem de sınav günü konular birikerek sizi zorlamamış olur.

3- Çalıştığınız ders sözel ise mutlaka kitabın özetini çıkarın. Kalın kitapların hepsini bilmek zorunda değilsiniz önemli yerleri yazmanız yeterli olacaktır. Bir dipnot vereyim sözel dersin ardından yine bir sözel ders çalışmayın mutlaka sayısal ders çalışın. Böylece öğrenilenler birbirine karışmamış olur.

4- Bol bol tekrar yapın. Malum öğrenilenler zamanla unutulur. Yapılan tekrarlar sayesinde öğrenilenler zihinde sürekli aktif olur ve sınavlara her daim hazır olunur.

5- Ders çalışılan ortam da verimli olmak için önemlidir.  Ders masada çalışılmalıdır. Rahat koltukta değil sandalyede çalışılmalı ve hele ki yatakta asla ders çalışılmamalıdır. Zaten çalışılmaz bir müddet sonra uyursunuz. Çalışma ortamının dağınık olmaması ve sessiz olması da önemli unsurlardır. Ayrıca çalışılan ortam yeterli ışık ve ısıda olmalı.

6- Ders çalışırken başka işlerle uğraşılmamalı. TV karşısında asla ders çalışılmaz ama müzik için aynı şeyi söyleyemeyiz. Enstrümantal müzik eşliğinde çalışılabilir. Aslında ben yabancı müziği öneririm ama karar sizin. Herkesin zevki farklıdır.  Çoğu kişi dikkat dağıttığını söylüyor ama insanın beyni aynı anda birçok uyaranı alabiliyor fakat dikkatini bir noktaya odaklıyor. Ee o zaman sorun yok..

7- Bir amacınız olsun. Ders çalışıyorum ama ne olacak? Bana ne faydası olacak? Sınavları geçince ne olacak? Bu sorulara verecek cevabınız varsa amacınız var demektir. Sürekli ulaşmak istediğiniz hedefi düşünüp ona ulaşmak için elinizden gelenin fazlasını yapın.

8- Elbette ki kısa süreli molalar vermeyi unutmayın. Mola süreniz çalışma sürenizden fazla olmasın. Mola esnasında dikkatinizin dağılmasına neden olacak dizi ya da facebook, twitter vs. gibi sosyal ağlardan gezinmekten kaçının yoksa derse dönmeniz imkansız hale gelir.

9- Çalışma esnasında yanınızda sağlıklı yiyecekler bulundurun. Meyve, su ya da kahve olabilir. Tabii bunları derse başlamadan önce hazırlayın ki ders esnasında kalkıp dikkatinizi dağıtmayın. Cips, şeker, çekirdek gibi yiyeceklerden uzak durun. Bunlar dikkat dağıtmak için bire birdir. Sonuçta film izlemiyorsunuz gerek yok yani.

10- Çağımızın baş belası ama olmazsa olmazı telefon ve bilgisayarları çalışma esnasında kapatın. Çalışma alnından uzak bir yerde bulundurun.

11- Ve son olarak en önemli hususlardan birisi ‘düzenli uyku’.  Çünkü düzenli uyku öğrenciler için gerekli olan hafızayı ve dikkati geliştirir.

Yukarıda sıraladığımız maddeleri hayata geçirmek size kalmış sonuçta herkesin kendine özgü çalışma şekli var. Aslına bakarsanız bunlar işin formalitesi. Bunların hiçbirini yapamayan dağda hayvanlarını otlatırken ders çalışan ve sınavlarda dereceye giren kardeşlerimiz yok değil.

Yazımızı sonlandırmadan önce  ne diyelim.

Ders çalışmak kimine göre eziyet, kimine göre zorunluluktur.  Ama siz en iyisi bunu keyifli bir aktivite olarak görün.

Çünkü:

Başarının en kolay ve kısa yolu çalışmaktır!..

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı