Haber

Neeva Arama Motoru Neden Başarısız Oldu?


Neeva, Google’ın eski reklam ve ticaretten sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Sridhar Ramaswamy ve eski mühendis Vivek Raghunathan tarafından 2019 yılında kurulan bir arama motoruydu. Neeva, kullanıcıların tamamen reklamsız bir arama deneyimi yaşamasını sağlamayı hedefliyordu. Bu, Google’ın aksine reklam gelirlerine dayanmayan bir iş modeli anlamına geliyordu.

Neeva, ayda 5.99 dolar veya yıllık 49.99 dolar ödeyerek ulaşabileceğiniz bir abonelik modeli kullanıyordu. Bu ödeme karşılığında Chrome, Edge, Firefox, Safari, Vivaldi ve diğer tarayıcılar için uzantısını hatta iOS ve Android uygulamalarını kullanabiliyordunuz. Ayrıca abonelik planına dahil olan bir şifre yöneticisi ve VPN de vardı.

Neeva, 2021 yılında ABD’de faaliyete geçti ve 2022’de diğer ülkelere de yayıldı. Ocak 2023’te arama sorularına yapay zeka yanıtları sunarak Google’ın Bard ve Microsoft’un Bing Chat’ini geride bırakan NeevaAI’yi piyasaya sürdü. Şubat ayında neredeyse tüm ülkelere yayıldı.

Ancak tüm bunlar Neeva’nın devamlılığını sağlamamış olsa gerek. Cumartesi günü yaptığı açıklamada arama motoru işlevlerini sonlandırdığını duyurdu. Şirket bunun yerine bütün çabalarını yapay zeka ve büyük dil modelleri (LLM’ler) geliştirmeye yoğunlaştıracak.

Peki, Neeva arama motoru neden başarısız oldu? Bu sorunun birden fazla cevabı olabilir. Ancak biz burada en önemli gördüğümüz üç sebebi sıralayacağız:

Rekabet: Neeva, arama motoru pazarında Google gibi dev bir rakiple karşı karşıyaydı. Google, cihazların çok büyük bir kısmında varsayılan arama motoru olmak için milyar dolarlık anlaşmalar imzalayan ve kullanıcılarına alışkanlık kazandıran bir şirketti. Neeva ise yeni bir oyuncuydu ve kullanıcıları daha iyi bir seçime geçmeye ikna etmek için çok çaba sarf etmesi gerekiyordu.

Ödeme: Neeva, reklamsız bir arama deneyimi sunmak için ücretli bir hizmetti. Bu, bazı kullanıcılar için cazip olabilirken, çoğu kullanıcı için ise gereksiz veya pahalı olabilir. Zira Google gibi ücretsiz alternatifler mevcuttu ve reklamlar konusunda da çeşitli çözümler bulunabiliyordu.

Zorluk: Neeva, sadece arama motorunu değil, aynı zamanda yapay zeka teknolojisini de geliştirmek zorundaydı. Bu da hem maliyetli hem de zorlu bir işti. Neeva’nın ekibi 50 kişilik olduğundan yeni bir arama motoru yapmanın oldukça zor olduğunu belirtti. Ayrıca yapay zeka alanında da Google gibi devlerle rekabet etmek kolay değildi.

Sonuç olarak, Neeva arama motoru fikri ilgi çekici olsa da pratikte başarılı olamadı. Şirket önümüzdeki haftalarda arama motorunu kapatacak. Tüm kullanıcı verileri silinecek ve Neeva Premium’a kaydolan kişilere paraları iade edilecek.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı