Bilgi

Nintendo Nedir? Hangi Ülkenin Markasıdır?


Nintendo, Japonya orijinli uluslararası bir elektronik şirketidir. Şirket, 23 Eylül 1889’da Japonya’da Fusajiro Yamauchi tarafından kurulduğunda Hanafuda adı verilen oyun kartları üretiyorlardı daha sonra otele kadar çeşitli iş alanlarına yöneldikten sonra video oyunu sektörüne girmişlerdir ve şu anda dünyanın en büyük oyun konsolu ve oyun geliştiricisi firmalarından biridir. Ana merkezi Kyoto’dadır. Avrupa ve dünya konsol satış listelerinde Nintendo DS çıktığından beri 1. sıradadır.

Nintendo‘nun Türkçe olarak kelime anlamı şansı cennete bırak’tır. 30 Eylül 2013 itibarı ile Nintendo 660 Milyondan fazla konsol ve 4.15 milyardan fazla oyun satmıştır. 2013 verilerine göre Japonya’nın en büyük 10. oyun şirketidir. Ayrıca Japonya’daki en büyük 1647. şirkettir.

Şirket 1956 yılına kadar “Hanafuda” adında oyun kartları satmıştır. Şirket başka dallara yönelmek amacıyla 1963 ve 1968 yılları arasında taksi, otel, TV, yemek hizmetleri vermeye çalışmıştır fakat hiçbiri başarılı olamamıştır. 1966 yılında “Ultra Hand” adında bir oyuncak kol yapmıştır. Bu oyuncak çok tuttuğu için şirket oyuncak sektörüne kaymıştır. Ama Bandai ve Tomy gibi oyuncak şirketlerinin arkasında kalmıştır. 1973’te şirket “Laser Clay Shooting System” adında bir aile video oyunu çıkartmıştır. Bunu oyun salonlarına reklam amacıyla dağıtmıştır. Fakat bütçe nedeniyle bu deneme sonlandırılmıştır. Günümüzdeki elektronik üreticisi haline 1974’te gelmiştir. 1974’ten bu yana kendi konsol ve oyunlarını satmaktadır.

Kaynak: http://www.wiki-zero.co/

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı