Bilgi

Pixels Per Inch (PPI) Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Hesaplanır?


Pixels Per Inch (PPI) ya da Piksel Hassasiyeti; dijital görüntüleme araçlarında görüntü hassasiyetini ifade etmek için kullanılan bir kavramdır. Kullanım alanları akıllı cep telefonları, bilgisayar ekranları, Plazma, LCD ve LED televizyonlar, dijital fotoğrafçılık ve tarayıcılardır. Akıllı telefon ve tabletlerin ekranlarında daha sık kullanılan bir terimdir. PPI değeri ne kadar yüksek olursa, o kadar iyi ve keskin görüntü oluşur.

İngilizce “Pixels Per Inch” kelimesinden türetilen PPI, inç başına düşen nokta sayısı anlamına gelmektedir. İnç başına ne kadar fazla nokta düşerse hassasiyet o kadar fazla olmakta ve görüntü o kadar net algılanmaktadır. DPI ile anlam olarak aynı şeyi ifade eder.

Kullanmış olduğunuz cihazın kaç PPI değerine sahip olduğu öğrenmek için Google’de kısa bir arama yaparak öğrenebilirsiniz. Vikipedi‘deki PPI değeri hesaplama tanımını -kısaca- yazalım: “Ekran Pixel-Per-Inch (PPI) değerini hesaplamak için, ekran çözünürlüğü ve en/boy oranlarının bilinmesi gereklidir. Ekran çözünürlüğü en ve boy oranlarının ayrı ayrı karesi alınır ve toplandıktan sonra karekökü bulunur. Çıkan sayı ekran boyuna bölündüğünde Pixel-Per-Inch (PPI) değeri çıkar.”

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı