Bilgi

Nokia’nın Yeni Amiral Gemisi “Nokia 6” Çöküşü Durdurabilecek Mi?


Bir zamanlar herkesin elinden düşmeyen bir cep telefonu olan NOKIA’nın “Connecting People” sloganı her ne kadar hafızalarımızdan silinmese de tarihler 2007’leri gösterdiğinde neredeyse dünyadaki telefon pazarının %70’ini elinde bulunduruyordu. Takvimler 2010’u gösterdiğinde NOKIA android ve ios işletim sistemine sahip telefonlar karşısında adeta büyük bir şok yaşadı! Telefon kullanıcıları android ve ios’a yönelince NOKIA’nın 2013 yılındaki pazar payı %3’lere kadar gerilemişti.

NOKIA bu çöküşün önüne geçmek için bir çok yatırımlarda bulunsalar da son çare telefon bölümünü Microsoft’a satmakla çözmeye çalışacaktı.

Aslında olayın temel başlangıcı Apple ve Google geleceğin “cep telefonlarında” olacağın öngörmeleriydi. NOKIA Apple ve Google için bir rakip değildi. Tek rakip Microsoft’u. Ve Microsoft’un elinde bulundurduğu tekelleşmeyi kırmak istiyorlardı! Durum böyle olunca NOKIA Apple ve Google karşısında daha fazla dayanamadı. Hedefte olmamasına rağmen innovasyon ve arge konusunda yetersiz kalmıştı. Buda NOKIA’nın çöküşünü hızlandırdı.

Nokia’nın ilk cep telefonu modeli 1992’de piyasaya sürüldü. Seriye adını veren 1011 Modelindeki cep telefonunun sayıları kuşkusuz 10 Kasım 1992’de piyasaya sürülmesinden geliyor. Bu tarihlerde   “Connecting People” kullanılmaya başlandı. Bu sloganın olduğu reklam dünyanın hangi ülkesinde yayımlanırsa yayımlansın yerel dillere çevrilmeden orijinal haliyle seslendirildi.

1994 senesinde piyasaya çıkan 2100 serisinden tahmini olarak 400 bin satacağı düşünülüyordu. Ancak veriler tam tersini gösteriyordu. Akıl almaz bir satışla dünya çapında 20 milyon adetlik bir satış değerine ulaşmıştı. NOKIA bu satış sonrasında ürettiği Nokia 3210 ile 160 milyon adet satınca dünyada mobil cihazlarda bir dev haline dönüştü.

Yıllar 1998’i gösterdiğinde Nokia “dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi” ünvanına sahip oluyordu. 2007 yılında dünyanın ilk akıllı telefonu olan ve hepimizin belki çok iyi hatırladığı N95’i piyasaya süren Nokia, aynı yıl Apple’ın ürettiği iPhone karşısında büyük bir yenilgiye uğradı. Aslında çöküş bu tarihten sonra başladı.

Microsoft Apple ve Google karşısında gücünü arttırmak için Nokia’nın cep telefonu bölümünü satın alarak rakipleriyle aradaki farkı kapatmayı planlıyordu. Dünyanın “en değerli markası” sıralamasında Google’ın birinci, Aplle’ın ikinci olması, Microsoft’un Nokia’yı almasının en büyük nedenlerindendi. Ancak sanıldığı gibi Mirosoft başaramadı ve NOKIA 2016 sonlarına gelindiğinde adını sadece LUMIA telefon ile hafızalarda bırakacaktı.

Tarihler Ocak 2017’yi gösterdiğinde herkesin aklındaki tek düşünce “Nokia tarih oldu” cümlesiydi. Ancak Nokia bir anda yeni akıllı/android telefon modeli olan NOKIA 6 ile inanılmaz bir satış rakamı ile karşımıza çıktı.

26 Ocak 2017’de ilk parti satışı saniyeler içinde tüketilen Nokia 6 ikinci parti satışı için açılan kayıt sitemine yaklaşık 1.4 milyon kişi kendini kaydetmiş.

Şu anda sadece Çin’de gerçekleştirilen satışlarda böylesine inanılmaz bir rekor kıran Nokia ve HMD Global, Avrupa ve diğer ülkelerde satış rekorları kıracağı düşünülüyor.

Mobil krallığın kadim üyelerinden biri olan Nokia 5.5 inçlik 1080 x 1920 piksel Full HD ekranı, Adreno 505 grafik işlem birimi, Snapdragon 430 çipseti, 4 GB RAM ile 64 GB depolama kapasitesiyle kutudan çıkacak Nokia 6, 16MP arka ve 8MP de ön kamera ile karşımıza çıkıyor. 3000mAh bataryası ve Android 7.0 işletim sistemine sahip olan telefon tahminen 245 Dolar (Tahminen 1000 TL) fiyatıyla da karşımıza çıkacak.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı